Úgy tűnik, Jean-Louis Bech, a francia beszállítók (Fiev) elnöke nem véletlenül riogatott még szeptemberben azzal, hogy az európai autóalkatrész-beszállító ipar munkahelyeinek fele megszűnhet a következő években, ha továbbra is a korábbinál kevesebb új autót vásárolnak az autósok, nem tér magához az elektromos autók értékesítése, és folytatódik a kínai villanyautók térhódítása.
Elég sok cégnél látszik már, hogy muszáj lesz váltani. A Reuters most készített egy listát arról, hogy mely autóipari nagyvállalatoknál – gyártók és beszállítók – kell kényszerlépéseket bevezetni. A magas gyártási költségek, a gyenge kereslet, valamint a befektetői és részvényesi elvárások is satuba szorítják a vállalatokat, amelyeknek eközben meg kell küzdeniük új kínai versenytársaikkal.
A Valeo, a Bosch is a sorban a Stellantis és a VW mellett
A bejelentések sorában a hírügynökség a Feintoolt tette az első helyre. A svájci autóipari beszállító ugyanis a legutolsó azoknak a cégeknek a sorában, amelyek rossz hírt tudattak a nyilvánossággal. A cég december 3-án kelt közleménye szerint bezárja egyik németországi gyárát. A kétszáz dolgozót elbocsátják.
A francia Valeo ezer munkahely megszüntetését tervezi – tudta meg a Reuters a vállalathoz közel álló forrásokból november végén, ugyanis a cég két franciaországi üzemének bezárására készül.
A Stellantis szintén november utolsó hetén hozta nyilvánosságra azt a tervét, hogy megszüntetné az Opel testvérmárkája, a Vauxhall van változatainak gyártását az angliai Lutonban lévő üzemében. Ez több mint ezer munkahely megszűnésével jár. A cég legnagyobb olaszországi bázisán, a Mirafiori üzemben többször kénytelen volt felfüggeszteni a termelést, mert gyenge a kereslet a Fiat 500-as elektromos változata iránt. Ugyanakkor nem terveznek gyárbezárást a dél-európai országban.
A Magyarországon is jelen lévő Bosch, a világ legnagyobb autóipari beszállító vállalata 5500 emberét építi le 2032-ig a számítógépes megoldásokkal és kormányzással foglalkozó részlegeinél. Ez főként Németországot érinti. Egyes dolgozóknak munkaidő-rövidítésre kell felkészülniük.
A Ford szintén Németországban és az Egyesült Királyságban négyezer állás megszüntetésére készül. Ez azt jelenti, hogy 14 százalékkal zsugorodik az amerikai autómárka európai gyáraiban foglalkoztatottak száma.
A francia Michelin november eleji bejelentése szerint bezárja két dél-franciaországi bázisát, ami 1250 munkahelyet érint.
A Magyarországon szintén jelen lévő német Schaeffler autóalkatrész-gyártó vállalat a gyenge keresletre hivatkozva november elején hozta nyilvánosságra azt a tervét, hogy megválik 4700 alkalmazottjától. Ez is főként a német dolgozókat érinti, de az átszervezés részlegbezárásokkal jár Ausztriában és az Egyesült Királyságban is.
A legnagyobb visszhangot a Volkswagen, Európa legnagyobb autógyártójának tervei váltották ki. A német márka több ezer munkahely megszüntetését jelentette be, és bezárhatja néhány bázisát Németországban. A cég vezetése és a munkavállalók képviselői nagyon kemény tárgyalások előtt állnak. Közben sztrájkok kezdődtek a német VW-üzemekben, a legfrissebb hírek szerint akár 100 ezer dolgozó is érintett lehet.
A Daimler Truck, a világ legnagyobb teherautó-gyártója augusztusban tudatta alkalmazottaival, hogy csökkenti munkaóráikat. Emellett létszámstopot vezettek be a cég németországi tevékenységére.
(Totalcar)