– Döbbenten és aggodalommal figyelem, ahogy napról napra nő azoknak a pártoknak a száma, akik – az új rendszerváltás esélyét kockáztatva – saját önös politikai érdekeiket követve sorra jelentik be az indulásukat 2026-ra – fogalmazott Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom alapítója szerda reggeli közleményében. Mint írta, fájdalmas látnia, hogy ez alól pártja sem jelent kivételt, holott szerinte épp azért jöttek létre, hogy ne legyenek olyanok, mint a pártok, akik „a saját érdekeiket előbbre helyezik Magyarország jövőjénél”.
– A Momentum indulása a 2026-os választásokon most nem a megoldás, hanem a probléma része. Nem erősítené, hanem gyengítené az esélyt arra, hogy bekövetkezzen a várva várt politikai változás. Három százalék itt, kettő ott, és máris elveszítettük a változás esélyét – vélekedett.
Hozzátette: a párt alapítójaként nem nézheti tovább tétlenül, hogy a Momentum a listaállításhoz szükséges képviselőjelöltek felét már kiválasztotta. „Az a 3% is végzetes lehet, amit a jelöltjeink el tudnak vinni az esélyes rendszerváltó jelöltektől, legyen szó Pécsről, Pest megyéről vagy Bajáról. Harcostársukként pedig azt sem szeretném, hogy sokkal jobb sorsra érdemes fiatal politikusokat vezessenek a vágóhídra”, hangsúlyozta.
Fekete-Győr ezért rendkívüli küldöttgyűlést kezdeményez, hogy a Momentum mondja ki világosan: nem indul a 2026-os választáson, helyette az állami támogatásaiból felállít egy 500 millió forintos Rendszerváltó Alapot, hogy az alábbi rendszerváltó missziókat támogassa: 1. Segítse a különböző ellenállási mozgalmakat, tüntetéseket, rendezvényeket, 2. Támogassa a helyi rendszerkritikus sajtót, 3. Védelmezze és támogassa az Orbán-rendszer politikai üldözötteit.
Ennek az alapját a pártfinanszírozás teremti meg: Fekete-Győr szerint „dönthet úgy a Momentum, hogy a kormány szándékainak megfelelően égeti el a pénzt, ezzel is megosztva az ellenzéki szavazatokat – de dönthet úgy is, hogy a rendszerváltás érdekében használja fel az erőforrásokat”.
Orosz Anna momentumos politikus épp a minap mondott le képviselői mandátumáról, míg párttársa, Hajnal Miklós ugyan nem mondott le, de március végén bejelentette, hogy 2026-ban nem indul újra a Hegyvidéken, ahol Magyar Péter tervez rajthoz állni.
Frissítés: melyik lenne nagyobb csapás: Fegyőr kilépése vagy az egyszázalékos párt szakadása?
– Ha a Momentum elindul a 2026-os választáson, akkor azt már nem velem fogja megtenni – mondta a Klubrádiónak Fekete-Győr András, a párt alapítója.
Arról is beszélt, hogy sokan vannak a párton belül, akik támogatják a kezdeményezését, de a tagság megosztott a kérdésben. Azt sem tartja kizártnak, hogy pártszakadás lesz, ha nem tudnak közös nevezőre jutni. A Klubrádiónak úgy fogalmazott:
A kérdés az, hogy a megoldás vagy a probléma részei akarunk lenni. Ha indulunk és elvesszük azt a 2-3 százalékot a vidéki választóktól, Budapesten akár 4- 5-6-ot, az végzetes lenne. Az még négy év korrupció, még négy év gyűlöletkeltés, még négy év szegénység lenne. Ha mi tükörbe akarunk 2026 után, akkor most egy hátra kell lépnünk, hogy Magyarország kettőt előre léphessen, ez az egyetlen helye válasz.
2. frissítés: a Momentum elnöke szerint Fekete-Győr lájkokra vált egy belső dilemmát
„Sajnálattal olvastam a Momentum volt elnökének, Fekete-Győr Andrásnak ma reggeli posztját” – kezdi friss közleményét Tompos Márton parlamenti képviselő, a Momentum elnöke.
Tompos azt írja, ez a kérdés többször felmerült már a pártban, és fontos is megvitatni, de szerinte nem a nyilvánosság előtt, hanem csak belül. „Sajnos ezt a vitát András ma önhatalmúlag kivitte a nyilvánosság elé, lájkokra váltva egy belső dilemmát, és nyomást gyakorolva a belső döntéshozatalra. Értem, hogy a figyelem a politikus lételeme, de a belső vitákat a saját közösségünk érdekében nem szabad reflektorfényre váltani. Ezt sok párt példáján megtanulhattuk, és a politikában csak az lehet sikeres befelé és kifelé is, aki képes ebből tanulni.”
Tompos szerint a kérdésben az elnökség és a küldöttgyűlés fog dönteni a lehető leghamarabb, az eredményről pedig mindenkit tájékoztatnak.
(24 - Telex nyomán)