A lényeg nem változott, ez mindig is a politikai hisztériakeltés és nyomásgyakorlás eszköze – jelentette ki a hetes cikkes uniós eljárásról Bóka János. Az EU-ügyi miniszterek kedden abban az eljárásban hallgatják meg a magyar kollégájukat, ami 2018-ban indult, de azóta képtelenek voltak vissza- vagy előrelépni. Egy figyelmeztetésnél több azonban most sem várható.
Bóka is erre számított az ülésre érkezve: „a meghallgatáson túlmenően semmilyen eljárási cselekményre nem számítok, erre a mai napirend nem is ad lehetőséget”.
Ez egy újabb meghallgatás, volt már ilyen, és „attól tartok, lesz is” – jelezte, hogy lezárásra sem számít. Azt is hozzátette, hogy az eljárás mostani ágában nincs lehetőség büntetésre, ezért nyilván ma nem is lesz. A magyar kormány nyílt, őszinte párbeszédre törekszik, konstruktívan vesz benne részt, kedden is ez a szándéka.
Múlt héten a tagállami Tanács soros lengyel elnöksége nevében Adam Szłapka jelezte: az eljárás alkalmat ad majd az „őszinte eszmecserére”. A civil szervezetek helyzete minden bizonnyal a felvetett témák között lesz, figyelmeztetett. Michael McGrath jogállamiságért felelős biztos azt fogja javasolni a kormányoknak, hogy tartsák fenn az eljárást, amíg az okokat nem kezelték.
„Nincs Magyarországon olyasmi, hogy Pride-betiltás” – válaszolta Bóka, amikor arról a nyilatkozatról kérdezték, amit várhatóan 16 tagállam kormánya ír alá. A mai ülésen elmagyarázhatja az „alkotmányos és jogi keretet” a kollégáinak. Remélte, hogy utána egy „árnyaltabb” képet kapnak a magyar jogalkotásról.
(Telex nyomán)