Pécs | Tavaly decemberben befagyasztotta az István-aknai grandiózus fejlesztési terveit a tulajdonos cég. Januárban a biztonsági őrök is levonultak, azóta iszonyatos pusztítás ment végbe az épületekben.

Múlt csütörtök, déltájban, az István-aknai volt bányaüzem egyik épületének emeletéről a következőt látni: két férfi bandukol komótosan, az egyik vállán ásó és csákány, a másik háromméteres, vastag kábeldarabot húz maga után. A közelből áshatták ki, az egykori aknatoronyhoz az aszfaltos úttól, az elektromos vezetékek nyomán, mély árok vezet.

A tizenegy épület valamelyikéből – hogy honnan pontosan, nehéz behatárolni – munkazaj hallik. Valamit ott is bontanak. A kísérőm, aki bevezetett a területre, elhűlve mondja, kinézve egy másik ablakon: – De hiszen ott, két hete, még egy épület állt!

Nem volt túl nagy, az alaphatárokat nézve úgy hússzor harminc méteres lehetett, mostanára csak némi fal- és tetőmaradvány emlékeztet rá. Minden egyebet elvittek. Mint ahogy földarabolták a gépeket, levágták a csöveket, a vezetékeket – ott legalábbis, ahol jártunk. Falakat bontottak, hogy új és új szerzeményhez jussanak. Alkalmi kísérőm szerint éjjel-nappal egyaránt dolgoznak, az egyik pécsi Hősök-terei „munkás” állítólag azzal hencegett, hogy napi százezret keres az itteni „vasazással”.

István-akna szabad prédája lett a fosztogatóknak. Januártól ugyanis senki nem őrzi a területet, a tulajdonos Szent István Park Kft. úgy döntött, fölmondja a biztonságiakkal a szerződést. Ugyanis ideiglenesen lemondtak a nagy ívű fejlesztési tervekről, miután ez az időszak nem alkalmas arra, hogy megmozgassa a banki vagy befektetési szféra fantáziáját, és ennek most isszák a levét. Elképzelések azért vannak, de a projekt leállt, mondja Magyar László, a tulajdonos képviselője, aki állítása szerint nem is hallott a pusztításról.

Bármennyire is magántulajdonról van szó, az ügy azért is figyelmet érdemel, mert István-akna volt bányaépületei iparilag védett műemlékek, így a nemzeti vagyon részei. Bókay Endre, a terület országgyűlési képviselője éppen ezért hivatalosan is megkeresi a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnökét, és kéri az intézkedését a további rombolás megfékezésére. A képviselő ezen túl lapunknak azt is elmondta, hogy a Parlamentben nyilvánosan is kérdést intéz az ügyben az illetékes miniszterhez. A tulajdonos cég mindenképpen kemény büntetésre számíthat.

Szárnyalt a fantázia, röpködtek a milliárdok

A csaknem tizennégy hektáros István-aknai ingatlant, épületestül, annak idején 220 millió forintért vette meg a Peterdy 36 Kft.-től – amelyik a vagyonkezelővel kötött először vételi szerződést – a Szent István Park Kft. és az E.M.B. Első Magyar Beruházási Zrt.-nek adta volna tovább, egymilliárdért. Úgy, hogy 30 millióért elkészíttette a terveket is. A területre kétszáz szobás, négy- vagy ötcsillagos szállodát, ugyancsak kétszáz férőhelyes idősek otthonát, konferencia- és báltermet, uszodát és wellnessközpontot, az erdőbe bobpályát terveztek. A Szent István Park Kft. egy, az önkormányzattal kötött szerződésben egyebek között azt is vállalta, hogy a szabályozási terv módosításának fejében kiépíti István-akna teljes szennyvízcsatorna-hálózatát, annak bekötését a pécsszabolcsi hálózatba. Az István-aknára tervezett beruházás költségeit több tízmilliárd forintban jelölték meg.
(BAMA)