Izrael és Libanon között helyi idő szerint szerdán reggel négy órakor lép hatályba tűzszünet, miután mindkét fél elfogadta az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével létrejött megállapodást - közölte kedden Joe Biden amerikai elnök a Fehér Ház rózsakertjében.
Biden bátornak nevezte a tűzszüneti megállapodást, amely több mint egy évnyi harcnak hivatott véget vetni Izrael és a Hezbollah között. Egyben úgy fogalmazott, hogy mindez új kezdetet jelent Libanon számára.
Az amerikai elnök közölte, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök tájékoztatta arról, hogy az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyta a megállapodást.
Jó hírnek nevezve a fejleményeket, Biden hangsúlyozta, hogy a 60 napra szóló tűzszüneti megállapodás, amennyiben sikerül teljes körűen végrehajtani, "az ellenségeskedések tartós beszüntetését hivatott szolgálni".
"Soha többé nem fogják engedni annak, ami megmaradt a Hezbollahból és más terrorszervezetekből, hogy veszélyeztessék Izrael biztonságát" - hangsúlyozta Biden.
Korábban írtuk: Tűzszünet léphet életbe az izraeli védelmi erők (IDF) és a Hezbollah között. A CNN és a Channel 12 izraeli csatorna arról számolt be, hogy a javaslatot megszavazta az izraeli biztonsági kabinet. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő korábban felvett tévébeszédében arról beszélt, hogy a teljes kormány elé viszi a megállapodás tervezetét, de egyértelműen nem jelentette be a fegyvernyugvást.
Zoom
A fejleményről kedd este beszélt élőben Benjamin Netanjahu, mondván, a kormánya elé terjesztett javaslatról még kedden szavazni fognak, ez a BBC szerint csupán formalitás lesz, a Sky News ellenben még kételkedik a megvalósulásban. Arról nem beszélt, mikor léphet életbe a tűzszünet, bár a Guardian arról ír a libanoni média alapján, hogy már szerdán.
A libanoni tűzszüneti megállapodás értelmében az izraeli csapatoknak ki kell vonulniuk Dél-Libanonból, a libanoni hadseregnek pedig be kell vonulnia a térségbe.
A Hezbollah megszüntetné fegyveres jelenlétét a Litani folyótól délre húzódó határ mentén.
Abdallah Bou Habib libanoni külügyminiszter kijelentette, hogy a libanoni hadsereg készen áll arra, hogy legalább 5000 katonát telepítsen Dél-Libanonba, amint az izraeli csapatok kivonulnak. Hozzátette, hogy reményei szerint az Egyesült Államok szerepet játszhat az izraeli csapások által lerombolt infrastruktúra újjáépítésében.
Győzelmi beszéd és nagy ígéretek a tűzszünet előtt
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök győzelmet ígérve az egy éve és közel két hónapja tartó háborút értékelő beszédet tartott a tűzszünet várható bejelentése előtt kedd este.
"Győzelmet ígértem, és el is fogjuk érni. Befejezzük a Hamász felszámolását, visszahozzuk az összes túszunkat, biztosítjuk, hogy Gáza többé ne jelentsen veszélyt Izraelre, és visszajuttatjuk biztonságban az északon élőket otthonaikba” – mondta a miniszterelnök az előre felvett, és a tévé- és rádiócsatornáknak elküldött beszéd elején.
A nyilatkozatot a kormányülés idején mutatták be, amelyen várhatóan megszavazzák a tervek szerint szerda reggel életbe lépő libanoni tűzszünetet, amely fegyvernyugvást hoz az Izrael és a Hezbollah között tavaly október 8-án megkezdődött háborúban.
"A háború nem ér véget mindaddig, amíg el nem érjük minden célunkat, amíg az északi lakosok épségben vissza nem térhettek otthonaikba. Ez meg fog történni, ahogy délen is történt. Északon élő barátaim, büszke vagyok rátok, kitartásotokra, teljes mértékben elkötelezett vagyok a jövőtök mellett" - mondta a kormányfő.
Netanjahu beszédében részletezte Izrael háborús tevékenységét a különböző frontokon, az Irán elleni harcokat, a Gázai övezetben a Hamász  elleni fellépést, a ciszjordániai történéseket, a jemeni húszik és az iraki palesztinbarát milíciák elleni hadviselést.
"A Hezbollah úgy döntött, hogy megtámad minket. Eltelt egy év, és ez már nem ugyanaz a Hezbollah. Évtizedekkel visszavetettük" - mondta az északi határnál folytatott harcokról.
„Terroristákat semmisítettünk meg, és felszámoltuk a határunk közelében évek óta működő földalatti infrastruktúrát. Stratégiai célpontokat támadtunk Libanon-szerte, és több tucat terrorista épületet döntöttünk le Dahíjában. Mindez tudományos-fantasztikus irodalomnak hangzik, de nem az” - állította Netanjahu.
A tűzszünetről szólva megígérte, hogy annak esetleges jövőbeni megsértését azonnal megtorolják majd. Ennek indokai közt az iráni fenyegetésre fókuszálást említette, a hadsereg és a fegyverzet felfrissítésének igényét, valamint a Hamász elszigetelését.
(MTI - Telex - Portfólió nyomán)