1939. február 10.
Vatikánváros, 1939. február 10., 08:25 (Havas) XI. Pius pápa, miután Lauri bíboros kezéből felvette az utolsó kenetet, pénteken hajnalban 5 óra 31 perckor meghalt. (MTI)
![]() |
Vatikánváros, 1939. február 10. (Havas) Őszentsége utolsó pillanatáig öntudatánál volt; együtt mondta az imát környezete tagjaival. Közvetlenül halála előtt kezével áldást osztott.
Ratti kormányzó, több egyházi személyiség, továbbá Milani orvostanár, a pápa magánorvosa voltak jelen a halál pillanatában. Mgr Gonfalioneri titkos kamarás közölte a gyászhírt távbeszélőn az egyházi hatóságokkal.
Pacelli bíboros államtitkár, Caccia Dominici, Serafini márki a halálhír vétele után azonnal a pápa lakosztályába siettek. (MTI)
London, 1939. február 10. Az araboknak az a nyilatkozata, amelyet a tegnapi arab–angol ülésen tettek, mint kiáltó igazságtalanságot erélyesen visszautasítja a Balfour-nyilatkozatot és a palesztinai brit mandátumot. Az arabok követeléseiket a következő négy pontban foglalták össze:
1. Ismerjék el az arabok jogát országukban a teljes függetlenségre.
2. Vessenek véget annak a kísérletnek, hogy Palesztinában zsidó nemzeti otthont teremtsenek.
3. Szüntessék meg a mandátumot és a Nagy-Britannia és Irak közötti szerződéshez hasonlóan szerződést kössenek, hogy ily módon megteremtsék Palesztinában a szuverén arab államot.
4. Nyomban szüntessék meg a zsidók bevándorlását és ne adjanak el többé földet zsidóknak.
Az arabok – így szól tovább a nyilatkozat – készek tárgyalni azokról a feltételekről, amelyek között az észszerű brit érdekeket biztosítanák. Hajlandók megadni a szükséges biztosítékokat a szent helyek épségben tartására és az odavezető utak biztosítására, valamint a zsidók és más kisebbségek törvényes jogainak védelmére. (MTI)
Győr, 1941. február 10. Az „Egyedül Vagyunk” folyóirat vasárnap délelőtt matinét rendezett Győrött. A kultúrház 600 személyt befogadó színházterme 1 pengős és 50 filléres helyárak mellett majdnem egészen megtelt. Németh Andor országgyűlési képviselő bevezetője után Oláh György-országgyűlési képviselő a zsidó szellemiség kiküszöböléséről beszélt. Z. Nagy Ferenc tiszántúli kisgazda a falu és a város viszonyáról tartott előadást, kiemelve, hogy amikor a jobboldali gondolat előtérbe került, a falu és a város mindig közelebb jutott egymáshoz. Vitéz Imrédy Béla a folyóirat Egyedül Vagyunk címének értelmét fejtegette. Magyarok vagyunk, mondotta, számunkra ez a kezdet és a vég. Megemészthetetlenek vagyunk. A szlávság és a germánság ütközőpontján állunk történelmi hivatással. Akármelyik áramlat akarná ezt a földrajzilag ideális területet meghódítani, ez az európai kultúra szempontjából kelet és nyugat halálos összecsapását és talán az egész fehér faj pusztulását vonná maga után. Az isteni Gondviselés műve volt, hogy erre a kényes területre rokontalan, egyedül való népet telepített le. Követhettünk el idebent mulasztásokat, így például hogy feléig sem jártuk meg azt az utat, amelyet végig kell járnunk, de egyet nem mulasztottunk el: Európát ráeszméltetni Magyarország egyedül való szerepére. De egyedül-valóságunk mellett sem lehetünk idegen test Európában. Simulnunk kellett mindig a viszonyokhoz és ma, amikor új Európa van kialakulóban, az új Európának alapvető gondolatait, törekvéseit magunkévá kell tennünk. De ennek a munkának elvégzésében ismét magunkra vagyunk utalva. Végül azt hangoztatta, hogy geopolitikai természetszerűség, hogy barátainkat ott keressük, ahol ma keressük őket. A matinén közreműködött még Kultsár Ima előadó-művésznő, aki verseket adott elő. (MTI)
Makó, 1942. február 9. Újvidékről a napokban több zsidó család érkezett Makóra; hogy itt rokonoktól, ismerősöknél húzódjanak meg. A rendőrségi bejelentések során tartózkodásuk célját nem tudták kellően igazolni, mire a rendőrség kiutasította őket. Eddig 11 ilyen nemkívánatos „beszivárgót” toloncoltak vissza Újvidékre a közben ideszállított csomagokkal és bútorokkal együtt. (MTI)
Zsidók letelepítése Közel-keleten?
Ankara, 1943. február 9. (Stefani) Damaszkuszból jelentik, hogy az angol hatóságok tervezetet dolgoznak ki 100.000 zsidónak Szíriában és Palesztinában való letelepítése dolgában. A cél az ipar, kereskedelem és mezőgazdaság fejlesztése. Az arab lakosság legerélyesebb ellenállása várható e tervezet végrehajtásával szemben. (MTI)
Alsóházi képviselők mozgalma a zsidók érdekében
London, 1943. február 10. (Reuter) Az angol parlamentnek több mint 200 tagja aláírta azt a határozati javaslatot, amely azonnali intézkedéseket kér a tengely-országokban és a megszállt országokban élő zsidók érdekében. A javaslat azt kéri, hogy azok a zsidók, akik elhagyhatják az említett országokat, segítséget és ideiglenes menhelyet kapjanak. (MTI)









