Hétmillió dollárral kívánta megvesztegetni két izraeli üzletember a grúz pénzügyminiszter-helyettest, ám mindhármukra lecsapott a rendőrség. A Tbilisziben elítélt izraeliek szabadon engedéséért Simon Peresz, Bill Clinton, Ávigdor Lieberman és az egyik bűnöző hajdani szeretője, Dáliá Icik, a Kádimá párt elnöke is kilincselt a grúz politikusoknál, ám mindhiába.
Dáliá Icik |
Romlik az Izrael és Grúzia közti viszony, pedig nem is olyan régen a függetlenségét a Szovjetunió széthullása után visszanyert kaukázusi országot a zsidók fegyverezték föl és képezték ki az Oroszország ellen vívott háborújában. Tel-Avivban a Moszkva ellen vívott rövidke háború idején izraeliek tüntettek Grúziáért az orosz nagykövetség épülete előtt. Izraeli hírmagyarázók rámutatnak: a Jeruzsálem és Tbiliszi közti stratégiai és gazdasági kapcsolatok egyelőre még szorosak, ám Grúzia eltávolodhat Izraeltől, s ezzel párhuzamosan egyre inkább közeledhet Jeruzsálem legnagyobb közel-keleti ellenségéhez, az Iráni Iszlám Köztársasághoz. A grúzok esetleges patrónusváltásának egy igen szövevényes ügy, illetve annak vehemens izraeli kezelése lehet a kiváltója.
Tel-Avivban Grúziáért tüntetnek az orosz követség előtt |
Az eddig barátinak mondható grúz-izraeli kapcsolatok beárnyékolójának kezdeti főszereplői: Roni Fuchs és Zeév Frankel izraeli üzletemberek, illetve Avtandil Haraidze grúz pénzügyminiszter-helyettes. A történet azzal indult, hogy 2010 októberében Batumi Fekete-tengerparti üdülőhelyen Roni Fuchs és Zeév Frankel együtt étkezett a grúz miniszterhelyettessel, miközben az utóbbinak átnyújtottak hétmillió dollár kenőpénzt. A grúz rendőrség azonban előzetes információ alapján lecsapott, és mindhármójukat letartóztatta. A két izraeli azt állítja, hogy a tbiliszi legfelsőbb politikai vezetés által megrendelt színjáték volt az egész, valójában lépre csalták őket, mert nem voltak hajlandók elállni attól a százmillió dolláros követelésüktől, amelyet egy peres eljárás folyamán a grúz kormány ellenében megítélt nekik a bíróság. A tbiliszi bíróság azonban a két izraeli üzletember érveit figyelmen kívül hagyva április 1-jén megvesztegetés vádjával első fokon Roni Fuchsot hét évi szabadságvesztésre és 300 ezer dollár pénzbüntetés megfizetésére, míg a társát, Zeév Frankelt hat és fél év szabadságvesztésre és 70 ezer dollár pénzbüntetésre ítélte.
Roni Fuchs |
A bírósági ítélet előtt és után izraeli, illetve nemzetközi vezető politikusok igyekeztek rávenni a grúzokat, hogy engedjék szabadon a vesztegetéssel vádolt két izraeli üzletembert, ám érdekes módon a kérésüket ezúttal nem teljesítették. Pedig még a nagy felvásárló, Simon Peresz izraeli elnök is kérte Mikheil Szaakasvili grúz elnöktől az üzletemberek kiengedését. Rubi Rivlin, az izraeli parlament szélsőséges nacionalista nézeteiről ismert elnöke is megüzente grúz kollégájának, a tbiliszi parlament elnökének, hogy a korábbi meghívása ellenére ne látogasson el Jeruzsálembe, miután hazája nem hajlandó szabadon engedni a két izraelit.
Ávigdor Lieberman, izraeli külügyminiszter, Budapest díszvendége, a fajvédő kormánykoalíciós Jiszráél Béjténu párt elnöke a diplomáciai életben csak ritkán alkalmazott hangnemben megfenyegette a grúzokat: ha nem engedik szabadon Fuchsot és Frankelt, Izrael gazdasági és politikai szankciókat kezdeményez (!) Tbiliszi ellen. A két üzletember védelmébe szegődött Ábu Monica, alias Bill Clinton volt amerikai elnök is, aki szinte minden vezető grúz politikust megkeresett kérésével, ám hasztalanul. A grúz politikai vezetők álláspontja ugyanis az, hogy Roni Fuchs és társa esetében vesztegetés bűntettéről van szó, amelynek elbírálása a független bíróságra tartozik.
Dáliá Icik, a Kádimá párt elnöke, volt házelnök küzd a legvehemensebben Roni Fuchs kiengedéséért. A valamikor vonzó hölgyet és a Grúziában elítélt Fuchsot a múltban a gazdasági érdekek mellett romantikus szálak is egymáshoz fűzték, s amikor tavaly ősszel a grúzok letartóztatták a két izraelit, Dáliá Icik azonnal latba vetette a politikai és diplomáciai befolyását barátja kimentése érdekében. A milliárdos Fuchsnak Dáliá Iciken kívül más támogatói is vannak a vezető izraeli politikai körökben, mert a Kádimában és a valamikor szebb napokat látott Izraeli Munkapártban egyaránt bennfentesnek számít. Roni Fuchs Törökország tiszteletbeli konzulja is volt Izraelben.
Jeruzsálemben az elmúlt napokban több tekintélyes hírmagyarázó is figyelmeztetett arra, hogy a vesztegetés bűncselekményének elkövetése miatt elítélt Roni Fuchs kiengedéséért, magyarán futni hagyásáért indított, néha otromba megkeresések az eddig igen szoros izraeli-grúz együttműködés megromlásához vezethetnek. Közben Izrael legnagyobb közel-keleti ellensége és mumusa, Irán máris jelentős turisztikai és kereskedelmi szerződéseket írt alá Tbiliszivel, s a grúzok legutóbb az irániakkal szemben eddig alkalmazott vízumkényszert is eltörölték.
Hering József – Kuruc.info