A BMW Group Magyarország 2015 elején, hét és fél éve tartja fenn mobilitási partnerkapcsolatát a Magyar Állami Operaházzal, aminek keretében vállalják a fővárosba érkező világsztárok csúcsmodelljeikben való utaztatását, de fotózásokat, illetve egy reklámkampányt is indítottak azzal a céllal, hogy a magaskultúrát a célcsoport a BMW prémium autóival kösse össze. Az együttműködésnek emellett az is része, hogy a BMW egy, a felsőkategóriás gyártmányaiból összeállított flottát az Operaház rendelkezésére bocsát, annak vezetése pedig maga döntheti el, melyik dolgozó érdemli meg, hogy használhassa az autókat.
Zoom
Fotó: Szajki Bálint / 24
A Magyar Narancs cikke szerint a gyakran cserélt flotta használatát a vezetők leginkább saját maguknak engedélyezték, Ókovács Szilveszter főigazgató például egy listaáron több mint hatvanmilliós, benzines X5-öst használ.
A különböző szakszervezetek szerint elfogadhatatlan, hogy az autókat nem az arra érdemes, népszerű, állami elismerésekkel is díjazott művészeknek adják használatba, főleg, hogy a BMW eredeti célja az volt, hogy demonstrálja töretlen, cselekvő elkötelezettségát az Operaház művészei irányába.
Zoom
Fotók: Narancs.hu
Bárány Balázs, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke korábban levélben jelezte az autógyártónak, hogy a rendelkezésre bocsátott példányok a remélt küldetést nem tudják teljesíteni, azokat ugyanis a művészek kizárólag álló állapotban, a reklámfotózások alkalmával élvezhetik – írja a cikk, ami Bárány véleményét egy ponton szó szerint is idézi:
Az egyébként nekik szánt autókat a kezdetektől fogva kizárólag a kapzsisággal túlfűtött és nárcisztikus hajlamtól terhelt, az állam által kinevezett felsővezetők használják. Azon vezetők, akiknek egyébként hivatalból jár az Operaház biztosította szolgálati gépkocsi. Igaz, ezek az autók kevéssé emblematikus márkájúak, a megjelenésük szerényebb, és alacsonyabb komforttal rendelkeznek. Így érthető, hogy a hivatali vezetőség – a főigazgatóval az élen – nem tud ellenállni a csábító kísértésnek. A bántóan fennhéjázó hivalkodás méltán vált ki disszonáns felháborodást a társulat megrövidített művészeinek körében.
Az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete a BMW-nek elküldött, a szponzorszerződés felülvizsgálatát, illetve a feltételek átszabását kérő levelére válasz is érkezett: a cég jelezte, hogy a használatot kiérdemlő munkatársak kiválasztását az intézmény vezetőire bízták, abba így nincs beleszólásuk.
Zoom
Bárány Balázs a lapnak elmondta:
a vezetők urizálását erkölcstelennek tartják, hiszen az Operaház költségmegtakarításra hivatkozva közben embereket bocsát el, a főigazgató pedig egy társulati ülésen arról beszélt, hogy az ötéves laptopjának akkumulátorcseréjére sincs pénz.
A kérdéseit az állami intézményhez eljuttató, válaszokat azonban a cikk megjelenéséig nem kapó Magyar Narancs mindezek mellett arra is felhívja a figyelmet, hogy Ókovács 2012-ben kormánymegbízotti tisztségéhez egy korábban a Köztársasági Őrezred által használt Audi A6-ost kapott, amit csak késve adott vissza. Az autóval nem volt elégedett, az RTL Klubnak akkor arról is beszélt, hogy
lúzerszemlélet a közel hétéves, telente nehezen induló autóban ülni.
Frissítés: nem is kerül 60 millióba, nem királyi felhajtó, hanem kocsifeljáró, ráadásul még sofőrt sem alkalmaznak
A Magyar Állami Operaház szerint nem kerül hatvanmillió forintba a főigazgató által használt luxusautó, takarékossági okokból még sofőrt sem alkalmaznak. Szerintük Bárány Balázs, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének vezetője pedig súlyos károkat okoz megnyilvánulásaival.
A fenti hírre a Magyar Állami Operaház közleményben reagált, amelyben cáfolják a Magyar Narancs hasábjain írtakat és Bárány Balázs szavait.
–  A Magyar Állami Operaház főigazgatója által használt szolgálati személygépkocsit az intézmény a BMW Group Magyarországgal kötött korábbi támogatói szerződései értelmében a vezetőségi flotta egyik darabjaként kapta használatra. Nem igaz tehát a szakszervezeti vezető állítása, hogy a BMW dedikáltan a Dalszínház művészei számára ajánlotta volna fel a személygépkocsikat. A járműgyártóval folytatott 10 éves, gyümölcsöző stratégiai együttműködés során ugyanakkor valóban volt olyan periódus, amikor operai művész külön márkanagyköveti felkérést kapott a BMW Group Magyarországtól – írják, hozzátéve, hogy a szponzoráció keretében biztosított személygépkocsikat nem az Opera vezetése választja ki, annak kizárólagos joga a BMW Group Magyarországot illeti, ugyanakkor a BMW Group Magyarország által rendelkezésre bocsátott járművek használata, azok beosztása már az Opera kompetenciájába tartozik.
A Magyar Állami Operaház reagálásában arról is ír, hogy az Ókovács Szilveszter által használt autó nem kerül hatvanmillió forintba, az intézmény számára biztosított típus listaáron csaknem harmadával kevesebbe kerül, valamint takarékossági okokból hivatali sofőröket sem alkalmaznak.
A cikkben használt »királyi felhajtó« kifejezés a szerző – vagy ihletőjének – manipulatív és dehonesztáló találmánya feltehetően azért, hogy az olvasóban az »urizálás« hamis képét erősítse. A két szimmetrikus bejárat neve az operai szóhasználatban Dalszínház utcai és Hajós utcai kocsifeljáró. Az Opera saját területének számító felhajtót a vezetőség takarékossági okokból, valamint a márkakommunikáció keretében az autók reprezentálása céljából használja parkolásra – írják a hírt először közlő Magyar Narancs cikkére reagálva, hozzátéve, hogy ezzel Bárány Balázsnak, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének elnökének is tisztában kéne lennie. A szakszervezeti vezetőt azzal vádolják, hogy évek óta próbálja aláásni az Opera és a BMW Group Magyarország közti együttműködést.
Például azzal, hogy a stratégiai partnert megkerülve a németországi anyacégnél fogalmazott meg hamis vádakat a Magyar Állami Operaház vezetéséről, most pedig az Opera főigazgatójára tett durván sértő és dehonesztáló kijelentéseket megalapozatlanul, érzékelhetően azzal a céllal, hogy lejárassa az intézmény vezetőjét, a sajtó, a közvélemény és nem kevésbé a szakszervezeti tagok félrevezetéséből egyéni tőkét kovácsoljon, és tárgyalási pozíciójának javítását remélve nyomást gyakoroljon a Dalszínház vezetésére – fűzték hozzá. A közleményben arról is írnak, hogy Bárány Balázs kijelentéseivel szembemegy a vezetésével kikényszerített, hatályos kollektív szerződés rendelkezéseivel is, mert a megállapodás szerint nem lehet olyan magatartást tanúsítani, amely a másik fél jogát, jogos érdekét sérti, továbbá elköteleződtek a konfliktusok megelőzése iránt, valamint a kialakult konfliktusok békés, egymás és képviselőik személyiségi jogát tiszteletben tartó megoldására.
Bárány Balázs megnyilvánulásaival súlyos károkat okoz a Magyar Állami Operaház jó hírnevének, azt a látszatot keltve, hogy az intézmény jogszerűtlen módon juttatja a támogató gépjárműveit vezetőknek – miközben az állításokkal szemben az Opera nem rendelkezett és nem rendelkezik saját vagy bérelt szolgálati autókkal – fogalmaznak a közleményben, amelyben arról is írnak, hogy a szakszervezeti vezető súlyos károkat okoz az Operaház művészeinek és munkatársainak is, mert „a félrevezetett közönség távol marad az intézmény előadásaitól, ezáltal közvetve veszélybe sodorva a Dalszínház munkavállalóinak, köztük szakszervezeti tagjainak béremelését, amit az intézmény csak saját bevételeiből tud finanszírozni”.
A Magyar Narancs egyébként úgy tudja, az Opera a BMW-flotta tisztán tartásához külső vállalkozást foglalkoztat, amelynek munkatársa az Eiffel Műhelyházhoz száll ki, hogy havonta több százezer forintért takarítsa a járműveket.
(24 - Index nyomán)
Korábban írtuk: