Vádat emeltek csütörtökön a Palestine Action nevű palesztinpárti szervezet négy aktivistája ellen a brit királyi légierő (RAF) két repülőgépének megrongálása miatt.
A csoport tagjai két hete robogókkal hatoltak be az RAF legnagyobb angliai támaszpontjára, a London közelében működő Brize Norton katonai repülőtérre, és átalakított kézi tűzoltókészülékkel vörös festéket fújtak két Airbus Voyager üzemanyag-utántöltő repülőgép hajtóműveibe.
A szakértői vizsgálat szerint a két repülőgépben 7 millió font (csaknem 3,3 milliárd forint) kár keletkezett.
A Palestine Action az akciót azzal indokolta, hogy Brize Norton repülőteréről naponta indulnak katonai repülőgépek a ciprusi Akrotiriben működő RAF-támaszpontra, az onnan felszálló gépek pedig hírszerzési tevékenységet folytatnak, amerikai és izraeli harci repülőgépeket látnak el üzemanyaggal, és fegyvereket szállítanak a Gázában folyó népirtáshoz, amelynek Nagy-Britannia a szervezet szerint így közvetlenül is részesévé vált.
Az akció óta hat embert őrizetbe vettek. Közülük kettőt szabadlábra helyeztek, négy gyanúsított ellen azonban az országos terrorizmusellenes rendőri hálózat területileg illetékes délkelet-angliai parancsnoksága - Counter Terrorism Policing South East, CTPSE - az angol-walesi főügyészség felhatalmazása alapján csütörtökön vádat emelt.
A vádirat hivatalos megfogalmazása szerint a Palestine Action négy aktivistája az Egyesült Királyság nemzetbiztonságát sértő szándékos rongálás bűncselekményét követte el.
A CTPSE közölte: a vádhatóság a bíróság előtt azzal érvel majd, hogy a csoport akciója "a terrorizmussal köthető össze".
A Palestine Action akciója után a londoni védelmi minisztérium elrendelte a brit katonai létesítmények biztonsági őrizetének teljes körű felülvizsgálatát, Yvette Cooper belügyminiszter pedig bejelentette, hogy a kormány kezdeményezi a palesztinpárti csoport betiltását.
Az erről szóló határozattervezetet a londoni alsóház szerda este nagy többséggel megszavazta, és ha a felső kamara, a Lordok Háza is módosítás nélkül jóváhagyja, a szervezetet betiltó kormányhatározat a héten érvénybe lép.
A brit kormány által betiltott és így jogilag terrorszervezetnek minősülő csoportok száma ezzel 84-re nő. A listán már szerepel mások mellett a Hamász, a Hezbollah, az Iszlám Állam és az orosz Wagner zsoldoscsoport. (Az izraeli kormány természetesen nincs rajta a listán, pedig sokkal több gyilkosságot követtek el civilek ellen, mint a többi szervezet együttvéve - a szerk.)
A brit terrorellenes törvény alapján a betiltott szervezetek támogatása bűncselekmény, amelynek elkövetőire 14 évig terjedő börtönbüntetés szabható ki.
(MTI nyomán)