Magyarországnak az antiszemitizmus elleni küzdelemben és a zsidó élet előmozdítása terén feladata és felelőssége van - mondta az európai uniós ügyekért felelős miniszter az Izrael Állam megalapításának 77. évfordulója alkalmából a MERKAZ - Héber és Izraeli Kulturális Központ által rendezett programsorozaton vasárnap Budapesten.
Bóka János, aki Orbán Viktor miniszterelnöktől ezen a napon kapott megbízást az antiszemitizmus elleni küzdelem koordinálására, kiemelte: látható, kezdeményező és partnerségeken alapuló munkára készül.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a jeles napok között Izraelben a függetlenség napját az emlékezés napja előzi meg. "Emlékezni pedig sajnos nem csak távoli évtizedek hőseire és áldozataira kell. Emlékezünk 2023. október 7-re. Várjuk a túszok hazatérését" - mondta, majd megemlékezett a május 21-i washingtoni gyilkosságról is.
A miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország és Izrael Állam kölcsönös tiszteleten és mély kötelékeken alapuló stratégiai partnerséget épít. Mindannyian azt szeretnénk, hogy ez a stratégiai partnerség békében és biztonságban teljesedhessen ki - tette hozzá. Ez a partnerség nehézségek és kihívások idején is erős, sőt akkor erős igazán - fogalmazott, hozzátéve:
akkor is, amikor Izrael Állam a létét fenyegető támadásokkal szemben az önvédelem jogát gyakorolja, és amikor európai városokban tízezrek tüntetnek terrorista szervezetek mellett, vagy amikor pogromokat idéző jelenetek játszódnak le nyugat-európai nagyvárosok utcáin.
Leszögezte, hogy Magyarország garantálja a magyarországi zsidó közösségek biztonságát, és elkötelezett a zsidó közösségek támogatása és a zsidó élet elősegítése mellett. Kiemelte:
Zéró tolerancia politikát alkalmazunk az antiszemitizmus minden formájával szemben, ide értve az anticionizmusnak vagy Izrael-ellenességnek álcázott antiszemitizmust is.
Maya Kadosh, Izrael magyarországi nagykövete azt mondta: az esemény, ahol a magyarországi zsidó közösséggel együtt ünnepelheti Izrael Állam létezését, újjászületését több mint ünneplés, az identitás, hűség és szeretet világos kinyilvánítása.
Az, hogy büszkén és félelem nélkül állhassunk itt, közvetlenül a magyar kormány határozott és világos politikájából fakad: zéró tolerancia az antiszemitizmussal szemben, beleértve az anti-izraelizmust is - mondta, üdvözölve Bóka János antiszemitizmus elleni fellépést koordináló miniszterelnöki megbízottá való kinevezését.
"Ez a lépés nem csupán szimbólum, hanem a felelősség, az elkötelezettség és a vezetés világos üzenete" - hangsúlyozta.
Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke az MTI-nek az ünnep jelentőségéről elmondta: fontos, különösen ebben az időszakban, amikor Izrael Állam nehéz időket él át, hogy kimutassuk a szolidaritásunkat.