A közmédia több adója is kiemelten foglalkozik a "holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapjával", csütörtökön a Kossuth Rádió, az M1 és a DunaWorld több műsort is a témának szentel - közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, valamint a Magyar Rádió Nonprofit Zrt.
Az M1 aktuális csatornán élőben kapcsolják a főbb megemlékezéseket, és a hírműsorokban beszámolnak az emléknapról.
A DunaWorld-ön délután a Cselekvő hit című műsorban Járosi Andorról emlékeznek meg, aki kolozsvári evangélikus lelkészként a város német megszállása után zsidókat mentett, ezért később a Világ Igaza kitüntetést is megkapta. A csatornán levetítik a Nem tűntem el! című portréfilmet, amely Richter Gedeon gyógyszerész életét mutatja be. Ezt a filmet a Duna is műsorára tűzi csütörtök este.
A Kossuth rádió 180 perc című műsor Fülszöveg rovata bemutatja az "embermentés és ellenállás" történetét. A zsidóság megélésének félelméről, a gazdag kultúrkör továbbviteléről beszél Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány elnöke az Arcvonások című portréműsorban.
A Tér-idő műsor felkutatja a Németországi példára alkotott emlékeztető szobrokat, múzeumokat, az Ütközőben Koszorús Ferenc ezredesről beszélgetnek, aki a Budapesten és környékén állomásozó 1. páncélos hadosztály parancsnoka volt.
A Határok nélkülben azon egyházi "embermentők" emlékét idézik fel, akiknek a tevékenységét a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet "Világ igaza" elismeréssel igazolta, és beszélgetést sugároznak Tibori Szabó Zoltán észak-erdélyi "holokausztkutatóval" Márton Áron püspök életútjáról. A Belépő 1590 zsidó menekült Palesztinába hajóztatásának történetét ismerteti.
Az Országgyűlés 2000. évi döntése értelmében 2001 óta minden évben április 16-án tartják a "holokauszt magyarországi áldozatainak" emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. A megemlékezést kezdeményező Pokorni Zoltán akkori oktatási miniszter a budapesti gettó "felszabadításának" 55. évfordulóján, 2000. január 18-án javasolta, hogy a középiskolákban minden évben április 16-án emlékezzenek meg a "holokausztról".
(MTI nyomán)