Az Egyesült Államokkal Grönland ügyében esetlegesen kialakuló kereskedelmi konfliktus kezeléséről egyeztetett csütörtökön Mette Frederiksen dán miniszterelnök országa kiemelt vállalatainak vezetőivel.
A megbeszélésen olyan cégek vezetői vettek részt, mint az Egyesült Államokban is jelentős forgalmat bonyolító Novo Nordisk gyógyszeripari vállalat, a Pandora ékszeripari cég, a játékgyártó Lego, a Carlsberg sörgyár, a Vestas szélturbinagyártó vállalat és az Orsted tengeri szélerőműpark-fejlesztő cég. A Maersk tengeri fuvarozó vállalat közölte, hogy vezetősége jelenleg nem tartózkodik Dániában, ezért nem tudnak részt venni a találkozón.
A kormányfő és a cégvezetők közötti megbeszélés előzménye, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel szerdán folytatott telefonbeszélgetése során Frederiksen - hivatalának tájékoztatása szerint - kijelentette, hogy Grönlandnak magának kell döntenie a függetlenségéről, valamint utalt a Dániához tartozó félautonóm terület kormányfője, Múte Bourup Egede korábbi nyilatkozataira, miszerint a sarkvidéki sziget nem eladó. Frederiksen másfelől hangsúlyozta, hogy a dán vállalatok hozzájárulnak az amerikai gazdasági növekedéshez és ottani munkalehetőségek biztosításához is, illetve az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak szintén érdeke a kölcsönös kereskedelem növelése. A beszélgetés során ugyanakkor felhívta a figyelmet a biztonság növelésének szükségére a sarkvidéken, s arra is, hogy Dánia kész e tekintetben nagyobb felelősséget vállalni.
Trump a múlt héten "abszolút szükségszerűségnek" nevezte, hogy a Föld legnagyobb szigete felett amerikai ellenőrzést szerezzenek, s nem zárt ki ennek érdekében katonai vagy gazdasági lépéseket, így például Dániát sújtó vámtarifák elrendelését sem.
Frederiksen csütörtökön újságíróknak elmondta, hogy 45 perces telefonbeszélgetésük során Donald Trump nem vonta vissza a gazdasági intézkedésekre vonatkozó kijelentéseit.
"Nem akarunk semmiféle kereskedelmi konfliktust az amerikaiakkal, de ezen a téren természetesen együttműködünk a cégekkel, az üzleti szervezetekkel és európai partnereinkkel (…) Nem készülünk konkrét dolgokra, amelyekről még nem is tudhatunk semmit, de amerikai részről már utaltak rá, hogy sajnos elképzelhető egy olyan helyzet, amikor a jelenleginél kevésbé működünk együtt" - fogalmazott.
(MTI)