Izrael elrendelte, hogy az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA) január 30-ig függessze fel tevékenységét Kelet-Jeruzsálemben és költözzön ki az ottani létesítményeiből - közölte vasárnap az UNRWA.
Az izraeli parlament októberben fogadott el törvényt az UNRWA kitiltásáról az ország területéről, valamint megtiltva az izraeli hatóságoknak, hogy közreműködjenek az ügynökséggel, bár e tekintetben a jogszabály kivételeket enged.
A nemzetközi közösség túlnyomó része megszállt területnek tekinti Kelet-Jeruzsáleme. Az izraeli kormány azonban Jeruzsálem egészét az ország részének tekinti.
Az UNRWA szerint kelet-jeruzsálemi tevékenysége felfüggesztésére vonatkozó utasítás ellentétes Izrael ENSZ-tagállamként viselt nemzetközi kötelezettségeivel.
"Az ENSZ létesítményei sérthetetlenek, mentességet és kiváltságokat élveznek az ENSZ Alapokmánya szerint", Izraelnek pedig mindezt tiszteletben kell tartania - szögezte le az UNRWA.
"Külföldi dolgozóink vízumai január 29-ig szólnak Ciszjordániában ideértve Kelet-Jeruzsálemet. Ha nem tudják ezeket meghosszabbítani, akkor el kell menniük" - mondta Juliette Touma, az UNRWA kommunikációs igazgatója az ügynökség kelet-jeruzsálemi dolgozóinak sorsával kapcsolatos újságírói kérdésre felelve.
Touma szerint egyelőre nem világos, hogy az UNRWA-nak haladéktalanul le kell-e majd állítania szolgáltatásait is Kelet-Jeruzsálemben. "Amennyiben igen, akkor több mint 1100 diák marad oktatás és 70 ezer páciens alapvető egészségügyi ellátás nélkül" - tette hozzá.
Az izraeli törvényt beterjesztő képviselők indoklása szerint az ügynökség némely alkalmazottjának köze volt a  2023. október 7-i támadáshoz Izrael ellen; állításuk szerint többen a Hamász és egyéb helyi szervezetek tagjai voltak. Az ENSZ belső vizsgálata alapján kilenc dolgozóra terelődött a gyanú, akiket haladéktalanul menesztettek is.
(MTI nyomán)