Joggal váltott ki óriási felháborodást, hogy Munkácson a magyar tannyelvű II. Rákóczi Ferenc Középiskola évnyitóján az új ukrán nemzetiségű igazgató megtiltotta a magyar himnusz eléneklését és a magyar nemzeti szimbólumok használatát. Teljesen érthetetlen volt egyébként az előző igazgató leváltása, ki 17 éven át remekül látta el a feladatát, helyébe pedig egy olyan embert tettek, aki egy szót sem tud magyarul. Egy magyar iskolában... Nem nehéz kikövetkeztetni az okokat.
De lássuk csak, hogyan zajlott ez nálunk, Budapesten! Merthogy van párja az esetnek. Csak fordított előjellel. Budapesten jött létre az első ukrán nemzetiségi nyelvoktató iskola. Ennek megfelelően ott is tanévnyitó ünnepségre került sor tegnap.
- A Leszja Ukrajinka Országos Ukrán Nemzetiségi Nyelvoktató Iskola pénteken tartotta tanévnyitóját a budapesti Ward Mária Általános Iskola épületében, ahol ezentúl szombatonként ukrán nemzetiségű gyerekek tanulják, tökéletesítik anyanyelvi és hazájukkal kapcsolatos ismereteiket - írja az MTI. Az oktatás Budapesten és Nyíregyházán zajlik, összesen 92 diák számára. Az ukrán nyelvet heti négy órában, a népismeretet heti két órában tanítják.
- A megnyitóünnepség a magyar, majd az ukrán himnusz eléneklésével kezdődött, majd Grexa Liliána ukrán nemzetiségi parlamenti szószóló köszöntötte a gyerekeket és szüleiket. Történelmi pillanatnak nevezte az eseményt, mivel ez az első, ukrán nyelvet hivatalosan állami szinten is oktató nemzetiségi iskola Magyarországon. Hozzátette: az intézmény az ukrán nemzetiségi önkormányzat fenntartásában működik - ezt pedig a Magyar Nemzet írta.
- Ukrajna ideiglenes magyarországi ügyvivője, Balog István is jelen volt az eseményen, aki elmondta, hogy az ukrán nemzetiségiek 2008 óta küzdenek saját iskoláért: ez a történelmi pillanat most elérkezett. Ennek az iskolának a létrejötte egy diplomata számára azt jelenti, hogy az ország kisebbségének, amelyet képvisel, joga van ahhoz, hogy tanulja az anyanyelvét, kultúráját és megőrizze identitását - folytatják.
A gyerekek műsora a budapesti tanévnyitón - háttérben az ukrán zászlóval
Ég és föld tehát a különbség, Kárpátalján, az egykori magyar területen élő őshonos magyar kisebbségtől azt a jogot is megvonják, hogy elénekelhessék a magyar himnuszt, addig Magyarország fővárosában egyedülálló módon jön létre egy ukrán nyelvű iskola az itt élő ukránok, és a háború kitörése óta befogadott ukrán gyerekek számára. Természetesen erről az egészről nem a háborús menekült ukrán gyerekek tehetnek, és nem azzal van a problémám, hogy számukra adatik ez a lehetőség, de összehasonlítva a kettőt egyenesen bicskanyitogatóan felháborító a kontraszt.
S akkor felmerül a kérdés, vajon Novák Katalin köztársasági elnök mit tárgyalt néhány napja Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel? Még ha tételezzük is - jóindulatúan -, hogy ez a döntés már korábban megszületett, minthogy a találkozó létrejött volna, vagy hovatovább az ukrán elnök nem tudott erről, mára azonban egész biztosan tudomást szerezhetett, és a válasza rendkívül beszédes: hallgatás. És hallgatás Novák Katalin részéről is.
És ez nem az első ilyen eset, ha beleképzelem magam ukrán nézőpontba, még úgy is teljesen nélkülöz minden logikát ez az egész, mégis hogyan várhatna el így az ukrán politikai vezetés kiállást mellettük?
Újra levonhatjuk a tanulságot, kőkeményen ki kell állnunk a magyar érdekekért, ez senki másnak nem fontos, csak nekünk. Nem fontos az ukránoknak, és egyébként önmagában véve az oroszoknak sem, ahogyan ez a háború nem a mi háborúnk, mégis halnak meg benne magyarok. Missziónk legyen az, hogy folyamatosan keressük a történelem kihívásaira adandó magyar érdekű válaszokat, és ezeket próbáljuk minél inkább megvalósítani. Ha mi nem akarunk és tudunk segíteni magunkon, senki más nem fog.
Lantos János - Kuruc.info
Korábban írtuk: