Ukrajna nem tudott róla, így nem is vesz részt a valószínűleg Szaúd-Arábiában megrendezendő amerikai-orosz tárgyalásokon, és nem ismer el semmilyen megállapodást Ukrajnáról Kijev részvétele nélkül - szögezte le Volodimir Zelenszkij hétfőn újságíróknak videokapcsolaton keresztül Abu-Dzabiból.
Am I the only one that can’t wait until we never have to see Zelensky’s face again? pic.twitter.com/wg66YC6HmK— SaltyGoat (@SaltyGoat17) February 16, 2025
A hivatalos látogatáson az Egyesült Arab Emírségekben tartózkodó államfő az Ukrajinszka Pravda hírportál beszámolója szerint hangsúlyozta, hogy Kijev nem kapott értesítést ezekről a tervbe vett megbeszélésekről. Ismét leszögezte, hogy minden olyan tárgyalást Ukrajnáról, az ukrajnai háború lezárásáról, amelyen annak képviselői nem vesznek részt, semmisnek tekintenek, és nem ismerik el az ott esetleg megszületett megállapodásokat. Megjegyezte: Moszkvának és Washingtonnak "ahhoz joga van, hogy kétoldalú ügyeiket megvitassák".
Zelensky shuts down the Trump-Putin Peace talks, DEMANDS $250B from the West to keep the war from ending.— Patriot Lady (@angelwoman501) February 17, 2025
He says he will NOT ACCEPT ANY Peace deal negotiated by Trump and Putin.
No more MONEY to this ungrateful welfare queen. He will do what Trump tells him to do. pic.twitter.com/Ap797pfk1B
Szavai szerint keddre tervezett hivatalos szaúd-arábiai látogatásának semmi köze a tervezett amerikai-orosz tárgyalásokhoz, emírségekbeli és szaúdi vizitjét már napokkal korábban megtervezték, mint ahogy az előbbi felmerült. Hozzátette azonban, hogy az amerikai-orosz tárgyalások témáját szóba szeretné hozni megbeszélésén Mohamed bin Szalmán szaúd-arábiai trónörökös-kormányfővel.
Zelenszkij egy újságíró kérdésére lehetségesnek nevezte Kína részvételét a háborút lezárni hivatott béketárgyalásokon, de megjegyezte, hogy csak olyan országoknak lenne szabad odaülni a tárgyalóasztalhoz, amelyek felelősséget tudnak vállalni a biztonsági garanciák megadásáért és az orosz agresszió megállításáért. Megjegyezte: az ukrán és a kínai külügyminiszter múlt heti müncheni találkozója után úgy tűnik, Peking kezd érdekeltté válni abban, hogy nyomást gyakoroljon Vlagyimir Putyin orosz elnökre. Szerinte ez elsősorban "annak köszönhető, hogy most minden folyamat felgyorsul". "Nem ellenezhetjük, ha kívülálló országok, különösen a globális dél országai érdekeltek Ukrajna támogatásában és Oroszország nyomás alá helyezésében, hogy állítsa le a háborút" - fűzte hozzá az államfő az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint.
Zelenszkij szükségesnek nevezte, hogy az Európai Uniónak is legyen egy Ukrajnáért felelős különmegbízottja. Ismét hangsúlyozta, hogy Európának mindenképpen ott kell lennie a tárgyalóasztalnál a majdani béketárgyalásokon.
Az elnök úgy vélekedett, hogy az európai országok egy közös kontingense Ukrajna területén lehet az első lépés egy olyan egységes európai fegyveres erő létrehozása felé, amely képes felvenni a harcot Oroszországgal egy újabb agressziója esetén. "Képesek vagyunk létrehozni egy erős platformot, de csak olyan országokkal, amelyek valóban részt akarnak venni benne. Ez nagyon fontos. Biztonsági garanciákat akarunk, nem papíron, hanem földön, vízen, levegőben" - fogalmazott. Emlékeztetett Emmanuel Macron francia elnök ez irányú kezdeményezésére, amelyet - mint mondta - mostanra már támogatnak az észak-európai országok, valamint Nagy-Britannia is. Megjegyezte, hogy "ez a kontingens nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden részt vevő országnak katonákat kell hozzá vezényelnie". Egyúttal felhívta a figyelmet annak fontosságára, hogy a külföldi kontingens kérdésében továbbra is élvezzék az Egyesült Államok támogatását.
Zelenszkij kifejezte támogatását amellett, hogy az Egyesült Államok beruházzon az ukrajnai ásványkincsek kiaknázásába, de szerinte az erről szóló szerződésnek tartalmaznia kell egy záradékot konkrét biztonsági garanciákról, amelyeket Washington nyújt a jövőben Ukrajnának. "Nem az a kérdés, hogy Ukrajna mit tud adni, hanem az, hogy mit kaphat. Ez nagyon fontos számunkra. Valóban érdekeltek vagyunk abban, hogy elsőként az Egyesült Államokkal írjunk alá egy ilyen megállapodást" - hangsúlyozta. Megjegyezte, hogy Európában is van ilyen szerződésre érdeklődés, de Ukrajnának az Egyesült Államok volt és marad a legnagyobb stratégiai partnere.
Frissítés: Zelenszkij egyre nyíltabban bírálja az amerikai vezetést
Vlagyimir Putyin orosz elnöknek kedveznek leginkább az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos jelenlegi amerikai nyilatkozatok - jelentette ki Volodimir Zelenszkij az ARD német közszolgálati televíziónak adott interjújában.
"A probléma az, hogy az Egyesült Államok ma olyan dolgokat mond, amelyek nagyon kedveznek Putyinnak" - mondta Zelenszkij még a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia idején rögzített interjú során.
"Úgy vélem, itt van a kutya elásva. Mert a kedvére akarnak neki. Tudják miért? Hogy találkozhassanak egymással, és gyors sikert érjenek el. De az, amit akarnak, egyszerűen egy tűzszünet, az nem siker" - hangoztatta.
Különösen bírálta Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter kijelentéseit, aki egyebek között "nagyon valószínűtlennek" nevezte Ukrajna 2014 előtti határainak visszaállítását, az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságát.
Zelenszkij úgy fogalmazott, hogy egy hivatalában újdonsült miniszter "nagyon általános" kijelentéseiről van szó. Hozzátette, hogy az amerikai tárcavezetőnek "el kellene mélyednie a részletekben". "Úgy vélem, ehhez időre van szüksége" - fűzte hozzá.
Zelenszkij szót ejtett arról is, hogy esetleg megválna a tisztségétől. "Ha Ukrajnát holnap felveszik az EU-ba és a NATO-ba, ha az orosz csapatok visszavonulnak és biztonsági garanciáink lesznek, akkor többé már nem lesz rám szükség" - mondta. "Úgy vélem, hogy akkor elértem mindent. De amíg ez nincs, meg fogom védeni a hazámat" - szögezte le.
(MTI nyomán)