A brit kormány szakértői tanácsot kapott a túlzsúfolt börtönök problémájának kezelésére, amely szerint a Covid-zárlatok mintájára kellene korlátozni egyes bűnelkövetők mozgását - írja a The Guardian lapra hivatkozva a Portfolio.
Az Ügyvédi Kamara a David Gauke volt konzervatív igazságügyi miniszter által vezetett büntetés-végrehajtási felülvizsgálathoz benyújtott hivatalos beadványában a „büntetések kreatívabb alkalmazását” szorgalmazta. Az angliai és walesi ügyvédeket képviselő testület javaslatai között szerepel a nem erőszakos bűnözők esetében a házi őrizet szigorítása és a „részmunkaidős börtönök” bevezetése, amelyek segítenék a rabok társadalomba való visszailleszkedését.
A 20 órás kijárási tilalom nagyobb mértékű alkalmazása az őrizet közvetlen alternatívájaként számos előnnyel járna - áll a dokumentumban. Az Ügyvédi Kamara szerint már léteznek olyan törvények, amelyek lehetővé teszik az elkövetők kitiltását kocsmákból, sportpályákról és társadalmi eseményekről, ami „jelentős szabadságelvonást jelenthet” anélkül, hogy börtönbe zárnák őket.
A testület a svéd modell követését is javasolja, ahol a rabokat meghatározott időre szabadon engedhetik családlátogatás, oktatás vagy munkakeresés céljából. Az alacsony kockázatú, nem erőszakos bűnelkövetők számára egyfajta részmunkaidős börtönt javasolnak, amely lehetővé tenné számukra a munkavégzést, tanulást és a családi kapcsolatok ápolását, miközben felkészülnek a szabadulásra. Michelle Heeley KC, aki a Bar Council büntetéskiszabási javaslatait kidolgozó munkacsoportot vezette, kritikusan nyilatkozott a jelenlegi rendszerről.
Úgy gondolja, hogy a börtönben ülők száma folyamatosan emelkedett, de a bűnözési ráta nem csökkent, a bűnismétlés pedig nőtt. Az emberek hosszabb ideig tartó börtönbüntetése nem fejti ki azt az elrettentő hatást, amit az emberek gondoltak.
Az igazságügyi minisztérium adatai szerint Angliában és Walesben az elmúlt 30 évben megduplázódott a börtönnépesség, ami a legmagasabb bebörtönzési arányt eredményezte a nyugat-európai országok közül. A Nemzeti Számvevőszék jelentése szerint 2027 végére 12 400 börtönhely hiánya várható. Az Igazságügyi Minisztérium szóvivője elmondta, hogy a büntetéskiszabás független felülvizsgálatának célja egy hatékonyabb büntető igazságszolgáltatási rendszer létrehozása – hívta fel a figyelmet a lap.