Több jól jövedelmező állami megrendelés után most a fideszes vezetésű pécsi önkormányzat őrzési feladatait nyerte el Pintér Sándor belügyminiszter volt cége, a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt. A cég jogásza a pécsi vízműháború egyik kulcsszereplője.
A Civil Biztonsági Szolgálat Zrt. (CBSZ Zrt.) által vezetett konzorcium nyerte el a pécsi önkormányzat ingatlanjainak őrzését az önkormányzat Pénzügyi és Gazdasági Bizottsága döntése értelmében. A győzelemhez a cég által alkalmazott biztonsági őrök igencsak szerény fizetése, no meg a politikai széljárás változása kellett.
Baloldali érzelmű őrző-védők alkonya
Az őrségváltás már jó ideje érett a pécsi önkormányzati ingatlanok őrzése esetében, ezt a feladatot ugyanis eddig a korábbi szocialista városvezetés által kedvelt, pécsi székhelyű Trucker Security Kft. látta el. A Trucker Toller László polgármestersége alatt futott be szép karriert, vezetője Tamon Attila személyesen is jó viszonyt ápolt Tollerrel, a néhai polgármester fociklub-elnöksége idején a PMFC ügyvezető alelnöke volt, majd Toller tragikus balesete után klubelnök. Mindez azonban pünkösdi királyságnak bizonyult: a csapat eredményeivel elégedetlen szurkolók 2007 őszén tettlegességig jutottak el Tamonnal szemben, aki ezek után lemondott a klubvezetőségről.
A Trucker most nem is indult a pályázaton, amelyen egyrészt egy, a CBSZ Zrt. által vezetett konzorcium, másrészt a T.O.M. CONTROLL 2001 Zrt. vett részt. Bár a legtöbb jobboldali önkormányzathoz hasonlóan szavak szintjén a pécsi számára is fontos a lokálpatriotizmus, az előzmények fényében (a 2009 őszén alapított, teljes egészében önkormányzati tulajdonban lévő Tettye Forrásház élére először Nagykőrösről, majd Szegedről importáltak vezetőt) nem túl meglepő, hogy ez az elv ebben az esetben sem érvényesült, bár legalább a konzorcium egyik tagja pécsi cég.
Székhelyénél jóval érdekesebb azonban a CBSZ Zrt. tulajdonosi háttere, a cég ugyanis szinte egészen a kormányváltásig Pintér Sándor belügyminiszter, volt országos rendőrkapitány tulajdonában volt; az exrendőr politikus a Fidesz kétharmados győzelmét hozó 2010-es választás előtt pár héttel adott túl az addigra az őrző-védő piacon első számú szereplővé előlépett cégen. Még Pintér lelépése előtt rázta meg a céget az Eclipse botrány, amely során kommandósok szállták meg a CBSZ egyik irodaházát. Pintér ezután pár héttel túladott a cégen.
Egy baráti vállalkozás
A tulajdonosváltás nem rontotta a CBSZ Zrt. piaci pozícióit, sőt: a vállalkozás több zsíros állami megrendeléshez is jutott az elmúlt 10 hónap során. A cég 134 millióért őrzi a Terror Házát , és a kormányváltás után a Magyar Fejlesztési Bank és a Magyar Villamos Művek Zrt. is úgy gondolta, hogy Pintér volt cégénél vannak a legnagyobb biztonságban.
A CBSZ-nek volt már élő kapcsolata Pécsett, hiszen a cég jogásza, Szabó Iván a vízműháború első számú pécsi hőse, aki először egy tollal foglalta el a Pécsi Vízművet, majd 100 eurós óradíjért segítette az új vízszolgáltató zűrös jogi ügyeit. A 2010-es tavaszi választások után az ügyvéd egyrészt a KDNP delegáltja lett az Országos Választási Bizottságban, másrészt helyet kapott a Tettye igazgatóságában is. A szakember sokoldalúságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Tettye mellett a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. jogi tanácsosaként is dolgozik.
Nem éri meg biztonsági őrnek lenni
A pécsi önkormányzati ingatlanok őrzése, amelyben portaszolgálat, rendezvénybiztosítás és járőrözés foglaltatik benne, elsőre nem tűnik bombaüzletnek a CBSZ részére, amelynek úgy sikerült megvernie vetélytársát, a T.O.M. CONTROLL 2001 Zrt.-t, hogy derekasan aláígért az óradíjak terén: míg a pomázi székhelyű cég 800-900 forintos óradíjat számolt volna fel a különböző tevékenységekért, addig a CBSZ-nek a nettó óradíjat sikerült 700 forint alá szorítani.
Kérdéses, hogy ez a város számára igen gazdaságos óradíj hogyan jön ki, hiszen amennyiben a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara által készített, a középfokú végzettségért járó minimálbér alapján számolt minimális óraköltség egy őr esetében 952 forintra rúg, azaz amennyiben a CBSZ nem alkalmaz valami radikálisan újfajta gazdasági megközelítést, akkor óránként több mint 250 forintot bukik majd a pécsi munkán.
A CBSZ-féle matematika mindenesetre nem egyedi egy, az őrző-védő piacot ismerő forrásunk szerint, aki arról számolt be kérdésünkre, hogy óriási az árverseny, és a cégek folyamatosan egymás alullicitálására kényszerülnek.
(Hírszerző)