Az 1956-os szabadságharc "cigány hőseit" ábrázoló bélyegkisívet bocsátott ki a Magyar Posta Zrt. a "nemzetközi roma nap" alkalmából, pénteken Budapesten.
Zoom
Ha a szabadságról volt szó, a cigányok mindig ott voltak a magyarok mellett – hazudta Balog Zoltán a Terror Háza Múzeumban. A rejtett erőforrások minisztere szerint a történelem során mindig a szabadság, a szabadságvágy kötötte össze a "romákat és nem romákat" (ez utóbbi halmaz lenne a fideszes miniszter szerint a magyaroké - a szerk.) Magyarországon.
Az integrációs sikertörténet mindannyiunk kötelessége
Mindannyiunk felelőssége, hogy a cigány-magyar együttélés sikertörténet legyen – mondta a politikus. Hozzáfűzte: a magyar állam kötelessége, hogy a lehető legjobb körülményeket biztosítsa a romák (sic!) integrációjához.
Zoom
A most már biztosan megbomlott elméjű Balog Zoltán úgy vélte: a cigányintegráció kérdése összefügg a migrációval.
„Ha mi nemet mondunk a migrációra, azt erkölcsileg azzal is tudjuk igazolni, hogy mindent megteszünk a romaintegrációért.”
Ómigránsék nem idegenek
Magyarország nem „idegeneket” akar integrálni, hanem mindent megtenni azért, hogy „a roma-magyar együttélésben a közös erősödjön, nem pedig az, ami elválaszt bennünket”.
Zoom
Zoom
Schmidt Mária holomaca, a Terror Háza Múzeum főigazgatója azt találta mondani: 1956-ról még sok minden elmondásra vár, így a Magyarország szabadságért fegyvert fogó, elesett, börtönt szenvedett és meghurcolt cigány honfitársaink történetei is.
Zoom
Zoom
Az ’56-os Emlékbizottság kezdeményezésére kibocsátott bélyegeken Szentandrássy István Kossuth-díjas festőművész alkotásai láthatóak Hrozova Erzsébetről, Csányi Sándorról, Dilinkó Gáborról, Cziffra Györgyről, Fátyol Istvánról, Dandos Gyuláról, Szabó Ilonáról („Kócos”), Kolompár Mátyásról, Kóté Sörös Józsefről és Strausz Károlyról.
Schmidt Mária hangsúlyozta: a Szentandrássy István képei értő és érzékeny ábrázolásai 1956 cigány hőseinek.
"A romák jó hazafiak"
„A romák jó hazafiak, imádjuk ezt az országot” – állította Szentandrássy István az ünnepségen, ahol jelen voltak az 1956-os "cigány hősök" családtagjai, a cigány szervezetek képviselői, állami tisztviselők, valamint Schmitt Pál volt köztársasági elnök is.
Zoom
Illés Zoltán, a Magyar Posta Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: a posta 1991-ben, 1996-ban, 2006-ban és 2016-ban is adott ki bélyeget 1956 emlékére, ám most először kerültek a bélyegre a forradalom hőseinek ábrázolásai. (Hát persze hogy pont az állítólagos cigány arcképcsarnokkal kellett mindezt ellátni, így az igazán progresszív és PC - a szerk.)
A 10 darabos sorozat 50 ezer példányban került forgalomba. A bélyegeket Elekes Attila tervezte – fűzte hozzá.
Zoom
Az eseményen a Romengo együttes zenélt, valamint levetítették Joka Daróczi János Fátyol Istvánról készített portréfilmjét.
(MTI nyomán; fotók: Bartos Gyula/EMMI)