A Rákosrendezővel kapcsolatos összes kormányzati kérdés az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) hatásköre alá kerül, miután hétfőn erről határozott Orbán Viktor, mondta Lázár János keddi sajtótájékoztatóján Sopronban.
Az építési- és közlekedési miniszter hangsúlyozta, az ÉKM vezényli le az adásvételi szerződés megkötése és a tulajdonjog bejegyezése után a fővárossal a tárgyalásokat a jó megállapodás és az együttműködés reményében.
Elmondta, hogy van egy ütemterv az adásvételi szerződés mellékleteként, ami meghatározza, hogy mikor milyen lépés következik. Miniszteri biztost fog kijelölni a tárgyalások lefolytatására és a tárca különböző feladatainak összefogására.
Lázár János szerint az első és legfontosabb kérdés, ami nem direkt az adásvételi szerződésből következik, az a terület jelenlegi állapotának megszüntetése, amihez együttműködésre van szükség a fővárossal.
A feladat az, hogy kijelöljék azokat a területszakaszokat, ahol a MÁV továbbra is közlekedési tevékenységet fog végezni. „A fejlesztést támogatni akarjuk, ezért a MÁV korrekt formában, a szükséges és minimális mértékben fogja igénybe venni a területet” – tette hozzá.
A miniszter szerint a másik felelősség, hogy ez egy rendezett telek legyen, mielőtt a fejlesztése megkezdődne. Azt mondta, az arab befektetővel kötöttek egy informális megállapodást, ami azt jelenti, hogy 25 milliárd forintig ő takarítja el a szemetet, ami a területen van. Ez az elmondása szerint azt jelenti, hogy amikor a főváros tulajdonába kerül a terület, a MÁV-os területek kijelölésével párhuzamosan a fővárosnak 25 milliárd forintig azonnal el kell kezdenie elszállítani a területről a 330 ezer köbméter szemetet. A 25 milliárd forint feletti részről pedig tárgyalnak majd.
„Készek vagyunk mi is ebben természetesen részt venni, de amiben nem tudunk engedni az az, hogy a területről a hulladékot az új tulajdonosnak úgy, ahogy ezt az arab befektető megtette volna, az adásvételi szerződés megkötését követően azonnal meg kell kezdeni elszállítani” – fogalmazott.
Lázár János azt mondta, hogy nem a minisztérium dolga, hogy a fővárosnak ehhez miből lesz pénze, de minden szükséges adminisztratív jogtechnikai segítséget megadnak a hulladék elszállításához.
– Biztos, hogy amikor a tulajdonjogát a fővárosnak bejegyzik, másnap reggel a főpolgármesternek meg kell kezdenie a szemét elszállítását, minden további együttműködés és minden további fejlesztés annak a feltételében valósulhat csak meg, hogyha a főváros a szemetet elviszi – tette hozzá.
Karácsony Gergely főpolgármester nemrég azt mondta, ő már nyugdíjas lesz, mire felépül a Parkváros Rákosrendezőn. Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakcióvezetője pedig egyrészt arról beszélt, hogy a telekkel kapcsolatban Budapestnek már februárban mestertervet kell készítenie, de azt is mondta, hogy a kormánynak számos eszköze van, ha el akarja gáncsolni a fővárosi terveket.
Karácsony: Lázár nem olvasta el az adásvételi szerződést
Olyan léptékű beruházás, mint a rákosrendezői, csak partnerséggel valósítható meg, kell hozzá a kormány is - jelentette ki a főpolgármester a Facebook-oldalára feltöltött keddi bejegyzésében.
Karácsony Gergely vélekedése szerint Rákosrendező ügyében "beindult a kormányzati úthenger" - mint fogalmazott - "pont úgy beszélnek össze-vissza, mint amikor azt magyarázták, nincs is Budapestnek elővásárlási joga".
Azt írta: élnek az elővásárlási joggal, hogy Rákosrendező "ne az arab befektetőket és a kormányközeli oligarchákat, hanem a város jövőjét szolgálja". A főpolgármester Rákosrendezőt a "város szégyenének" nevezte, amely azért az, mert "a tulajdonos magyar állam évtizedekig nem volt gondos gazdája a területnek".
"Nemcsak eltűrte az illegális hulladéklerakást, de maga is aktívan részt vett ebben: a Budapest Sportcsarnok építési hulladéka vagy éppen vasúti talpfák mind-mind ott végezték" - tette hozzá.
Karácsony Gergely közösségi oldalán azt írta: amint Budapest "birtokba lép", megkezdi ennek az áldatlan helyzetnek a felszámolását. Hozzátette: a Budapesti Közműveket (BKM) erre képesnek tartja.
"Most szólok, ez sem fog menni egyik napról a másikra, de az állammal szemben mi neki fogunk állni, tesszük a dolgunkat" - hangoztatta.
A főpolgármester bejegyzésében közölte azt is: örömmel vette a bejelentést, hogy a kormány kijelölte Lázár János építési és közlekedési minisztert a Rákosrendezővel kapcsolatos feladatok kormányzati felelősének.
Karácsony Gergely szerint azonban a miniszter "nem olvasta el az adásvételi szerződést", és azt írta: "minden kormányzati nyilatkozattal szemben a magyar állam úgy adta el a területet az arab befektetőnek, hogy a vevő nem vállalt kötelezettséget a terület megtisztítására".
Budapest főpolgármestere szerint az adásvételi szerződés egyik pontja szerint a magyar államnak és a vevőnek, immár a Fővárosi Önkormányzat cégének külön megállapodást kell majd kötnie a környezeti károk és a hulladékok kezelésének és a költségek viselésének kérdésében.
"Mi erre készen állunk: a kommunális hulladék elszállítását a Budapesti Közművek azonnal megkezdi, amint birtokba lép" - közölte, hozzáfűzve, hogy a "Budapest Sportcsarnok építési törmelékét" és a "MÁV hulladékait" az államnak kell elszállítania, ezt a BKM kész megtenni, de a számlát a hulladék lerakójának kell állnia.
Karácsony Gergely úgy látja: Lázár János elsősorban a "fővárosnak szeret feladatokat adni", de a főpolgármester szerint az adásvételi szerződés egyértelmű, kötelezi a kormányt és Budapestet is.
A kormányt egyebek mellett a vevő által a projekt sikeréhez kért jogszabályok módosítására, illetve 800 millió euró értékű közlekedésfejlesztés megvalósítására - közölte az ellenzéki politikus.
A főpolgármester kijelentette: "ilyen léptékű beruházás nem valósítható meg máshogy, csak partnerséggel, kell hozzá a kormány is", és hozzátette, Budapesten nem fog múlni, a kormánynak pedig csak ahhoz a nyilvánvaló igazsághoz kell tartania magát: "ami járt volna az arab milliárdosnak, az jár a budapestieknek is".
"Rajtam nem múlik, kezdjük a tárgyalásokat mihamarabb!" - írta Facebook-oldalán Karácsony Gergely.
(MTI - 24)