Lakatos Brendon |
Botond, Zsombor, Balázs, Zétény, Bendegúz - a statisztika szerint idén ezeket a neveket adták gyakran Magyarországon fiúknak. A lányoknál különösen kedvelt volt a Zoé, a Míra, a Csenge, a Léna, a Jázmin. A választható keresztnevek listája bőséges: Abától Zsülienig, Abéliától Zsüsztinig. A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete (MTANYI) által kiadott hivatalos utónévkönyvben találhatókból szemezgethetünk. Ettől függetlenül bárki jegyeztethet be új keresztnevet.
Ehhez a helyi anyakönyvi hivatalhoz kell benyújtani indoklással ellátott kérelmet, és kétezer forint térítési díjat megfizetni. A hivatal a levelet továbbítja a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak, ahonnan bírálat után értesítik a Nyelvtudományi Intézetet. Ők azt visszaküldik a tárcának, onnan pedig hivatalos papírt küldenek az anyakönyvvezetőnek, aki szintén felad egy levelet a szülőknek.
Érdekes nevekkel az Egri Anyakönyvi Hivatalban is gyakran találkoznak.
– Vannak, akik a sok anyakönyvezhető név közül sem tudnak választani, de előfordul, hogy valláshoz kapcsolódóan szeretnének nevet adni gyermeküknek – mondja Farkasné Bakondi Piroska anyakönyvvezető. – Egerben az idén anyakönyvezett különleges fiúnevek a Bercel, Medox, Brendon, Kadocsa, Nikolasz, Manassé és Norman, a lánynevek közül az Oxána, a Tatjána, az Elina, a Bodza, a Lora, az Amira és az Eugénia érdemel említést.
Ragó Boglárka füzesabonyi anyakönyvvezető elmondta: környékükön a régi magyar nevek divatosak, például a Hunor, az Attila. Gyöngyösön sok kislány lett Hanna, Panna, Anna. Különleges nevet választottak gyermeküknek Kálban Bányai Letícia szülei. Az édesanyának diákként volt egy Letícia nevű szobatársa, és nagyon megtetszett nekik ez a név.
Érdekes utónevek napjainkban
Lány: Ajándék, Amarillisz, Cicelle, Fahéj, Hófehérke, Küllikki, Őzike, Perpétua, Szindi, Szixtina, Xenodiké, Zizi, Larissza, Kreszencia, Csinszka, Niké, Amarilla, Bodza, Felhőcske.
Fiú: Antónió, Bonaventúra, Bors, Gotlíb, Gyécsa, Manó, Nepomuk, Oldamur, Rokkó, Szofron, Zserald, Tege, Brendon.
– Az anyakönyvezhető nevek jegyzéke havonta frissül, az előző hónap alapján kérvényezett, általunk javasolt nevek alapján. A rendszerváltozás előtt bármilyen nevet engedélyeztek, 2009-ig pedig egyéni elbírálás alapján biztosítottuk a névadást. 2010 januárjában átnézték a listát, és kikerültek belőle nevek. A nemzetiségi névjegyzékben megtalálható a kisebbségi önkormányzatoknál engedélyezett keresztnevek további jegyzéke – közölte Raátz Judit, a MTANYI tudományos főmunkatársa.
(Heol nyomán)
Kapcsolódó: