Ukrajna elnöke bejelentette, hogy az Egyesült Államok már nem lesz az ország legnagyobb fegyverszállítója, és a jövőben csak pénzért vásárolhatnak amerikai fegyvereket. A bejelentés jelentős változást jelez az amerikai-ukrán katonai együttműködésben - számolt be a Kyiv Post.
Zelenszkij sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Kijev a jövőben nem számít ingyenes amerikai segítségre. Az elnök szerint az Egyesült Államok bármilyen feltételt szabhat a jövőbeli támogatásokhoz, és egyértelmű, hogy a Trump-adminisztráció semmit sem fog ingyen adni. Az ukrán fegyvergyártás jelenleg az ország szükségleteinek mintegy 40 százalékát fedezi, míg a fennmaradó 60 százalék nagyjából egyenlő arányban oszlik meg az amerikai és más szövetségesektől érkező szállítmányok között. A Kiel Institute for the World Economy adatai szerint 2022 februárja és 2025 februárja között az Egyesült Államok 64,1 milliárd dollár értékben szállított fegyvereket Ukrajnának, míg más szövetségesek, élükön Németországgal és az Egyesült Királysággal, 65,8 milliárd dollár értékben küldtek hadianyagot.
Az amerikai Patriot légvédelmi rakéták különösen fontosak Ukrajna védelmi képességei szempontjából, mivel ezek az egyetlen olyan eszközök az ukrán arzenálban, amelyek képesek az orosz ballisztikus rakéták lelövésére. Az ukrán csapatok számos amerikai gyártmányú felszerelést használnak a frontvonalakon, az M4-es puskáktól kezdve az M1A1 Abrams tankokig. Különösen népszerű az ukrán katonák körében az M2A2 Bradley gyalogsági harcjármű, amelyből több mint 300 darabot kapott az ország. Az ukrán hadsereg 2024-ben megduplázta a sérült Bradleyk javítási kapacitását, havi 10-ről 20 járműre növelve azt. A Fehér Ház március elején rövid időre felfüggesztette az összes fegyverszállítmányt és katonai támogatást Ukrajnának, beleértve a pótalkatrészeket és a hírszerzési információkat is. A szállítások március közepén újraindultak, amit a légi forgalmi adatok is megerősítenek.
Zelenszkij elutasította azt az amerikai ajánlatot, amely szerint az USA korábbi fegyverszállításait adósságként számolnák el egy jövőbeli, félbillió dolláros energetikai és bányászati fejlesztési projektben. Az ukrajnai elnök szerint az ajánlat minimális amerikai tőkebefektetést, de garantált profitot biztosítana az amerikai cégeknek. Donald Trump, az USA korábbi elnöke többször is azzal vádolta Ukrajnát, hogy milliárdokat sikkasztott el az amerikai adományokból, de állításait nem támasztotta alá bizonyítékokkal. A "nemzetközi tényellenőrzők" megcáfolták Trump azon állítását is, miszerint Ukrajna 350 milliárd dollárral tartozna az USA-nak - a valós támogatás értéke szerintük ennek körülbelül harmada.
Svédország újabb, minden eddiginél nagyobb katonai támogatást nyújt Ukrajnának
Újabb, 16 milliárd svéd korona (592 milliárd forint) értékű katonai segítségnyújtást jelentett be Ukrajnának hétfőn a svéd védelmi miniszter. Ez a skandináv ország eddigi legnagyobb katonai támogatása Kijevnek.
Sajtótájékoztatóján Pal Jonson elmondta, hogy a csomag legnagyobb része, 9,2 milliárd svéd korona (340 milliárd forint) olyan eszközökből áll majd, amelyeknek beszerzését a svéd védelmi felszerelésekért felelős hivatal irányítja.
"Jó okunk van így cselekedni, tekintettel Ukrajna rendkívül súlyos helyzetére" - szögezte le a tárcavezető.
Stockholm egyúttal bejelentette, idén fokozza a Kijevnek szánt segítségnyújtást, amelyre a korábban előirányzott 25 milliárd svéd korona helyett 40 milliárdot különít el annak érdekében, hogy segítse az ukrán erőket az orosz egységek visszaszorításában.
Kezd fogyni Trump türelme: határidőt adott Putyinnak
Donald Trump amerikai elnök „pszichológiai határidőt” adott Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a tűzszünet megkötésére, ha nem sikerül megállapodni a fegyvernyugvásról, „nem lesz boldog” a washingtoni politikus – írja az Ukrainszka Pravda.
Van egy pszichológiai határidő. Ha azt látom, hogy húzza az időt, nagyon nem fogok örülni – mondta az elnök az oroszoknak ajánlott tűzszüneti határidő kapcsán.
Hozzátette: szerinte Putyin meg akar állapodni a tűzszünetről, háború lezárásáról.
Korábban Trump arról beszélt: újabb szankciókat fog bevezetni Oroszországgal szemben, ha nem hajlandók tárgyalóasztalhoz ülni, ezek első körben várhatóan az energiaszektort érintik majd.
Trump szerint Zelenszkij megpróbál kifarolni a nagy megállapodásból
Donald Trump amerikai elnök szerint ukrajnai kollégája igyekszik kihátrálni az Egyesült Államokkal tervezett megállapodásból – közölte a Reuters.
– Megpróbál kihátrálni a ritkaföldfém-egyezményből, és ha megteszi, akkor lesz néhány problémája, nagy-nagy problémái – mondta az amerikai elnök március 30-án újságíróknak az Air Force One fedélzetén. Zelenszkij március 28-án jelentette, hogy aznap kapta meg a ritkaföldfémek kitermeléséről szóló szerződéstervezet végleges verzióját, ám jelezték, hogy abban szerepel egy olyan pont, amelyet korábban elutasítottak a felek.
– Ez egy teljesen más dokumentum, sok olyan van benne, amiről nem esett szó, és olyan dolgok is megjelentek, amelyeket a felek már elvetettek – mondta akkor az ukrajnai vezető. Hozzátette, hogy szeretné, ha felülvizsgálnák ezeket a pontokat jogi szempontból, és össze kell hasonlítani a legújabb verziót a korábbiakkal. Elmondta azt is, hogy a javaslatok egy részét elvetik.
A dokumentum aláírása körüli huzavona már régóta tart Kijev és Washington között, a beszámolók szerint már 2025 februárjában sort kellett volna erre keríteni. Az ukrajnai elnök akkor az amerikai fővárosba utazott, de a nyilvánosság előtt aztán kiabálásig fajuló vitába keveredtek egymással a Fehér Házban. A megbeszélés végén Trump lényegében kidobta az ukrán delegációt az épületből, majd azonnal megszüntettek egy sor kulcsfontosságú támogatást az ukránok számára. Később a helyzet kezdett feloldódni, a szaúd-arábiai tárgyalásokat követően az Egyesült Államok visszatért Kijev segítéséhez, valamint a ritkaföldfémek kitermeléséről szóló szerződés aláírása is újra napirendre került. A legújabb fejlemények viszont azt feltételezik, hogy tovább csúszhat a megállapodás.
(Portfólió - MTI nyomán)