Százas-ezres nagyságrendben hagyhatják el a Farkas Flórián vezette Lungo Dromot a miniszterelnök multifunkciós romaügyi biztosában csalódott tagok. A pár éve még az Országos Roma Önkormányzatot, tavalyig pedig a milliárdos visszaélések miatt bedőlt Híd a munkába-programot is vezető politikus- és cigánybűnöző szerintük nemcsak a konkrét forrásokat, hanem a cigányok "felemelkedési lehetőségét" tapsolta el. A kilépők hamarosan új, országos cigány közéleti szervezetet alapítanak a hitelét vesztett Lungo Drom helyett. Kérdés, hogy a Fidesz 2018-ban ismét fel meri-e vállalni eddigi szövetségesét.
A megszűnés szélére sodródhat a Farkas Flórián vezette Lungo Drom, miután az elnökben csalódott, az elmúlt években már amúgy is megfogyatkozott tagság jó része hamarosan kilép, és egy új, önálló országos cigány közéleti szervezetet alapít – tudta meg a hvg.hu. Az új formáció bírósági bejegyzése információik szerint már folyamatban van, a szervezet várhatóan május közepén áll a nyilvánosság elé. Vezetői a közéletben eddig részt nem vett "fiatal roma értelmiségiek" lesznek. A korábbi, tapasztaltabb Lungo Drom-os vezetők csak a háttérből segítik őket, hogy az új szervezet nevét semmilyen módon ne lehessen összekapcsolni a korrupciós ügyekben lejáratódott Farkas Flóriánnal, illetve a Lungo Drommal.
Három éve törvénytelenül
A csalódott tagok távozása után a zsidó lap információi szerint a Lungo Drom 20 megyei szervezetének alig fele maradhat működőképes. Igaz, az átlépéseket koordináló forrásaink szerint a szervezet évek óta amúgy is jórészt csak papíron működik: bejegyzéskori tevékenységével – a cigányság érdekeinek képviseletével – már hosszú ideje nem foglalkozik, három éve pedig már a működés törvény szerinti feltételeinek sem felel meg.
Utoljára 2014-ben tartott például kongresszust, noha az nemcsak hogy évenként kötelező lenne, de e testületnek kellene elfogadnia a szervezet költségvetését és éves beszámolóit is, a kétévenként kötelező tisztújításról nem is beszélve. Éves beszámolóit a civil.infón kikereshető adatok szerint – 2015-ig legalábbis – benyújtotta ugyan a Fidesszel szövetséges szervezet, ám azokat nemhogy közgyűlési határozat nem fogadta el, de a valósággal sem igen vannak köszönőviszonyban.
Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke az országos kisebbségi önkormányzati választások napján Tiszaroffon 2007. március 4-én (Túry Gergely) |
2015 tavaszán például a Lungo Drom (azóta kizárt) Heves megyei elnöke azért tett feljelentést, mert a szervezet éves mérlegbeszámolóiban nem szerepelt az az évi 150 millió forintos működési támogatás, amit 2012–2014 között kapott a Lungo Drom a kormánytól – azon a segítségen felül, amit a 2012 nyarán ingyenesen átadott, 300 millió forintot (illetve azóta a többszörösét) érő VIII. kerületi ingatlan jelentett. Ezt az épületet azóta is székházaként használja az egyesület.
A Lungo Drom 2011-től elérhető beszámolóiból amúgy nemcsak a – költségvetési törvényben is lekövethető – százmilliós állami támogatások hiányoznak, de valamiért az az évi 6 millió forint is rendre kimaradt, amelyeket működési támogatás címszóval a RomNet korábbi összesítése szerint még az Országos Roma Önkormányzat elnökeként utalt Farkas Flórián minden évben a saját egyesületének (Farkas 2010–2014 között volt az ORÖ elnöke).
"Elnök úr" nem sürgeti a tisztújítást
A Lungo Drom HVG által megkérdezett középvezetői idejét sem tudják, hogy bármilyen anyagi kérdésbe mikor avatták be vagy kérdezték meg őket. Egy Farkas Flórián mellett még kitartó megyei elnök azt mondta: nincs különösebb rálátásuk a Lungo Drom működésére. „Néha elnök úr összehívja az elnökséget, de ott pénzről annál több szó nem esik, minthogy nem nagyon van forrása az egyesületnek” – magyarázta a megyei kisebbségi önkormányzatban is vezető posztot betöltő politikus, aki arról is csak a laptól értesült, hogy legutóbbi, tavaly beadott beszámolója szerint 2015-öt 10,1 millió forintos plusszal zárta a szervezet.
A megyei vezető szerint az alapszabály által egyébként előírt tisztújításról sem esik szó az elnökségiken. És hozzátette:
„Magánvéleményként megfogalmazódik persze, sokszor, hogy jó lenne tisztújítás, különösen a Híd a munkába-programmal kapcsolatos botrányok után, de hivatalosan senki nem meri felhozni a témát, elnök úr saját maga pedig biztosan nem fogja szorgalmazni ezt”.
A Híd a munkába-programra, ahogy arról többször beszámoltunk, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) 2013-ban, Farkas Flórián elnöksége alatt kötött támogatási szerződést az Országos Roma Önkormányzattal. A program célja az volt, hogy az ORÖ által létrehozott foglalkoztatási szövetkezeten keresztül segítsék az ország leghátrányosabb területein élő, főként cigány munkavállalók foglalkoztatását. A szövetkezet elnöke 2016 januárjáig szintén Farkas Flórián volt.
Farkas Flórián, a Lungo Drom elnökének beszéde közben a Lungo Drom programalkotó kongresszusán 2010. február 27-én Szolnokon (MTI / Mészáros János) |
A projekt 2015 végi lezárásáig az Emmi 1,6 milliárd forintot fizetett ki az ORÖ-nek. Bár a szövetkezet körüli visszaélésekről az indulásától kezdve szinte folyamatosan érkeztek hírek, a minisztérium csak 2015 végén kezdett vizsgálódni, majd a megállapított súlyos visszaélések és szabálytalanságok miatt 2016 márciusában fel is bontotta szerződést az ORÖ-vel. Farkas Flóriánnal szemben pedig nemcsak a NAV és a Fővárosi Főügyészség indított nyomozást, de az Európai Unió csalás elleni hivatala, az OLAF is meghallgatta az amúgy a kormányfő miniszterelnöki biztosaként is ténykedő cigánybűnözőt.
"Nemcsak a milliárdokat, a cigányok jövőjét tapsolta el"
A Lungo Dromból kilépettek vagy kilépni készülők mellett a lap szerint egyébként még az egyesület Farkashoz egyelőre lojális vezetői is elismerik, hogy a Híd a munkába botrányai az elnök személyén keresztül nagyon sokat ártottak a "romaszervezetnek" (értsd: bűnbandának - a szerk.). A vezetők némelyike szerint a botrányok miatt csak megkopott „Flóri”, és vele, illetve miatta a Lungo Drom neve, többek szerint azonban a csalódottság és a bizalomvesztés olyan mértékű, ahonnan nem nagyon van visszaút.
„Lenyúlták, eltapsolták a milliárdokat, a botrány meg itt maradt rajtunk” – magyarázta a hvg.hu-nak a fent már idézett megyei elnök, aki szerint az, hogy a Lungo Drom még, úgy-ahogy működik, és tagsága sem pártolt el végleg, annak köszönhető, hogy a szervezet botrányokból kimaradt helyi vezetőinek – az elnökkel szemben – még van hitele a cigányság körében.
A legnagyobb baj egy másik vezető szerint az, hogy az Út a munkába bedőlésével Farkasék nemcsak a pénzt, hanem a cigányság felemelkedésének lehetőségét tapsolták el: tízezrek – főként a fiatalok – esélyét, hogy foglalkoztatás révén reménytelen helyzetükből adott esetben kilépjenek. „Soha többet nem lesz majd olyan roma foglalkoztatási program, amit a cigányokra mernek bízni, hiszen azok úgy is lopnak” – magyarázta keserűen a Lungo Dromot amúgy 20 évnyi tagság után elhagyni készülő politikus, hozzátéve: neki már mindegy, de „Flórián a gyerekeink lehetőségeit vette el”.
Az illető becslései szerint a hamarosan várható kilépéshullámot követően a Lungo Drom valaha hatvanezres tagságának jó, ha a fele megmarad.
A legnagyobb cigány civil szervezet eróziója egyébként 2015 elején indult meg, amikor Hegedüs István, az ORÖ elnökeként szembefordult Farkas Flóriánnal a szervezetnél feltárt milliárdos szabálytalan pénzköltések miatt, és több megyei Lungo Drom-os elnök részvételével alternatív pénzügyi vizsgálóbizottságot alakítottak. A bizottság vizsgálata nyomán több büntetőfeljelentés is született, a botrány kirobbanása után Farkas pedig kizárta a Lungo Dromból a vele szembefordult „renitenseket”. 2016 elején további vezetők távoztak, miután Farkas a Lungo Drom-os vezetők tiltakozása ellenére ragaszkodott hozzá, hogy Balogh János, az egyébként baloldali kötődésű Magyarországi Cigányszervezetek Fórumának (MCF) elnöke legyen az ORÖ új elnöke.
Tavaly egyébként arról is felröppentek hírek, hogy a lejáratódott Lungo Drom helyett maga Farkas is létrehozna egy tiszta lappal induló szervezetet, a HVG-nek nyilatkozó Lungo Drom-os vezetők szerint az egyelőre azonban függőben maradt, és úgy tudják, nem a Lungo Drom helyett jönne vagy jött volna létre, hanem mellette.
"A Lungo Drom, köszöni, jól van"
A Lungo Drom helyzetéről és jövőjéről hétfőn a parlamentben sikerült a lapnak megkérdeznie a nyilvánosságtól amúgy erősen elzárkózó Farkas Flóriánt is, a cigánybűnöző azonban csak annyit mondott a kilépéseket és a szervezet hitelvesztését firtató kérdésekre, hogy a Lungo Drom, köszöni, jól van.
A lap kíváncsi volt arra is, vajon az elmúlt évek Farkas Flóriánhoz kötődő botrányai és az ellene indult nyomozások és büntetőeljárások fényében a Fidesz fenntartja, illetve 2018-ra is újraköti-e a Lungo Drommal 2001 óta visszatérően megújított szövetségesi megállapodását. Hidvéghy Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója azonban csak annyit írt megkeresésükre, hogy „mivel a választásokra csak egy év múlva kerül sor, a választási szövetségek megújítása idő előtti téma, ami jelenleg nincs napirenden”.
A Fidesz központi honlapjának alján mindenesetre – véletlen-e, vagy sem – a szövetséges pártok felsorolásánál csak a KDNP, a Nemzeti Fórum, a Fidelitas, a Kisgazda Polgári Egyesület, a Magosz és a Vállalkozók Pártja szerepel, a Lungo Drom nem.
(HVG nyomán)