A horvát hadsereg felkészült a katonák kiképzésére, a kötelező sorkatonai szolgálatot így már holnap bevezethetnék - mondta Ivan Anusic horvát védelmi miniszter hétfőn Slunjban, az Eugen Kvaternik katonai kiképzőközpontban tett látogatása során.
A tárcavezető a sajtó munkatársainak kíséretében megtekintette a központ helyiségeit, ahol szavai szerint minden készen áll a sorkatonák fogadására.
"Teljes mértékben felkészültünk arra, hogy évente öt generációnak, egyenként nyolcszáz hadköteles sorkatonának katonai alapképzést nyújtsunk" - hangsúlyozta.
Emlékeztetett: korábban hat hónapig tartott a katonai szolgálat, most két hónapig fog tartani, a polgári szolgálat pedig három-négy hónapig. Azok, akik behívót kapnak, lelkiismereti okokra hivatkozva továbbra is elutasíthatják a fegyverviselést - tette hozzá.
Kiemelte: a sorkatonák 1100 euró (mindegy 450 ezer forint) fizetést is kapnak havonta, és a szolgálat miatt nem lesznek elbocsáthatók a munkahelyükről. A kéthónapos kiképzés beleszámít majd a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe, és a sorkatonai szolgálatot végzett fiatalok elsőbbséget fognak élvezni az állami vagy közszolgálati munkakörök betöltésénél - mutatott rá.
Jelezte: a törvényes keretekről még egyeztetnie kell az államfői hivatalnak és a kormánynak, de várhatóan még a nyári szünet előtt, június 15-ig a parlament megszavazza a sorkatonaság bevezetéséről szóló törvényt, így már ősszel megkezdhetik az első generáció kiképzését.
A kiképzések Kninben, Slunjban és Pozsegán (Pozega), az ottani laktanyákban zajlanak majd. A sorkatonák egy-egy generációjának kiképzése mintegy négymillió euróba (1,6 milliárd forint) kerül az államnak, és évente összesen öt generáció kiképzését tervezik, ami 20 millió euró.
A zágrábi kormány 2024 februárjában kérte fel a védelmi minisztert, vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy milyen formában lehetne újra bevezetni a sorkatonai szolgálatot, amelyet Horvátországban 2008-ban töröltek el, részben arra való tekintettel is, hogy akkori felmérések szerint a fiatalok csaknem 90 százaléka lelkiismereti okokra hivatkozva elutasította a fegyverviselést.
(MTI)