Az immáron új amerikai elnököt segítő szűkebb kampánycsapat tagjai - a CBS televízió bennfentes információkra hivatkozó híradása szerint - szerdán délután a New York-i Trump-toronyban ültek össze, a leendő elnök irodájában. A CBS szerint egyelőre a hatalomátadást lebonyolító csapat összetételét egyeztetik.
Az átmenetet Chris Christie, New Jersey kormányzója irányítja, s mellette a munka oroszlánrészét Jeff Sessions alabamai szenátorra bízzák. Mindkét politikus a kezdetektől támogatta Donald Trump elnökjelöltségét.
Az átmenetet Trump valószínűleg New Yorkból irányítja majd, és még a napokban nagy irodát nyitnak Washingtonban. Az átmenetet lebonyolító csapat állítólag már a múlt héten összeállította a lehetséges kormánytagok listáját.
Egyes források szerint a Fehér Ház kabinetfőnöke Reince Priebus, a Republikánus Országos Bizottság (RNC) vezetője lehet. A jólértesültségéről ismert Politico című lap már a leendő kormányzat lehetséges tagjainak neveit is sorolja, néhányukat meg is kereste.
Külügyminiszterként Newt Gingrich volt házelnököt vagy Bob Corker, Tennessee-i szenátort, a szenátus külügyi bizottságának eddigi elnökét valószínűsíti, Corker a Politico munkatársának kérdésére meg is erősítette, hogy “erősen ambicionálja” a külügyminiszteri posztot.
Az ENSZ-nagyköveti posztra Trump állítólag John Boltont szemelte ki. Bolton korábbi republikánus kormányzatokban már fontos pozíciókat töltött be, George W. Bush elnöksége alatt egy ideig ENSZ-nagykövet is volt. A védelmi miniszteri tárca élére kerülhet Jeff Sessions szenátor, a nemzetbiztonsági tanácsadó Stephen Hadley lehet, aki szintén George W. Bush mellett dolgozott, akkor is nemzetbiztonsági tanácsadóként.
A pénzügyminiszteri tárcára Trump a Politico szerint mindenképpen kampánya pénzügyi vezetőjét, Steve Mnuchint szánja. Az igazságügyi miniszteri posztra ketten is esélyesek: Rudy Giuliani, New York volt polgármestere és Chris Christie, New Jersey kormányzója.
Szerdai sajtótájékoztatóján Josh Earnesttől, a Fehér Ház szóvivőjétől megkérdezték: mi a Fehér Ház álláspontja Trump korábbi ígéretéről, miszerint elnökként börtönbe küldi Hillary Clintont. Earnest válaszul arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai politika hagyományai szerint "az igazságszolgáltatást nem használják fel politikai revansra".
Kellyanne Conway, Trump kampánymenedzsere szerdán egy televíziós interjúban felvetette, hogy esetleg független vizsgálóbírót neveznek ki Hillary Clinton, illetve a Clinton Alapítvány ügyeinek kivizsgálására.
Frissítés: nem zárják ki a vizsgálatot, de "hagyomány, hogy a dolgokat lezárják", és "lehet, hogy jobb elfelejteni meg továbblépni"
Rudy Giuliani, a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump egyik bizalmasa nem zárta ki, hogy vizsgálatot indítsanak Hillary Clinton ellen a Clinton-alapítványnál feltételezések szerint elkövetett visszaélésekkel kapcsolatban, de hangsúlyozta, hogy a leendő elnöké a döntés.
Giuliani a CNN televíziónak adott csütörtöki interjúban kérdésre válaszolva tért ki arra, vajon a leendő Trump-kormányzat vizsgálatot indít-e Hillary Cinton volt demokrata párti elnökjelölt ellen.
Giuliani – akit az igazságügyi miniszteri poszt várományosaként emlegetnek – habozott a válaszadással, amikor a riporter megkérdezte: "teljesíti-e Trump a választási ígéretét és börtönbe küldi-e Clintont". Válaszát azzal kezdte, hogy ez "kemény döntés", de szerinte az igazságszolgáltatásnak mindenki számára egyenlő mércével kell mérnie. Hozzátette: "A mi politikánkban hagyomány, hogy a dolgokat lezárjuk. Ugyanakkor azt azért meg kellene nézni, hogy mennyire rossz dologról van szó... Clintont soha nem vizsgálták ki a több százmillió dollár miatt". Ezzel arra célzott, hogy egyes vádak szerint a Clinton-alapítványhoz érkező pénzek egy részét személyes célokra használták fel.
Giuliani arra a kérdésre válaszolva, hogy akkor is elfogadná-e az igazságügyi tárcát, ha az azzal járna, hogy nem indíthat vizsgálatot Clinton ellen, azt mondta: "ez az elnök döntése". Leszögezte azt is, hogy körültekintően kell megvizsgálni a dolgokat, meglehet, hogy "a bizonyítékok nem is döntőek, és korábban túlzásokról volt szó, s ebben az esetben a legjobb elfeledkezni az ügyről és továbblépni".
A Clinton-alapítványt Bill Clinton hozta létre, amikor 2001-ben távozott a Fehér Házból. A karitatív szervezetet, amely eddigi tevékenysége során mintegy 2 milliárd dollárt kapott különböző adományozóktól, az elnökválasztási kampány során a republikánusok hevesen támadták. Trumpék arról beszéltek, hogy Hillary Clinton semmit sem tett azon érdekellentét megszüntetéséért, hogy ő maga külügyminiszterként szolgált, miközben külföldről jelentős összegek érkeztek az alapítványhoz.
Chris Christie, New Jersey kormányzója, aki a hatalomátvétel folyamatát irányítja, az NBC televízióban szintén nem adott egyértelmű választ a Clinton elleni esetleges vizsgálat ügyében. Az emberek Donald Trumpra szavaztak, mondta, és leszögezte: a megválasztott elnöknek az a feladata, hogy egyesítse az országot.
(MTI nyomán)