A Iszlám Ellenállási Mozgalom (Hamász) nyilatkozatot adott ki a Gázai övezet déli részén levő Hán Júnesz város melletti El-Mavászi térségen (منطقة مواصي) fölvert sátortábor ellen végrehajtott, s több mint száz halálos, illetve több száz sebesült áldozatot követelt izraeli légicsapás után. Több tucat palesztin halottat, illetve sebesültet még nem sikerült kimentetni a romok alól. Még mindig nem biztos, hogy az öt óriásbombával végrehajtott, s hatalmas pusztítást okozó támadás során életét vesztette Muhammad ed-Dejf a Hamász katonai szárnyának parancsnoka – írja az alarabiya.net és az aljazeera.com.
Zoom
Muhammad ed-Dejf és Ráfi Szalamá – a két legfontosabb célpont (fotó: alarabiya.net)
A szörnyű tömegmészárlást eredményező izraeli támadás után az izraeli hadsereg rádióállomása (Gáléj Cáhál), a Maarív című újság honlapja és más hírforrások katonai információkra hivatkozva azt állítják, hogy a Hán Júnesztől nyugatra levő El-Mavászi sátortábor (valójában az izraeli hadsereg által az otthonaikból elűzött polgári személyek menekülttábora – H. J.) ellen végrehajtott, s tömeges halált okozó támadás elsődleges célpontja Muhammad ed-Dejf (محمد الضيف), az Iszlám Ellenállási Mozgalom (Hamász) katonai szárnyának parancsnoka volt, míg a második célpontként Ráfi’ Szalamát (رافع سلامة), a Hán Júnesz dandár parancsnokát jelölték meg.
Zoom
A sátortábor elleni támadás (fotó: Al-Dzsazírá, videókép)
Az izraeli hírforrások – nyilván katonai információk alapján – arról számoltak be, hogy Ráfi’ Szalámá parancsnok biztosan életét vesztette a támadás során, míg az eddig hét izraeli merényletkísérletet túlélt Muhammad ed-Dejf halálának a valószínűsége nagy, de az izraeli hadsereg még végső megerősítésre vár.
Zoom
Tájkép támadás után (fotó: EPA)
Muhammad ed-Dejf halálát vagy sebesülését tehát még mindig csak feltételezik az izraeli és a palesztin hírforrások, de közben a Hamász kiadott egy nyilatkozatot az El-Mavászi területen tartózkodó kitelepítettek elleni tömegmészárlásról:
A Hán Júnesz melletti El-Mavásziban végrehajtott mészárlás a népünk elleni népirtás folytatása. Az amerikai politikai vezetés közvetlen partner ebben a bűncselekményben.
Ez a szörnyű mészárlás, amelyet a cionista megszálló hadsereg követett el El-Mavászi térségben, Hán Júnesz várostól nyugatra, azon a helyen, amelyet a megszálló hadsereg biztonságos zónának minősített, arra kérvén a palesztin állampolgárokat, hogy költözzenek oda. A megszálló izraeli harci repülőgépek, tüzérség és drónok intenzíven és egymás után célba vették a kitelepítettek sátrait, s ezzel több mint száz ember halálát okozták. A mártírok és sebesültek ártatlan és védtelen civilek.
Nem igaz a palesztin parancsnokok ellen irányuló támadásról szóló izraeli állítás, és nem ez az első eset, hogy Izrael azt állítja, hogy palesztin vezetőket céloz meg, de az állítás később hazugságnak bizonyult. A mostani hazug állítás is csupán arra szolgál, hogy elfedje a szörnyű mészárlás léptékét.
Az El-Mavásziban végrehajtott mészárlást egy olyan területen követték el, amely több mint nyolcvanezer, lakóhelyét elhagyni kényszerült emberrel van zsúfolva. Ez a cselekedet nyilvánvaló és egyértelmű megerősítése annak, hogy a cionista kormányt folytatni kívánja a megsemmisítő háborút palesztin nép ellen azáltal, hogy ismételten és szisztematikusan célba veszi a kitelepített, védtelen, magukat sátrakban, menedékházakban és lakónegyedekben meghúzó civileket.
A nemzetközi törvények és szerződések folyamatos figyelmen kívül hagyására, a védtelen civilek elleni támadásokra soha nem kerülhetett volna sor az amerikai kormányzat támogatása nélkül. Washington ugyanis támogatja a cionista szélsőséges izraeli kormányt és terrorista hadseregét, segítséget nyújt bűneik eltussolásához, politikai és katonai támogatásban részesíti az izraeli kormányt, valamint megbénítja a nemzetközi igazságszolgáltatást abban, hogy eljárjon a bűncselekmények elkövetőinek megbüntetése ügyében. Mindez az Egyesült Államok kormányát az Izrael által elkövetett bűncselekmények teljes partnerévé, bűnrészesévé teszi – áll többi között a Hamász által néhány órával ezelőtt kiadott nyilatkozatban.
Az El-Dzsazírá pánarab hírtévé honlapjára kitett, az El-Mavászi elleni izraeli támadás utáni percekben készített videón a mentési munkálatokat és a pusztítás mértékét láthatjuk.
Hering J. – Kuruc.info
Bővített MTI-összefoglaló - egyre nő az áldozatok száma
Legkevesebb 91 palesztin veszítette életét, és mintegy 300-an sebesültek meg a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Junisz közelében végrehajtott izraeli légicsapásban szombaton, valamennyien civilek - közölte szombaton a Hamász vezetésű gázai egészségügyi minisztérium.
Az al-Hadasz arab nyelvű hírtelevízió korábbi beszámolója szerint a támadásban legkevesebb 35 palesztin vesztette életét.
A támadás a Hán-Junisztól nyugatra fekvő al-Mavaszi körzetére irányult, ahol sátortábort építettek ideiglenesen kitelepítettek számára.
Az áldozatokat a térség több kórházába szállították. A rafahi kórház igazgatója, Szubaib al-Hamsz elmondta, hogy a sebesülések többsége súlyos, többeknek amputálni kellett a végtagját.
Izraeli biztonsági források közlése szerint a célpont Mohammed Deif, a Hamász katonai szárnyának főparancsnoka volt, akinek sorsáról egyelőre semmit sem tudni. Az izraeli hadsereg, amely megerősítette, hogy valóban Deif és egy másik magas rangú Hamász-vezető volt a támadás célpontja, az AFP kérdésére annyit közölt, hogy vizsgálják az esetet.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök televízióban közvetített sajtótájékoztatóján annyit közölt, hogy továbbra sem világos, hogy sikerült-e Deiffel és helyettesével végezni. "Bárhogy legyen is, el fogjuk kapni a Hamász teljes vezetését" - hangsúlyozta hozzátéve, hogy az izraeli túszok szabadon engedéséről szóló megállapodás esélyei csak nőnek a Hamászra nehezedő katonai nyomás hatására.
A Hamász vezetőinek listáján a Hamász vezetője, Jahíha Szinvar után a második helyen álló Mohammed Deif az Izrael által leginkább keresett emberek egyike. A Hamász katonai szárnyának, az Ezzedin al-Kasszám brigádok parancsnokának a múltban a feltételezések szerint számos, a meggyilkolására irányuló izraeli kísérletből sikerült megmenekülnie.
Deifet tartják az 1200 ember életét kioltó, és az izraeli-gázai háborút előidéző, Izrael elleni október 7-i támadás fő kitervelőjének.
Abu Zuhri, a Hamász egyik magas rangú illetékese a Reutersnek nyilatkozva azt mondta, hogy az esemény "az amerikai támogatással és a világ hallgatása mellett zajló népirtó háború eszkalációját jelenti", és azt bizonyítja, hogy Izrael nem érdekelt egy tűzszüneti megállapodásban.
Az izraeli kormányfő hivatala szombaton emlékeztetett, hogy Benjámin Netanjahu "a háború elején állandó parancsot adott ki a Hamász magas rangú vezetőinek likvidálására".
A Palesztin Hatóság elnöki hivatalának szóvivője, Nabíl Abu Rudeina az Izraelnek nyújtott amerikai katonai támogatást bírálta az al-Maszáviban végrehajtott támadás miatt.
Az amerikai kormányzat "kitart a legitim nemzetközi határozatok megsértése mellett, amikor fenntartja a megszálláshoz nyújtott katonai és pénzügyi segítséget, és a megszállók naponta követnek el véres tömeggyilkosságokat a népünk ellen" - idézte a szóvivőt a WAFA hivatalos palesztin hírügynökség.
Egy másik, a Gázavárostól nyugatra felállított menekülttáborban álló imaterem elleni támadásban 17-en haltak meg - közölték egészségügyi vezetők szombaton.
A Hamász egészségügyi minisztériuma szerint a háború kezdete óta 38 443 ember halt meg a Gázai övezetben, a sebesültek száma pedig 88 481.