A vaskos mű sokakat elriaszthat attól, hogy kézbe vegyék, de garantálom, hogy aki elolvassa, az élete egyik legnagyobb élményével gazdagodhat.
Zoom
Az évszázadokon át az angolokkal vívott háborúkban sokat szenvedett, végül a függetlenségét is elveszítő skót nép két fia, Gerry Docherty és Jim Macgregor 2013-ban egy olyan könyvet írt, ami példátlan az elmúlt évtizedek történészi kutatásainak a tükrében. Az első világháború okait feltérképező kötet a napokban jelent meg magyar nyelven.
A vaskos kötet sokakat elriaszthat attól, hogy kézbe vegyék, de garantálom, hogy aki elolvassa, az élete egyik legnagyobb élményével gazdagodhat, a könyv szó szerint letehetetlen, mint egy akciófilm jelenetei, úgy bontakoznak ki azok a folyamatok, amelyek nemcsak a mai sorsunkat meghatározó első világháború kataklizmájának az előzményeit tárják fel, hanem szembe mernek szállni az évszázados megrögzöttségekkel és történelemhamisításokkal. Meg kell állapítanom, hogy a könyv a történész szakma írott és íratlan szabályai szerint dolgozza föl és építi be mind a szakirodalom, mind a legfontosabb források számukra elfogadható megállapításait. Ez az alap, amely nélkül nem lehetséges hiteles elemzést végezni.
A lényeg azonban az e szempontokon túlmenő értékelésben és megállapításokban rejlik. Nagyon fontos a két szerző alapfölfogása és módszere is: sikerrel kísérlik meg a nyilvános események mögé nézést, a hiteles vizsgálódást a szándékosan titokban tartott események szándékosan rejtett hátterében.
Az egyik legfontosabb megállapításukat a kötet bevezetőjének első mondataiban így összegzik: “Körmönfontan meghamisított történetet kreáltak, hogy elrejtsék a tényt, nem Németország, hanem Nagy-Britannia a felelős a háborúért.”
Ez a mondat a magyar (s persze a német és más nemzetiségű) történészek számára döntő jelentőségű. A háborús felelősség tisztázása ugyanis a szétdarabolt Kárpát-medencében élő magyarok (nemcsak történészek!) számára azt jelenti, hogy a trianoni döntés nem megalapozott, sőt: nemcsak igazságtalan, hanem megváltoztatandó!
A két szerző nyomtatott oldalak százain át bebizonyítja, hogy az angol politikai vezetők alapvető célja az egész világ kizsákmányolása, gyarmati, vagy valamilyen függő helyzetbe hozása volt, abból a célból, hogy Angliába szállítsák a máshol föltalálható anyagi javakat, bányászati termékeket és agrárterményeket, régészeti és egyéb kulturális alkotásokat. Ezt azonban csak abban az esetben tudták megvalósítani, ha a 19. század második felében fölemelkedő nagy gazdasági és katonai vetélytársat, Németországot vagy meggyöngítik, vagy egy nagy háborúval megsemmisítik. Íme a végül 1914-ben provokációval kirobbantott nagy háború legfontosabb oka, amelyet a britek – a francia vezetőkkel karöltve – könyörtelenül végrehajtottak.
A magyarok ott és akkor kerültek a célkeresztbe, amikor az antant nagyhatalmai megértették, hogy Németországot csak akkor képesek legyőzni, ha a Német Birodalomnak soha többé nem lesz nagyhatalmi szövetségese. Emiatt kellett elpusztulni a Monarchiának, s benne a fontosabb alkotó elemét adó Magyar Királyságnak is.
Docherty és Macgregor könyve új alapokra helyezi a 19-20. század történelmét, magyar kiadása hatással lesz a hazai történetírásra.
Raffay Ernő magyar történész, politikus. A rendszerváltás alatt és után országgyűlési képviselő és az Antall-kormányban a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára volt. A Károli Gáspár Református Egyetemen oktatott 1996-tól, ahol a Bölcsészettudományi Kar dékánja, majd rektorhelyettes volt.
2024. november 24-én az Ultrahang Plusz YouTube csatorna vendége volt Raffay Ernő, és a Titkos Elit c. könyvről beszélgetett Pataki Tamással:
A Titkos Elit c. könyv a Kárpátia Stúdió könyváruházban megvásárolható, továbbá kedvezményes ajánlatként “A tudás szigete” könyvcsomag részeként is beszerezhető több más olyan könyvvel együtt, amelyek képesek az ember világnézetét akár 180 fokkal megfordítani. Ha Ön ezt az 5 könyvet elolvassa, soha többé nem fogja ugyanúgy hallgatni a híreket, mint korábban, ezt garantáljuk, írják.
Zoom