Újabb ENSZ-békefenntartó sebesült meg péntek este Dél-Libanonban - közölte az ENSZ libanoni ideiglenes békefenntartó missziója (UNIFIL).
A kéksisakost egy lövedék találta el, egyelőre nem azonosították, hogy ki adta le a lövést, a kéksisakosok Izrael és a Hezbollah Irán-barát libanoni síita fegyveres szervezet kereszttüzében vannak.
Péntek este „megsebesült egy kéksisakos, akit találat ért, miközben katonai művelet folyt nem messze az UNIFIL Rász en-Nakúrában lévő főhadiszállásától" - tudatta közleményben a misszió, amelynek 10 ezer katonája szolgál Dél-Libanonban.
Zoom
Csütörtökön és pénteken az UNIFIL bejelentette, hogy négy tagja - indonéz és Srí Lanka-i állampolgárok - sebesültek meg, közülük legalább ketten az izraeli csapatok támadásában.
Andrea Tenenti, az UNIFIL szóvivője az AFP francia hírügynökségnek kijelentette: attól tart, hogy rövidesen „mindenki számára katasztrofális hatású regionális konfliktus következik be”.
 
 
„Nincsen katonai megoldás” - vélte Tenenti, aki „a katasztrófa elkerülése érdekében” „politikai és diplomáciai szintű tárgyalásokat” szorgalmazott. „A Hezbollah és Izrael közötti konfliktus nem két ország közötti konfliktus. Nagyon gyorsan regionális konfliktussá válhat, katasztrofális hatással mindenki számára” - tette hozzá a szóvivő.
A szóvivő az AFP-nek megerősítette, hogy az UNIFIL nem hajlandó néhány kilométerrel északabbra vonulni Libanon területén, mint ahogyan azt az izraeli hadsereg kérte.
„Az izraeli hadsereg arra kért bennünket, hogy hagyjuk el a Kék Vonal mentén lévő állásainkat (...), de egyhangú döntés született a maradás mellett, mivel az ENSZ zászlainak ebben az övezetben kell kitűzve lenniük” - monda a szóvivő.
A szóvivő azt is elmondta, hogy a katonai akciók során sok kár keletkezett az UNIFIL állásaiban.
Izrael felszólította Dél-Libanon lakóit, hogy újabb rendelkezésig ne térjenek vissza a lakóhelyükre.
„A védelmük érdekében újabb rendelkezésig ne térjenek vissza. Ne induljanak dél irányába, mindenki, aki dél felé tart, az életét veszélyezteti” - írta arabul az X mikroblog portálon Avicháj Adraé, a hadsereg szóvivője.
Izrael elrendelte továbbá 23 dél-libanoni falu lakosainak evakuálását a Bekaa-völgyön át a Földközi-tengerbe ömlő Avali folyó mentén.
Szeptember 23. óta, amikor a Dél-Libanonra, a Hezbollah Izraellel határos erősségére irányuló légicsapások intenzívebbé váltak, családok tízezrei menekültek el a térségből a libanoni hatóságok és az ENSZ szerint.
Izrael, amely a jóm-kipúrt, az engesztelés napját ünnepli, két újabb légitámadást hajtott végre Dél-Libanon ellen, a Hezbollah pedig bejelentette, hogy előző nap drónokat lőtt ki egy Haifa melletti katonai támaszpontra.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy a libanoni Hezbollah mintegy 320 lövedéket lőtt ki Izraelre a jóm-kipúr idején, péntek estétől a szombati napnyugtáig.
A libanoni egészségügyi minisztérium szombaton bejelentette, hogy kilenc ember halt meg, és 28 másik megsebesült szombaton izraeli légicsapásokban Bejrúttól délre és északra, a Hezbollah erősségének számító területeken kívül.
Samír Zsazsa, a Libanoni Erők nevű keresztény párt elnöke szombaton úgy vélte, hogy a tűzszünet elérésének egyetlen lehetséges megoldása az elnökválasztás és a libanoni milíciák lefegyverzését előíró nemzetközi határozatok megvalósítása.
Libanonnak két éve nincsen elnöke a parlamentben létező nézeteltérések miatt, amelyek a Hezbollah és versenytársai, közöttük a legnagyobb keresztény párt, a Libanoni Erők között állnak fenn.
„Komoly nemzetközi kezdeményezések híján az egyetlen lehetőségünk arra, hogy elérjünk egy tűzszünetet, az lenne, hogy köztársasági elnököt választunk” - mondta a Szaúd-Arábiához és az Egyesült Államokhoz közel álló politikus.
Az iráni parlament elnöke, Mohammad-Bager Galibaf, aki Bejrút központjában ellátogatott a legkevesebb 22 emberéletet kioltó csütörtöki izraeli légicsapás helyszínére, támogatásáról biztosította a libanoni kormány tűzszüneti javaslatát. Galibaf tárgyalt libanoni kollégájával, Nabih Berrivel, a síita Amal mozgalom vezetőjével és Nadzsib Mikati kormányfővel. A miniszterelnök megismételte: a kormány elsődleges feladata, hogy a tűzszünet érdekében munkálkodjon.
(MTI)
Kapcsolódó: