A sajtó, miután az ügyet a Barikád kirobbantotta, „rárepült” a székesfehérvár-témára. Tegnap két országos napilap is foglalkozott vele. A Népszabadság hozta a szokott cigánymentegető formáját; emiatt cikkét nem is idézzük. Akit érdekel, olvassa el ITT; a kivétel nélkül(!) negatív olvasói reakciókat mindenki szíves figyelmébe ajánljuk.
Alább a tegnapi Magyar Nemzet, mint mindig, az Interneten csak és kizárólag, nálunk olvasható cikke (saját szkennelés). Fehéren-feketén kiderül belőle, hogy a cigók balhéznak, és nem a magyarok – hiszen még Lakatos Ernő, a helyi Cigány Önkormányzat vezetője is azt jelenti ki, hogy épp azért kértek tőle cigó mentorokat, mert a korcsokkal van a probléma.
A diákok szerint farkastörvények uralkodnak a szakiskolában
Napi öt órán át kell rendőri jelenlétet biztosítani a székesfehérvári Árpád Szakképző Iskola és Kollégium Szent István Szakképző Iskolájában, mert a pedagógiai módszerek sorra csődöt mondtak. Az iskolaigazgató szerint leginkább a diákok verekednek, az alpolgármestertől viszont megtudtuk: akadt olyan tanár, akit kővel dobáltak meg a gyerekek.
Akinek nincs haveri háttere, eláshatja magát - meséli a székesfehérvári szakiskolában egy tizenéves fiú a szünetben. A zsúfolásig telt folyósokon rendőrök vegyülnek a gyerekek közé, csak így tudják fenntartani a fegyelmet. Ám úgy tűnik, ez sem elég, hiszen egyikük elmeséli, néhány perce verte meg épp egyik osztálytársát, mert azzal heccelte, hogy az apja börtönben ül, és majd ő is oda kerül. A diákoktól megtudom, legtöbbször pénzt és cigarettát követelnek a nagyobbak a fiatalabb diákoktól. Ha ellenállnak, biztosan verekedés lesz a vége. A tanárokkal is többek szemtelenül bánnak. Mindennapos dolog, hogy rágyújtanak az órákon, és a cigarettát többszöri felszólítás után sem hajlandók eloltani. Nemcsak az iskola falain belül, az intézmény környékén is számíthatnak atrocitásokra a tanulók. - Igyekszünk többen jönni reggel, és délután is együtt megyünk haza - meséli az egyik lány. A rendőrökre sandítva egyikük felnevet: - Ezek meg úgy jönnek már ide, mintha haza járnának. Kérdezem, a szüleik nem féltik-e őket, de a legtöbben azt mondják, csak arra kérik őket, próbáljanak nem belekeveredni a mindennaposnak mondható balhékba.
Pedagógiailag kezelhetetlen
Egyelőre nem is tehetnek többet az aggódó szülők, hiszen a hosszú távú megoldás csak tavasztól várható. Az intézményben a tervek szerint márciustól iskolabiztonsági szolgálat váltja a rendőröket. Ábrahám Norbert igazgató elmeséli, kollégáik közül néhány hete többen jelezték, hogy „pedagógiailag már nem tudják kezelni a gyermekek verbális agresszióját" és a gyerekek közötti, tettlegességig fajuló összetűzéseket. Múlt héten hat gyerek ellen indult szabálysértési eljárás, de már az iskolapadban ülnek. Sajnos nem egyedi eset a lopás és a rongálás sem. Csak ebben az évben tíz feljelentést tett az iskola, ám a jelenség évek óta tart. Annyira azonban még egyszer sem durvult el a helyzet, hogy a rendőri jelenlét legyen az egyetlen kiút. Korábban csupán arra kérték a hatóságot, hogy a tanítási idő kezdete előtt és után erősítsék meg az iskola környéki járőrszolgálatot.
Több mint 900 gyerek jár az iskolába, közülük 20-25 okoz problémát társainak és a pedagógusoknak. - A többieknek muszáj biztosítanunk a tanuláshoz való jogát - szögezi le határozottan az igazgató, aki nem beszél arról, hogy roma gyermekekről van-e szó. Úgy fogalmaz, származásuk alapján nem tarthatják és nem is tartják nyilván őket, de egyébként sem „mutatható ki, hogy roma diákokhoz köthetők a bűncselekmények". (Kuruc.info: ennek igazságtartalmával kapcsolatban lásd a bevezetésünkben a Lakatos-hivatkozást) Ábrahám Norbert a közoktatási törvényt is hibáztatja. Azt ugyanis 17 éve alkották meg, és - mint mondja - az a jogszabály-módosítások miatt sem tudta követni a világ változásait. - Ennyi idő alatt megváltozott a tanárok és az iskola társadalmi megítélése - mutat rá a szomorú tényre, majd hozzáteszi: - A közoktatási törvény azoknak a gyerekeknek készült, akik azért jönnek iskolába, hogy tanuljanak. Az igazgató szerint egy új törvény megalkotására van szükség, amelyben elsőként azt rögzítené, hogy a szülő köteles legyen tartani a kapcsolatot az iskolával. Miklós Gábor igazgatóhelyettes egyenesen jóindulatúnak nevezi a közoktatási törvényt, az ugyanis az „együttműködésre jött létre", és nem tud mit kezdeni azokkal a diákokkal, akik, a pedagógusokat is beleértve, az egész közoktatási rendszert ellenségnek tekintik. Az intézményvezetők arra panaszkodnak, az iskolának nincs lehetősége arra, hogy elbocsássa a fegyelmezetlen tanulót. A különböző jogi eljárások pedig hónapokat is igénybe vehetnek, így még hetekig ülhet összevert padtársa mellett a bűncselekményt elkövető tanuló. Mivel egy oktatási intézmény csak akkor bocsáthat el egy tanköteles gyereket, ha talál egy befogadó intézményt, lehetetlen helyzetbe kerülnek a tanárok és azok a szülők, akiknek nap mint nap aggódniuk kell gyerekükért. Miklós Gábor úgy véli, a jövőben a szülő kötelességévé kellene tenni, hogy ilyen esetben más intézményt keressen fegyelmezetlen gyerekének.
A tanárok is félnek
- Elengedhetetlen, hogy erősítsük a szülőkkel való együttműködést. Összefogás nélkül nem várható változás - panaszolja az igazgató. Hozzáteszi, amíg a diákok mást hallanak az iskolában, és mást otthon, biztosan nem tudnak hatni rájuk. Hogy ez mikorra valósulhat meg, egyelőre nem tudni. Akadnak ugyanis olyan szülők, akik az iskola megkeresésére egyáltalán nem reagálnak. - Van, aki egyszerűen ilyen, de olyan is van közöttük, aki azért nem tud kommunikálni velünk, mert kora reggeltől késő estig dolgozik - tudom meg Ábrahám Norberttől. Pozitívumnak mondható, hogy agresszívan még egy szülő sem reagált. Legalábbis ilyen esetről az igazgató nem hallott.
Úgy tűnik, arról sem hallott, hogy néhány pedagógust is komoly atrocitás ért. - Egyiküket kővel dobálták meg a diákok - tudom meg az alpolgármestertől. (Kuruc.info: cigányéknál a kődobálás is nemzeti sport, lásd pl. az ITTENI kezdőhivatkozást) Bár az iskolaigazgató azt mondja, főként a gyerekek közötti atrocitások a jellemzők, Brájer Éva azt állítja: nem ez a kiinduló probléma. - Elsősorban a pedagógusainknak van szükségük arra, hogy megvédjük őket. Három hete az iskolaigazgató azzal keresett meg, hogy a tanárok félnek - szögezi le. Az alpolgármester szerint hiányzik a nevelési program. Brájer Éva a helyi rendőrkapitánnyal és az iskolaigazgatóval igyekszik megtalálni a hosszú távú megoldást. A rendkívüli januári szülői értekezleten ő maga is részt vesz. - Egyelőre gyors megoldásként a rendőri jelenléttel szeretnénk megelőzni valamilyen súlyosabb tragédiát - mondja lapunknak a településvezető-helyettes. - Mivel a városnak a rendőrséggel úgyis van éves megállapodása, ez tűnt a legkézenfekvőbb megoldásnak. Így a pedagógusok nyugodtan mehetnek tanítani, a diákok zavartalanul tanulhatnak, és a szülőknek nem kell aggódniuk - teszi hozzá. - Úgy tudom, a december 6-i rendőri kivonulás óta nyugalom és béke van az iskolában - teszi hozzá Brájer Éva.
A roma diákokkal van gond
Az iskolában több mint két éve működik roma-mentorhálózat, akik szünetekben felügyelik a diákokat, és ha szükséges, órákra is ellátogatnak, vagy a gyerekekkel együtt a családokhoz is kimennek. Bár az iskolaigazgató kerülte a problémás gyerekek származásának megvitatását, Lakatos Ernő, a mentorokat irányító Fejér megyei vajda elmondja: az intézmény kifejezetten azzal kereste meg, hogy a roma diákokkal van gond. (Kuruc.info: ezt vessük össze a hazudozó igazgató cigánymosdatásával: „nem mutatható ki, hogy roma diákokhoz köthetők a bűncselekmények"...) Bár most szaporodtak meg a problémák, a roma kisebbségi önkormányzat vezetője szerint mégis hatékony a roma mentorok jelenléte. - A hasonló származásúak felé nyitottabbak, jobban hallgatnak rájuk - állítja Lakatos.
Az iskola vezetése és a polgármester-helyettes is azt mondta, nem örülnek, hogy a verekedések miatt került reflektorfénybe a település. Azt mondják, az iskola számos diákja komoly eredményeket ért már el megyei és országos versenyeken. Minden bizonnyal kiváló szakemberek lesznek majd. Ha hagyják őket azzá válni. (Kuruc.info: a cigók nem hagyják, hanem lehúzzák maguk közé a mocsárba. Ezért kell tűzzel-vízzel küzdeni az integrált oktatás ellen.)
Alább a tegnapi Magyar Nemzet, mint mindig, az Interneten csak és kizárólag, nálunk olvasható cikke (saját szkennelés). Fehéren-feketén kiderül belőle, hogy a cigók balhéznak, és nem a magyarok – hiszen még Lakatos Ernő, a helyi Cigány Önkormányzat vezetője is azt jelenti ki, hogy épp azért kértek tőle cigó mentorokat, mert a korcsokkal van a probléma.
A diákok szerint farkastörvények uralkodnak a szakiskolában
Napi öt órán át kell rendőri jelenlétet biztosítani a székesfehérvári Árpád Szakképző Iskola és Kollégium Szent István Szakképző Iskolájában, mert a pedagógiai módszerek sorra csődöt mondtak. Az iskolaigazgató szerint leginkább a diákok verekednek, az alpolgármestertől viszont megtudtuk: akadt olyan tanár, akit kővel dobáltak meg a gyerekek.
Akinek nincs haveri háttere, eláshatja magát - meséli a székesfehérvári szakiskolában egy tizenéves fiú a szünetben. A zsúfolásig telt folyósokon rendőrök vegyülnek a gyerekek közé, csak így tudják fenntartani a fegyelmet. Ám úgy tűnik, ez sem elég, hiszen egyikük elmeséli, néhány perce verte meg épp egyik osztálytársát, mert azzal heccelte, hogy az apja börtönben ül, és majd ő is oda kerül. A diákoktól megtudom, legtöbbször pénzt és cigarettát követelnek a nagyobbak a fiatalabb diákoktól. Ha ellenállnak, biztosan verekedés lesz a vége. A tanárokkal is többek szemtelenül bánnak. Mindennapos dolog, hogy rágyújtanak az órákon, és a cigarettát többszöri felszólítás után sem hajlandók eloltani. Nemcsak az iskola falain belül, az intézmény környékén is számíthatnak atrocitásokra a tanulók. - Igyekszünk többen jönni reggel, és délután is együtt megyünk haza - meséli az egyik lány. A rendőrökre sandítva egyikük felnevet: - Ezek meg úgy jönnek már ide, mintha haza járnának. Kérdezem, a szüleik nem féltik-e őket, de a legtöbben azt mondják, csak arra kérik őket, próbáljanak nem belekeveredni a mindennaposnak mondható balhékba.
Pedagógiailag kezelhetetlen
Egyelőre nem is tehetnek többet az aggódó szülők, hiszen a hosszú távú megoldás csak tavasztól várható. Az intézményben a tervek szerint márciustól iskolabiztonsági szolgálat váltja a rendőröket. Ábrahám Norbert igazgató elmeséli, kollégáik közül néhány hete többen jelezték, hogy „pedagógiailag már nem tudják kezelni a gyermekek verbális agresszióját" és a gyerekek közötti, tettlegességig fajuló összetűzéseket. Múlt héten hat gyerek ellen indult szabálysértési eljárás, de már az iskolapadban ülnek. Sajnos nem egyedi eset a lopás és a rongálás sem. Csak ebben az évben tíz feljelentést tett az iskola, ám a jelenség évek óta tart. Annyira azonban még egyszer sem durvult el a helyzet, hogy a rendőri jelenlét legyen az egyetlen kiút. Korábban csupán arra kérték a hatóságot, hogy a tanítási idő kezdete előtt és után erősítsék meg az iskola környéki járőrszolgálatot.
Több mint 900 gyerek jár az iskolába, közülük 20-25 okoz problémát társainak és a pedagógusoknak. - A többieknek muszáj biztosítanunk a tanuláshoz való jogát - szögezi le határozottan az igazgató, aki nem beszél arról, hogy roma gyermekekről van-e szó. Úgy fogalmaz, származásuk alapján nem tarthatják és nem is tartják nyilván őket, de egyébként sem „mutatható ki, hogy roma diákokhoz köthetők a bűncselekmények". (Kuruc.info: ennek igazságtartalmával kapcsolatban lásd a bevezetésünkben a Lakatos-hivatkozást) Ábrahám Norbert a közoktatási törvényt is hibáztatja. Azt ugyanis 17 éve alkották meg, és - mint mondja - az a jogszabály-módosítások miatt sem tudta követni a világ változásait. - Ennyi idő alatt megváltozott a tanárok és az iskola társadalmi megítélése - mutat rá a szomorú tényre, majd hozzáteszi: - A közoktatási törvény azoknak a gyerekeknek készült, akik azért jönnek iskolába, hogy tanuljanak. Az igazgató szerint egy új törvény megalkotására van szükség, amelyben elsőként azt rögzítené, hogy a szülő köteles legyen tartani a kapcsolatot az iskolával. Miklós Gábor igazgatóhelyettes egyenesen jóindulatúnak nevezi a közoktatási törvényt, az ugyanis az „együttműködésre jött létre", és nem tud mit kezdeni azokkal a diákokkal, akik, a pedagógusokat is beleértve, az egész közoktatási rendszert ellenségnek tekintik. Az intézményvezetők arra panaszkodnak, az iskolának nincs lehetősége arra, hogy elbocsássa a fegyelmezetlen tanulót. A különböző jogi eljárások pedig hónapokat is igénybe vehetnek, így még hetekig ülhet összevert padtársa mellett a bűncselekményt elkövető tanuló. Mivel egy oktatási intézmény csak akkor bocsáthat el egy tanköteles gyereket, ha talál egy befogadó intézményt, lehetetlen helyzetbe kerülnek a tanárok és azok a szülők, akiknek nap mint nap aggódniuk kell gyerekükért. Miklós Gábor úgy véli, a jövőben a szülő kötelességévé kellene tenni, hogy ilyen esetben más intézményt keressen fegyelmezetlen gyerekének.
A tanárok is félnek
- Elengedhetetlen, hogy erősítsük a szülőkkel való együttműködést. Összefogás nélkül nem várható változás - panaszolja az igazgató. Hozzáteszi, amíg a diákok mást hallanak az iskolában, és mást otthon, biztosan nem tudnak hatni rájuk. Hogy ez mikorra valósulhat meg, egyelőre nem tudni. Akadnak ugyanis olyan szülők, akik az iskola megkeresésére egyáltalán nem reagálnak. - Van, aki egyszerűen ilyen, de olyan is van közöttük, aki azért nem tud kommunikálni velünk, mert kora reggeltől késő estig dolgozik - tudom meg Ábrahám Norberttől. Pozitívumnak mondható, hogy agresszívan még egy szülő sem reagált. Legalábbis ilyen esetről az igazgató nem hallott.
Úgy tűnik, arról sem hallott, hogy néhány pedagógust is komoly atrocitás ért. - Egyiküket kővel dobálták meg a diákok - tudom meg az alpolgármestertől. (Kuruc.info: cigányéknál a kődobálás is nemzeti sport, lásd pl. az ITTENI kezdőhivatkozást) Bár az iskolaigazgató azt mondja, főként a gyerekek közötti atrocitások a jellemzők, Brájer Éva azt állítja: nem ez a kiinduló probléma. - Elsősorban a pedagógusainknak van szükségük arra, hogy megvédjük őket. Három hete az iskolaigazgató azzal keresett meg, hogy a tanárok félnek - szögezi le. Az alpolgármester szerint hiányzik a nevelési program. Brájer Éva a helyi rendőrkapitánnyal és az iskolaigazgatóval igyekszik megtalálni a hosszú távú megoldást. A rendkívüli januári szülői értekezleten ő maga is részt vesz. - Egyelőre gyors megoldásként a rendőri jelenléttel szeretnénk megelőzni valamilyen súlyosabb tragédiát - mondja lapunknak a településvezető-helyettes. - Mivel a városnak a rendőrséggel úgyis van éves megállapodása, ez tűnt a legkézenfekvőbb megoldásnak. Így a pedagógusok nyugodtan mehetnek tanítani, a diákok zavartalanul tanulhatnak, és a szülőknek nem kell aggódniuk - teszi hozzá. - Úgy tudom, a december 6-i rendőri kivonulás óta nyugalom és béke van az iskolában - teszi hozzá Brájer Éva.
A roma diákokkal van gond
Az iskolában több mint két éve működik roma-mentorhálózat, akik szünetekben felügyelik a diákokat, és ha szükséges, órákra is ellátogatnak, vagy a gyerekekkel együtt a családokhoz is kimennek. Bár az iskolaigazgató kerülte a problémás gyerekek származásának megvitatását, Lakatos Ernő, a mentorokat irányító Fejér megyei vajda elmondja: az intézmény kifejezetten azzal kereste meg, hogy a roma diákokkal van gond. (Kuruc.info: ezt vessük össze a hazudozó igazgató cigánymosdatásával: „nem mutatható ki, hogy roma diákokhoz köthetők a bűncselekmények"...) Bár most szaporodtak meg a problémák, a roma kisebbségi önkormányzat vezetője szerint mégis hatékony a roma mentorok jelenléte. - A hasonló származásúak felé nyitottabbak, jobban hallgatnak rájuk - állítja Lakatos.
Az iskola vezetése és a polgármester-helyettes is azt mondta, nem örülnek, hogy a verekedések miatt került reflektorfénybe a település. Azt mondják, az iskola számos diákja komoly eredményeket ért már el megyei és országos versenyeken. Minden bizonnyal kiváló szakemberek lesznek majd. Ha hagyják őket azzá válni. (Kuruc.info: a cigók nem hagyják, hanem lehúzzák maguk közé a mocsárba. Ezért kell tűzzel-vízzel küzdeni az integrált oktatás ellen.)