Belgiumban hétfőn szinte megbénult az élet az idei harmadik általános sztrájk miatt; a munkabeszüntetésben számos ágazat dolgozói vesznek részt, ami komoly fennakadásokat okoz a közlekedésben, a termelésben és a közszolgáltatásokban.
Az országos sztrájkot szervező belga szakszervezetek tájékoztatása szerint a hétfői megmozdulás a szövetségi kormány által előterjesztett, nyugdíjreformra vonatkozó intézkedések ellen irányul. Véleményük szerint az alacsonyabb nyugdíjak bevezetésére és a nyugdíjkorhatár emelésére vonatkozó tervek kedvezőtlen feltételeket teremtenének a dolgozók számára, ami a munkakörülmények romlásával is járna.
A The Brussels Times című hírportál tudósítása szerint brüsszeli Zaventem repülőtérről egyetlen utasszállító sem indult el hétfőn, és a charleroi-i légikikötő is leállt. A Brussels Airlines csak néhány érkező járatot tudott leszállítani, a tervezett 200 járat többségét törölték.
A közösségi közlekedés is jelentősen csökkentett kapacitással működik: Brüsszelben csupán egyetlen metróvonal közlekedik, emellett korlátozott számú villamos- és buszjárat van forgalomban. Flandriában az autóbuszok és villamosok fele közlekedik, míg Vallóniában a közlekedés teljesen leállt.
Nemzetközi vasúti összeköttetések is akadoznak: a Brüsszel és Amszterdam közötti Eurocity járatok felét törölték, míg más nemzetközi járatok, például a Strassburgba közlekedő TGV teljes egészében leállt.
A sztrájk hatásai kiterjedtek a gazdaság számos más területére is. A belga sörgyártó óriás, az AB InBev leuveni, hoegaardeni és jupille-i üzemeinek dolgozói is beszüntettek a munkát. A vállalat alkalmazottjait képviselő szakszervezetek a túlterheltségre, alulfinanszírozottságra panaszkodtak.
A flamand munkáltatói szervezet, a Voka szerint a sztrájk "jóvátehetetlen gazdasági károkat" okoz, a veszteségük becslések szerint elérheti a 300-500 millió eurót. A szervezet elnöke, Hans Maertens a belga gazdaság nemzetközi megítélésének romlására is figyelmeztetett.
A sztrájk érintette a belga börtönöket is, ahol a minimális szolgáltatási szintet több intézményben sem sikerült biztosítani. A rendőrség és a vöröskereszt segítségét is igénybe kellett venni az ellátás fenntartásához.
Brüsszelben és Antwerpenben a kulturális szektor dolgozói és művészei százával vonultak utcára a tervezett társadalombiztosítási reformok és a művészstátusz átalakítása ellen tiltakozva.
Számos nagyvállalatnál - például az ArcelorMittal acélgyárban vagy a Volvo-üzemekben - is munkabeszüntetés van érvényben. A belgiumi tengeri forgalom is csaknem teljesen leállt.
A munkabeszüntetés hétfőn 22 óráig tart.
(MTI)