Az Országgyűlés visszavonta a boltok vasárnapi zárva tartását előíró szabályozást kedden a kormány javaslatára, mivel az a kabinet szerint "megosztó kérdésnek bizonyult az elmúlt egy évben, és hasznosságáról az elért eredmények ellenére sem sikerült meggyőzniük az embereket".

A képviselők 163 igen szavazattal, 2 nem ellenében és 11 tartózkodás mellett fogadták el Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter előterjesztését, amely alig több mint egy év után törli el a vasárnapi pihenőnapról szóló rendelkezéseket.
A tárcavezetők indítványuk indoklásában hivatkoznak az MSZP boltzár eltörlését célzó népszavazási kezdeményezésére is. Kiemelték, a kormánynak ma a Brüsszel által szorgalmazott kényszerbetelepítés elleni egységes fellépés a legfontosabb kérdés, amit "megakadályozna" egy vasárnapi pihenőnapról szóló referendum.
Frissítés: Lázár nem szavazott, Balog felmentést kapott
A két nemmel szavazó képviselő Harrach Péter KDNP-s frakcióvezető és a fideszes Szatmáry Kristóf volt. Tartózkodott a KDNP-frakció, valamint a fideszes Boldog István. Véletlenül tartózkodott Szelényi Zsuzsanna független képviselő, ő a jegyzői irodán kéri javítani a tévedést. Lázár János és Balog Zoltán nem szavazott.
Lázár János lapinformációk szerint hétfőn jelezte, hogy szembemegy a párt irányvonalával, és nem szavazza meg a vasárnapi boltzár eltörlését, miközben Orbán Viktor a hétfői kormányülésen azt közölte, hogy aki nem támogatja a boltzár eltörlését, az másnap már nem miniszter. A nagy kérdés a keddi szavazás előtt tehát az volt, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter valóban kiszavaz-e a frakcióból (esetleg nem jelenik meg vagy tartózkodik), és ha így dönt, akkor valóban kedden ül-e utoljára a bársonyszékben. Végül Lázár János egyszerűen nem szavazott.
A Népszabadság előzőleg megszellőztette, hogy Balog Zoltán cigányimádás-ügyi miniszter is a zárva tartó boltok mellett voksolna, a lap forrásai szerint azonban Balog személyesen is engedélyt kapott Orbán Viktortól a Fidesz rendkívüli elnökségi ülésén, hogy ne szavazza meg a szabad vasárnap eltörlését. Ő végül Lázárhoz hasonlóan távol tartotta magát a szavazástól.
A Fidesz alapszabálya mindenesetre egyértelműen fogalmaz az ügyben:
(5) A Képviselőcsoport tagjának kötelessége, hogy [...]e) bizottsági vagy országgyűlési határozathozatal során szavazatát a Szövetség, a Képviselőcsoport, vagy a Frakcióvezetés döntésének figyelembevételével adja le, f) a Frakcióvezetést előzetesen tájékoztassa, ha a Szövetség, a Képviselőcsoport, vagy a Frakcióvezetés döntésével ellentétesen kíván szavazni bizottsági vagy országgyűlési határozathozatal során, g) parlamenti szavazásról való távolmaradásához a Frakcióvezető előzetes engedélyét kérje[...]
A KDNP nem mert nemmel szavazni
A KDNP azt ígérte, teljes mellszélességgel tartózkodik, a nemmel szavazást a frakció valamiért elvetette. A kisebbik kormánypárt frakcióvezetője a Facebookon jelentette be, hogy megértik a kormány szempontjait, de akkor sem fogják megszavazni a törvény eltörlését. Ez így is történt.
A fideszes politikusok joggal érezhették úgy, hogy a párt kommunikációs vezetése zsinóron rángatja őket: Lázár például a múltheti kormányinfón még arról beszélt, a Fidesz nem fogja visszavonni a vasárnapi boltzárról szóló törvényt, beleáll a népszavazási kampányba, és Hajrá MSZP! fordulattal fejezte ki, hogy ha az ellenzéki pártnak sikerül összehozni a népszavazást, akkor annak végeredménye mindenkire nézve kötelező jellegű lesz. Igaz, pénteken még Orbán Viktor is arról kezdett beszélni, hogy a vasárnapi pihenőnapot más szektorokra is kiterjesztenék. Aztán hétfőn a Lázár pártbeli ellenlábasának tartott Rogán Antal bejelentette a boltzár visszavonását.
2. frissítés: Harrach csak mellényúlt, Lázárék megmagyarázzák
Lázár és Balog közös közleményben indokolta meg, miért nem nyomtak gombot.
A két miniszter szerint "mindenkinek joga van ahhoz, hogy a vasárnap munkaszüneti nap legyen." Ők ezért nem támogatják a kormány törvényjavaslatát, amely korlátozza a szabad vasárnapot. "Távolmaradásunk NEM szavazat, amelyet a kormány iránti lojalitásból és Orbán Viktor miniszterelnök úr kérésére nem adunk le" - írták.
Harrach Péter mellényúlt
Harrach Péter az Origó tudósítójának azt mondta, a szavazás előtti KDNP-frakcióülésen abban állapodtak meg, hogy a képviselőcsoport egységesen tartózkodni fog, ő pedig véletlenül nyomott "nem" gombot.
Arra a felvetésre, hogy miért nem nemmel szavaztak, azt mondta, "udvariasak akartunk lenni, ez ugyanis bizalmi kérdés a szövetségesünk, a Fidesz vonatkozásában."
A KDNP frakcióvezetője szerint azonban a nem szavazat és a tartózkodás valójában egyenértékű, csak utóbbi az előbbinek egy udvariasabb formája.
Mi lesz most Lázárékkal?
Kérdés, hogy számíthatnak-e valamilyen retorzióra a nemmel szavazók, illetve a kormány javaslatát nem támogató miniszterek. A fideszes Szatmáry Kristófra ugyanis ugyanúgy vonatkozik a szavazásra elrendelt frakciófegyelem, mint a kormány fideszes tagjaira. A KDNP-frakcióvezető Harrach Péter más kérdés, mert a kereszténydemokratákra eredetileg sem vonatkozott az Orbán Viktor által meghirdetett szigor.
A két kormánytag - Lázár és Balog - esetében Szatmáryhoz hasonlóan egyértelmű a helyzet: szembementek a miniszterelnök utasításával. Orbán ugyanis mindenkinek értésére adta: sem minisztereitől, sem a Fidesz-frakció tagjaitól nem tűri el, hogy akár csak tartózkodjanak a boltzár eltörléséről szóló szavazásnál, vagyis mindenkinek támogatnia kell a kormány döntését.
(MTI - Origó - HVG nyomán)