Elsősorban a "tisztelet kultúrája" segíthet abban, hogy "ne ismétlődhessenek meg a roma holokauszthoz hasonló tragikus üldöztetések" - mondta Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere szombaton, a "roma ellenállás" napja alkalmából a Nemzeti Színházban (!) tartott rendezvényen.
És persze nem zsidó magyarok is vagyunk. Már aki. |
A miniszter az Auschwitz-Birkenauban található cigány láger állítólagos 71 évvel ezelőtti "felkelésére" emlékező, 371 csillag elnevezésű esemény fővédnökeként tartott beszédében elmondta, "a romák azért nem hagyták magukat a gázkamrába hajtani, mert a gyermekeikért mindenre képesek voltak".
"A tigrisanya nem védelmezi jobban kicsinyeit, mint a romák" - fogalmazott, majd felidézte, a táborban 371 roma gyermek született, akiket "már az anyjuk méhében megbélyegzett egy őrült rendszer". Az ő megszületésük annak ellenére is az élet diadala volt a halál felett, hogy mindannyiukat elpusztították a táborban - folytatta zavaros meséjét.
"De nemcsak az áldozatoknak tartozunk a szembenézéssel, hanem saját magunknak is, mert a népirtásokért viselt felelősség nem egyezik a hitleri Németországéval" - folytatta, majd Áder János köztársasági elnök korábbi nyilatkozatát idézve kiemelte, "ki kell mondanunk, hogy a magyar zsidók és a hazai cigányság tragikus meghurcoltatásában a magyar állam számos képviselője, megannyi cinkos propagandistája, náci szellemiségű tisztségviselője, csendőre, nyilas különítményesei is tevékenyen részt vettek, ami az akkor állam szégyene is".
Balog Zoltán szerint fel kell tenni a kérdést, hogy az elmúlt negyed században mennyit tettek a "cigány és nem cigány magyarok", hogy "újra egymásra találjanak az igazságban, a gyászban és a szembenézésben". Bölcsességre van szükség, hogy az "áldozatok utódai", a magyarországi "romák" "ne maradjanak pusztán áldozatok, hanem felfedezzék magukban az erőt, és kezükbe vegyék sorsukat" - mondta.
A tárcavezető szerint ebben mindenkinek van felelőssége, de annak nagyobb, akinek több eszköz áll rendelkezésére.
A többségi társadalomnak, azon belül is az állam képviselőinek kiemelten feladatuk, hogy gondoskodjanak arról, "ne ismétlődhessen meg a romák üldöztetése". A "roma közösség" felelőssége pedig - a magyaréhoz hasonlóan -, hogy elutasítsa azt a "fatalizmust", amely a történelem legaljára helyezi - fejtette ki a kabinet képviselője.
Balog emellett szólt arról is, hogy az emlékezés pillanatában sem szabad eltagadni, hogy "mai is súlyos gondok vannak a roma-magyar együttélésben". "Ezen csak úgy segíthetünk, ha együtt tanulunk, együtt dolgozunk, együtt élünk, együtt gondolkodunk" - fogalmazott, aláhúzva, hogy a kormány ezért tette kötelezővé a magyarországi cigányság történelmének és kultúrájának oktatását a nemzeti alaptantervben.
"Ma is legyőzhetők azok, akik cigányellenes jelszavakkal gyűjtenek maguknak szavazatokat és közben cukiságkampány mögé bújnak" - fogalmazott a miniszter, hozzátéve, ehhez azonban több kell, mint "visszakiabálni", helyette jó iskolák, munkahelyek, korrupciómentes "roma politika", de leginkább korrupciómentes magyar politika kell.
Balog Zoltán beszéde elején megkövette azokat, akiket - mint fogalmazott - egy tavaly augusztusi interjújában a deportálásról, "roma holokausztról" mondott "rossz mondataival" megbántott.
A politikus tavaly a Kossuth Rádiónak nyilatkozva arról beszélt, hogy Magyarországról nem, csak Ausztriából deportáltak "romákat".
"Amit erről mondtam, sem a történelmi tényeknek, sem az áldozatok iránti tiszteletnek nem felel meg" - mondta, majd hozzátette: "tanultam belőle, és köszönöm azoknak, akik nem ültek fel a hisztériának és elfogadták, hogy egy közéleti ember is tévedhet és tanulhat".
"Rám számíthatnak és én is számítok minden jóakaratú cigány emberre Magyarországon" - zárta beszédét a rejtett erőforrások minisztere.
(MTI nyomán)