A Cigány Közösségek Szövetségéhez kötődő kerületi nemzetiségi önkormányzatok összeírják, milyen segítséget várnak, egyúttal azt is, hány embert tudnak mozgósítani – tudta meg a Népszava.
Levelet írt Tar József István, a Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) "fővárosi főkoordinátora" azoknak a kerületi nemzetiségi önkormányzatoknak, amelyek a kormánypárti cigány szervezet vezetésével működnek.
A Népszavához is eljutott e-mail tanúsága szerint Szűcs Csaba, a CiKöSz elnöke, Kiskunhalas alpolgármestere tárgyalni fog a fideszes Szentkirályi Alexandrával, és "megpróbál minden kerületnek közbenjárni abban, hogy kapjon valamilyen formában segítséget".
A CiKöSz elnöke érdemben csak azok érdekében tud egyeztetni, akik november 4-éig hivatalos levélben elküldik, hogy az adott nemzetiségi önkormányzatnak miben lenne szüksége segítségre – hívta fel a figyelmet a főkoordinátor. Az egyeztetéshez azonban arra az információra is szükség van – folytatódik a levél –, hogy "melyik kerület körülbelül milyen létszámot tud mozgósítani a 2026-os parlamenti választásokra". Tar József István hangsúlyozta: annak örülne,
ha mindenki olyan létszámot küldene a parlamenti választások kapcsán, amit ténylegesen tud is 2026-ban majd mozgósítani, mert az eredmények után mindig minden visszaellenőrizhető, ezt tudjuk nagyon jól.
A CiKöSz az a szervezet, amelyet – a kegyvesztetté vált Farkas Flórián-féle Lungo Dromot helyébe lépve – Sztojka Attila fideszes parlamenti képviselő, volt "romaügyi" kormánybiztos hozott létre. Sztojka, miután nemrég kinevezték a Belügyminisztérium "roma kapcsolatokért" felelős államtitkárává, az elnöki tisztséget átadta a már említett Szűcs Csabának. Szentkirályi pedig jelenleg a Fidesz budapesti elnöke.
A szóban forgó e-mailből nem derült ki, hogy a ciköszös cigányok konkrétan milyen segítséget remélhetnek a fővárosban kisebbségben lévő Fidesz politikusától. Tar József István mindenesetre javasolta,
ha a kérésekhez anyagi források is párosulnak, írják le pontosan, milyen anyagi keretről lenne szó, a kérések pedig reálisak legyenek, ne teljesíthetetlenek.
Amennyiben valaki nem jelentkezik a megadott határidőig, akkor azt úgy veszik, hogy nincs szüksége semmilyen segítségre.
A főkoordinátor kitért arra is, hogy valószínűleg még idén összehívják az összes kerületet: a találkozón "Szentkirályi Alexandra és terveink szerint az összes fővárosi körzet parlamenti jelöltje/képviselője jelen lesz". Ebből az a következtetés adódik, hogy a kormánypártban várhatóan már ebben az évben eldöntik, kit indítanak a fővárosi választókerületekben a 2026-os parlamenti választáson.
A lap kereste Tar József Istvánt, aki a IX. kerületi cigány nemzetiségi önkormányzat elnöke, a fővárosi és az országos cigány önkormányzat képviselője is. A budapesti főkoordinátor megerősítette, hogy az ismertetett e-mailt a CiKöSz vezetésével működő kerületi nemzetiségi önkormányzatoknak küldte el, de egyebekről nem kívánt nyilatkozni. Így nem sikerült megtudni például azt sem, hogy hány "roma" mozgósításával kalkulálnak a fideszes szervezetben, és vélekedése szerint mennyiben tekinthető jogszerűnek, ha kifejezetten kampánycélok érdekében használnak nemzetiségi önkormányzatokat.
A CiKöSz elsöprő győzelmet aratott az önkormányzati választásokkal egy időben tartott országos cigány nemzetiségi választáson: a mandátumok csaknem háromnegyedét elnyerték az országos önkormányzatban. A budapesti választási adatokat végignézve elmondható, hogy lényegesen szerényebb mértékben, de a fővárosi kerületekben is a CiKöSz nyert. A 23 kerületből a CiKöSz 13-ban szerzett többséget, ezek közül 8-ban csak a CiKöSz képviselői kerültek be a testületbe.