A legmagasabb magyar állami kitüntetést, a Szent István Rendet idén Rubik Ernő feltaláló és Kertész Imre író veheti át - közölte az MTI érdeklődésére Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Havasi Bertalan hozzátette: az elismerést olyan személyiségek kaphatják, akiknek nemzetközi elismertsége vitathatatlan, és szerte a világban öregbítik Magyarország hírnevét. Ez ugye tökéletesen ráillik Imre Kertészre. A Magyar Szent István Rend ünnepélyes átadása augusztus 20-án lesz a Sándor-palotában.
A kitüntetést, amelyet a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök adományoz, a Mária Terézia magyar királynő által 1764. május 5-én alapított - és 1946-ban megszüntetett - Szent István Rend megújításaként a 2011. évi CCII. törvény alapította meg. Tavaly Áder János köztársasági elnök a legmagasabb állami kitüntetést Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai bajnok úszónak és Lámfalussy Sándor közgazdásznak adta át az államalapítás ünnepe alkalmából.
Frissítés: A holomaca még meg is forgatja a kést: pályája csúcsteljesítményeinek elismeréséért kapja a díjat Imre Kertész
Schmidt Mária történész szerint Kertész Imre Nobel-díjas író az augusztus 20-ai nemzeti ünnep alkalmából pályája csúcsteljesítményeinek elismeréséért kaphat majd magas állami kitüntetést.
A Terror Háza Múzeum főigazgatóját a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kérdezték arról, miért vitatják többen is az író várható kitüntetését, és miért javasolták neki, hogy ne vegye át.
A holomaca szerint azok, akik ezt írták, "nem ismerik Kertész Imre munkásságát", megpróbálják őt behelyezni egyfajta politikai mezőnybe, és ehhez képest ítélik meg.
A "történész" az Imre Sertésre utalva arról beszélt, hogy egy hosszú pályáról van szó, amelyben szerinte vannak jobb és kevésbé jó alkotások, voltak "meggondolatlan nyilatkozatok", "érzelmi kitörések" is, de - szavai szerint - ezt természetes, miként mindenkinél.
Felidézte azt is, hogy már akkor is sok "vádaskodás" jelent meg a sajtóban, amikor Imre Kertész (2002 októberében) a Nobel-díjat megkapta, és akkor sem volt olyan "felhőtlen öröm", amit "el lehetett volna várni" annak fényében, hogy végre egy magyar (sic!) író is megkapja a legmagasabb elismerést.
Emlékeztetett, Kertész Imre akkor "azt nyilatkozta, hogy a Sorstalanságot nem szabad holokauszt-regénynek tekinteni, mert ő ezt a Kádár-rendszerben írta, a Kádár-rendszer nyelvén és a Kádár-rendszernek a nyomasztó valósága tükröződik benne". Jelezte: az írót a baloldalról akkor felszólították, hogy ha ez így van, jobb, ha visszaadja a Nobel-díját.
A holokauszt-luvnya szerint tehát a baloldalon már akkor is elvitatták Kertész Imrétől azt a jogot, hogy saját maga határozza meg, milyen értelmezést nyer az alkotása.
Schmidt Mária azt hazudta, hogy Kertész Imre "mindig a két diktatúráról beszél, az ő számára a Kádár-rendszer ugyanolyan elviselhetetlen volt, mint a másik, még akkor is, ha a különbségeket is természetesen mindig látja".
A Jobbik pénteken nyílt levélben fordult Áder János államfőhöz, miután kiderült, az államfő Magyar Szent István Rend kitüntetést adományoz Kertész Imre írónak. A nemzeti párt szerint a Nobel-díjas író a magyarságról tett korábbi kijelentései miatt méltatlan az elismerésre.
(MTI nyomán)
2. frissítés: Emerich Gartner át fogja venni a díjat
Kapcsolódó:
- Kertész Imre nem érdemel magyar állami kitüntetést! - Dúró Dóra nyílt levele a köztársasági elnökhöz