Véget kell vetni Izrael folyamatos támadásainak az ENSZ ellen, meg kell védenünk a szabályokon alapuló globális rendet, különösen akkor, amikor az ENSZ főtitkárát, a békefenntartókat vagy egy humanitárius ügynökséget fenyegetnek - jelentette ki Elisa Ferreira uniós biztos kedden Strassburgban.
A közel-keleti helyzetről szóló európai parlamenti vita keretében az uniós biztos aggodalmát fejezte ki az ENSZ palesztinokat támogató segélyszervezetének (UNRWA) Izrael területén való működését betiltó törvény miatt. Szavai szerint az UNRWA alapvető szolgáltatásokat nyújt emberek millióinak a régióban, nemcsak Ciszjordániában és Gázában, hanem Jordániában, Libanonban és Szíriában is, és az életmentő támogatás nyújtása mellett kulcsfontosságú szerepet játszik a mindennapi oktatás, az egészségügyi és szociális szolgáltatások biztosításában is.
"Az UNRWA különleges megbízatását egyetlen ENSZ-ügynökség sem veheti át, a szervezet tisztségviselői is hangsúlyozzák, hogy más ügynökség nem rendelkezik külön megbízással az egészségügyi vagy oktatási létesítmények közvetlen működtetésére. Az izraeli jogszabály közvetlenül befolyásolja az UNRWA alapvető oktatási és egészségügyi szolgáltatásait, így mintegy 340 ezer diák és több mint egymillió beteg maradhat iskola, illetve egészségügyi ellátás nélkül a megszállt palesztin területeken" - hívta fel a figyelmet.
Mint mondta, az EU felszólította Izraelt a tilalom felülvizsgálatára, és elítélt minden olyan kísérletet, amely az Izrael és az UNRWA közötti megállapodás felbontására irányul. Emellett az EU 82 millió euró pénzügyi támogatást adott 2024-re az ügynökség megerősítésére.
Ferreira felhívta a figyelmet, hogy a gázai humanitárius katasztrófa példátlan mértéket öltött, az izraeli hadművelet folytatódik, ami további civil áldozatokat és a segélyek blokkolását eredményezi, továbbá az egészségügyi intézmények és dolgozói is célponttá váltak a bombázásokban.
Az ENSZ éhínségre figyelmeztet a Gáza északi részén található területeken, ahol több mint egy hónapja nincs humanitárius segítség. A segélykonvojokat nem engedik be, vagy a fosztogatások akadályozzák a hozzáférést. Azonnali tűzszünetre és a Hamász által foglyul ejtett túszok szabadon bocsátására van szükség - hangsúlyozta.
Az uniós biztos a Nemzetközi Büntetőbíróság múlt csütörtöki, az izraeli miniszterelnök és volt védelmi minisztere ellen kiadott elfogatóparancsával kapcsolatban az Európai Unió egységességének szükségére hívta fel a figyelmet. "Most minden áron fenn kell tartanunk a szabályokon alapuló rendet, és továbbra is a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatainak tiszteletben tartására és végrehajtására kell felszólítanunk" - szögezte le.
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter a magyar uniós elnökség képviseletében elmondta, hogy az Európai Unió álláspontja egyértelmű: azonnali tűzszünetre van szükség Gázában, valamint az összes túsz feltétel nélküli és azonnali szabadon bocsátására, a humanitárius segélyek hozzáférhetőségének sürgős javítására Gáza egész területén, valamint az ellenségeskedés tartós befejezésére. Mint mondta, az Európai Unió továbbra is elkötelezett a szükségletalapú humanitárius segítségnyújtás mellett a Közel-Keleten, különösen a legkiszolgáltatottabbak esetében, fokozza a segítségnyújtást, és hangsúlyozza az UNRWA alapvető szerepét a régióban. Kiemelte, hogy Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben a telepesek erőszakcselekményei és a katonai műveletek fokozzák a feszültséget, amit az EU határozottan elítél. Libanonban a humanitárius válság és a politikai, biztonsági helyzet romlásának veszélye fokozódik. Az EU figyelemmel kíséri a tűzszüneti megállapodásról szóló híreket, bízva a fenntartható béke elérésében - tette hozzá.
(MTI)