Hogy a dohányzás káros, azt nem vitatja senki – abban azonban a közvélemény álláspontja nem mondható egységesnek, hogy az egyes termékek mennyire veszélyesek. Sokan gondolják például, hogy az e-cigaretta – és annak különböző módozatai – egészségesebbek a hagyományos dohánytermékeknél, ezt a teóriát azonban egyre gyakrabban döntik meg a szakemberek.
Zoom
Pedig az e-cigi egyre népszerűbbnek számít, ráadásul egyre inkább teret nyernek az eldobható, ízesített megoldások is. Ezeket vette górcső alá egy friss kutatás, melyet az ACS Central Science tudományos folyóiratban publikáltak, ezt pedig a HVG szemlézte.
A szakemberek három népszerű, eldobható e-cigi-márkát vizsgáltak, és veszélyes fémeket – ólom, króm, nikkel – kerestek a gőzükben. A nevezett méreganyagok belégzése növelheti a rák, valamint a légzőszervi betegségek, valamint az idegkárosodás kockázatát.
És hát ki is derült: ezek az elektromos cigaretták sokkalta nagyobb mértékben bocsátanak ki mérgező fémeket, mint például a hagyományos dohánytermékek. Az egyik márka például annyi ólmot bocsátott ki egyetlen napnyi használat során, mint 20 doboznyi (!) hagyományos cigaretta.
A kutatók hangsúlyozzák: mivel ezek a termékek egyre népszerűbbek a fiatalok körében, az eredmények tükrében sürgős szabályozói beavatkozás szükséges. Mint a Gizmodo kiemeli, az eldobható e-cigaretták felépítése elég egyszerű; csak egy akkumulátor van bennük, valamint valamilyen ízesített folyadék, amit az eszköz hevíteni kezd, aeroszollá alakítva azt. Ennek folyamán azonban fémek is kerülhetnek a gőzbe, s így a tüdőbe.
Mindent összevetve, a kutatók úgy találták, hogy az eldobható e-cigit használók lényegesen nagyobb koncentrációban vittek be a szervezetükbe veszélyes fémeket, mint a hagyományos dohányt, vagy a klasszikus e-cigarettát használók. A három vizsgált eszköz mindegyike olyan gőzt termelt, melynek nikkeltartalma átlépte a rák kockázatának küszöbértékét.
A szakemberek abban bíznak, hogy munkájuk másokat is arra ösztönöz majd, hogy vizsgálják az ilyen eszközök jelentette egészségügyi kockázatokat. Jelenleg ugyanis úgy tűnik, nem fognak egyhamar eltűnni.