Görögországban csaknem kétszáz bevándorlót vettek őrizetbe, amióta július 11-től ideiglenes hatállyal három hónapra felfüggesztették az Észak-Afrikából érkező migránsok menedékkérelmeinek befogadását - közölte szombaton a bevándorlási miniszter.
Az elmúlt órákban a Líbia irányából érkezett illegális bevándorlókat a parti őrség őrizetbe vette - írta Tánosz Plevrisz bevándorlási miniszter az X közösségi portálon.
"Nincs joguk menedékkérelmet benyújtani, nem a befogadóközpontokba szállítják őket, hanem rendőri őrizetben lesznek, amíg nem indul meg a kitoloncolási eljárásuk" - tette hozzá a miniszter.
A kormány július 9-én jelentette be, hogy ideiglenes hatállyal három hónapra felfüggeszteti az Észak-Afrikából hajóval érkező migránsok menedékkérelmeinek befogadását. Az elrettentésnek szánt intézkedést azután fogadták el, hogy migránsok ezrei érték el az éve eleje óta Kréta és Gávdosz szigetét.
A hatóságok adatai szerint több mint 7300 bevándorló és menekült érkezett a két szigetre, szemben a tavalyi 4935-tel.
A mintegy kétszáz előállított migráns közül 190 Kréta déli részén ért partot, tizenegy másikra pedig a török partok közelében fekvő Agatoniszi szigetnél bukkantak rá - közölte a határőrség.
Az ERT állami televízió jelentése szerint a bevándorlók között volt egy sérült is, aki a kórházba szállítás után meghalt.
Görögországban nő a Líbiából érkezett bevándorlók száma, elsősorban Krétán, ahol Kiriasz Micotákisz miniszterelnök született. Csak júliusban több mint kétezer ember érkezett, kiváltva a helyi hatóságok és az idegenforgalmi cégek haragját, amelyek nyomást gyakoroltak a kormányra a menekültáradat megállítása érdekében.
A görög bevándorlási minisztérium törvényt készít elő, amely több mint kétévi börtönnel sújtja az ország területére illegálisan belépő bevándorlókat, a visszaesőket pedig ötévi elzárással bünteti.
Tánosz Plevrisz az Open TV-ben csütörtökön a migránsok érkezését "inváziónak" nevezve kijelentette, hogy támogatja az elrettentő módszereket, Görögország "nem szálloda".
Athén 2020 elején egyszer már felfüggesztette a menedékkérelmek befogadását a törökországi bevándorlási válság idején, amikor az Európai Unióban menedéket szándékozni kérők ezrei özönlöttek át a görög-török határon.
(MTI)