Nagy veszteségnek nevezte a kétoldalú kapcsolatok számára Martonyi János külügyminiszter visszavonulását Titus Corlatean, a román diplomácia vezetője, és úgy vélekedett, hogy utódjának nem lesz könnyű dolga, mert "ugyanolyan magas szinten kell majd tartania a két ország közötti kiváltságos párbeszédet".
Zoom
A bilderberges besúgó és a megszállók külügyére - 70 éve csak alázkodó, seggnyaló magyar politikusokkal találkoznak
Corlatean a román közszolgálati televíziónak adott szerda esti interjújában kifejtette, a magyar-román kapcsolatok jövője szerinte azon múlik, előnyben részesíti-e az Orbán-kormány a "pozitív" elemeket "a Jobbik által megjelenített kísértésekkel" szemben.
"Mi nyitottak vagyunk, de látva, mennyire megerősödött egy szélsőséges, euroszkeptikus párt - a Jobbikról beszélek - szeretném leszögezni: arra senki ne számítson, hogy a román hatóságok elfogadnak majd olyasmit, amit a Jobbik művelt a kampány idején. Szélsőséges megnyilvánulásokat nem tűrünk, és ezek ellen határozottan fellépünk" - jelentette ki Titus Corlatean.

Megnyugodhatnak: Martonyi utódja sem lesz különb
Felidézte, hogy évekkel korábban, amikor mindkét országot baloldali kormány vezette, sikerült megkötni egy olyan alapszerződést, amely lehetővé tette a kereskedelmi kapcsolatok bővítését, kölcsönös beruházásokat, a határ menti infrastruktúra fejlesztését.
Arra a kérdésre, hogy mit kezdenek majd román hatóságok az olyan "vitás kérdésekkel", mint a székelyföldi autonómiatörekvés, amelyet Budapest is támogat, és amely "utcai zavargásokhoz" vezetett Marosvásárhelyen, Corlatean azt mondta: Marosvásárhelyen (a Székely Nemzeti Tanács március 10-i autonómiatüntetésén) "provokátorok szították a kedélyeket", de ő azt tartja a legfontosabbnak, hogy most a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is tagja a bukaresti kormánykoalíciónak.
"Az a fontos, hogy itthon, a koalíciós pártok szintjén beszéljük meg a dolgainkat, nem Budapesten. Nekünk kell eldöntenünk, milyen közigazgatási felosztás, decentralizációs képlet jobb a román állampolgároknak, az itt élő románoknak, magyaroknak, németeknek. Az etnikai alapú területi autonómiáról szóló mesékben még a Hargita és Kovászna megyei műveltebb magyarok, a politikusok sem hisznek, mert egy ilyen entitás gazdaságilag egy hónapig sem lenne életképes" - hazudta a román külügyminiszter.
Arra a műsorvezetői közbevetésre, hogy az RMDSZ-en kívül a magyarságot más pártok is képviselik, Corlatean azt mondta, más - adott esetben "szélsőséges retorikájú" - alakulatokkal ellentétben az RMDSZ-nek az kölcsönöz legitimitást, hogy minden ciklusban beválasztják a parlamentbe.
"Mi szeretnénk jobb életet biztosítani az ország minden lakosa számára, a magyarokat is beleértve, de úgy, hogy lojális polgárai legyenek Romániának" - szögezte le Titus Corlatean román külügyminiszter.
(MTI nyomán)