A parlament keddi ülésén döntöttek a képviselők: a hazai átláthatósági normákhoz igazodó vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget írtak elő az európai parlamenti képviselők számára, írja az Index.
Orbán Viktor 2025. február 22-i évértékelő beszédében megemlítette az ellenzéket, amikor úgy fogalmazott: „Legyen két percünk az ellenzékre is. Fő a jókedv. Úgy látom, az ellenfeleink újra fenyegetőznek. Mi nem fenyegetünk, de azt se szeretjük, ha bennünket fenyegetnek. Nem is ajánljuk senkinek, hátha a végén még komolyan vesszük.”
A kormányfő közvetlenül ezután bejelentette: „A rend kedvéért bevezetjük, hogy az európai parlamenti képviselőknek, a mostaniaknak is el kell készíteniük azt a fajta vagyonbevallást, amire bennünket, magyar parlamenti képviselőket kötelez a törvény. Erre biztatjuk Kocsis Máté frakcióvezető urat.”
Azóta Kocsis Máté is megszólalt az ügyben, a Fidesz frakcióvezetője kifejtette: „A fairség jegyében az lenne a helyes, ha mindenki, aki a közéletben szerepet vállal, aki hatalomra tör, aki hatalommal bír, aki közfelhatalmazással rendelkezik, az azonos mérce alá essen. Éppen ezért ez az egyik javaslat, amit a miniszterelnök megemlített az évértékelőn, hogy az európai parlamenti képviselőkre vonatkozó vagyonnyilatkozati szabályoknak is meg kell egyezniük a magyar parlamenti képviselőkre vonatkozókkal, de nekem még azért lesznek más javaslataim is.”
A javaslatban azzal érveltek, hogy „az elmúlt években az Európai Parlament egyes képviselőivel, magas rangú tisztségviselőivel összefüggésbe hozható korrupciós botrányok rávilágítottak arra, hogy a brüsszeli átláthatósági mechanizmusok nem nyújtanak megfelelő garanciát a közélet tisztaságának megteremtéséhez. A közbizalom helyreállítása és megerősítése érdekében a tagállamoknak fokozott felelősségük van saját képviselőik elszámoltathatóságának biztosításában. Ezt szolgálja a magyar vagyonnyilatkozati rendszer is, amely a legszigorúbbak közé tartozik. Az ebből fakadó kötelezettségek eddig nem vonatkoztak az európai parlamenti képviselőkre, holott ők is a magyar választópolgároktól kapott felhatalmazás alapján töltik be tisztségüket”.
Az elfogadott javaslat rögzíti: a törvény ezért – tiszteletben tartva az uniós jog által meghatározott kereteket – a hazai átláthatósági normákhoz igazodó vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget ír elő az európai parlamenti képviselők számára.
Ha a képviselő megsérti a vagyonnyilatkozat-tételi előírásokat, megszűnhet a megbízatása.
Vogel Evelin, Magyar Péter korábbi párja egy hangfelvételen beszélt arról, hogy a Tisza Párt vezetője 90 millió forintnyi részvénnyel rendelkezik, amit olyan tőzsdei információk segítségével keresett, amelyekről „nem kellett volna tudnia”. Az ügy az elmúlt időszakban újra napirendre került, de az európai parlamenti képviselő azt állítja, nem történt bennfentes kereskedés. A Magyar Nemzeti Bank vizsgálja, hogy mi történt.