Az egykori rádióelnök vörös sállal a nyakában méltatta Thürmer "irodalmi tehetségét", és azt is elárulta, hogy ő volt a legszebb fiú az egyetemen... (Idézünk a Népszabadság beszámolójából: "Igen, maga Szűrös Mátyás is megtisztelte a rendezvényt. Mégsem ő a legkülönösebb vendég ezen a délelőttön, az esemény házigazdája az Echo tévés Kondor Katalin. Az újságírónő „kedvesgyulázza" a saját bevallása szerint nyolc nyelven beszélő Thürmert, majd „irodalmi erényeket csillogtató" szerzőnek titulálja, és elárulja, hogy „ő volt a legszebb fiú az egyetemen". További intimitásokra is fény derül, egyebek mellett arra, hogy a pártelnök 1953 áprilisában született, épp egy hónappal Sztálin halála után, kvázi ekképpen is tiltakozva a túlkapások ellen. Ifjúként Moszkvában tanult diplomáciát, utóbb az ottani nagykövetségen dolgozott, éppen Szűrös alatt. Bizonyára az akkor szőtt netvörknek köszönhető, hogy egy-egy kubai, venezuelai, belorusz és vietnami külképviselő is végigüli a mostani könyvbemutatót. Hírértékű, hogy Thürmer revideálta viszonyát a klérushoz, immár elítéli a régi gyakorlatot, miszerint hívők nem léphettek a pártba.")
Az ötödikei bemutató stílszerűen a Károlyi Mihály utcai Károlyi kávézóban volt |
November 6-án kisebbfajta lincshangulat alakult ki a Fókusz könyváruházban, ahol a szerző dedikálta könyvét. Az áruházba belépve már-már azt hittem, elmarad a nagy esemény, de gondoltam, talán mégsem akkora a dolog, hátha eldugták valahova az emeleten. Nem is csalódtam, hátul, a sarokban megláttam a vörös vezért a mikrofon mögött. A könyvespolcokat megkerülve megláttam a hallgatóságot is, mintegy 16 főt. Ebből három fiatalabb volt, a többi tipikus komcsi nyugdíjas.
Thürmer kedélyesen nosztalgiázott, sztorizott Kádár Jánosról, Grósz Károlyról, a beszélgetés moderátora a Korona Kiadó képviselője volt.
Az előadás végén az egyik fiatalember fölállt, s kérdést intézett Thürmer Gyulához. Arra volt kíváncsi, hogy a sok nosztalgiázás mellett mit gondol arról, hogy Kádár János egy országnak hazudva, egy népet becsapva elárulta hazáját, s vérbe fojtotta a forradalmat. Még a kérdés végére sem ért, amikor már sziszegtek a komcsi nyugdíjasok, s sorra fordultak hátra a fiatalemberhez. Fejüket csóválták, huhogtak, csitították.
De ő csak kérdezett és kérdezett. A vörös pártvezér végighallgatta a kérdést, majd szépen, hosszasan válaszolt is: "zavaros idők", "elkerülhető vérontás", "többféle olvasat" - ezek hangzottak el a szájából, rövidre fogva az értelmetlen hablatyolást: "ilyen távlatból nehéz megítélni 56-ot és Kádár János szerepét." A fiatalember nem hagyta magát, és egyértelműsítette Kádár bűnét, a forradalom tisztaságát, a nép akaratát, az ávósok becstelenségét. A nyugdíjasok már-már hangosan próbálták elhallgattatni a fiatalembert, egyikük a biztonsági őrt szólította föl többször is, hogy távolítsa el őt. Egy másik fiatal is fölszólalt, hasonlóan "vérlázító" mondanivalóval.
Ekkor már teljes volt a káosz. Egy idős hölgy kérdésére válaszolt a munkásvezér, szavait láthatóan nevetve fogadta a két fiatal. Az egyik mögöttük ülő vén kádárista indulattól kipirult arccal mordult rájuk: "volnának szíves figyelni az elnök elvtárs szavaira?!" Ez csak olaj volt a tűzre, az indulatok mindkét oldalról fölszabadultak, a fiatalok észérveire és kérdéseire a nyugdíjasok elfordították a fejüket és "hallgass!" fölszólításokkal próbálták csitulásra bírni őket. A lincshangulatot a moderátor le is zárta annyival, hogy direkt nem beszélt ezekről a dolgokról, mert annyi különféle indulat szabadul föl még most is, jöjjön hát a dedikálás. A két fiatalt körbefogták a nyugdíjasok és jöttek, jöttek a kommunizmust éltető zengzetes szólamok. "Mit tudsz te a kommunizmusról?" "Ha a fél családodat kiirtották, hogy lehetsz itt?" "Nekem meg 45 előtt irtották ki a családomat!"
Kerecsen Bátor
(A Kondor-kép a Népszabadságból származik.)
* - ezt a képernyőfényképet szúrtuk volna be az írás elején, de nem akartuk "elterelni a szót":
Kuruc.info