Száz év óta most hétfőn volt a legmelegebb májusi nap Sanghajban - közölte a kelet-kínai nagyváros meteorológiai szolgálata.
"Tizenhárom óra kilenc perckor (közép-európai idő szerint hét óra kilenc perckor) a Hszücsiahuj mérőállomáson a hőmérséklet elérte a 36,1 Celsius-fokot, megdöntve a májusi napokon száz éve mért korábbi rekordot" - olvasható a legnagyobb kínai város meteorológiai szolgálatának a Veibo kínai közösségi portálon olvasható hivatalos közleményében.
A délutáni órákban a hőmérő higanyszála elérte a 36,7 Celsius-fokot, megdöntve ezzel a négy alkalommal - 1876-ben, 1903-ban, 1915-ben és 2018-ban - feljegyzett 35,7 Celsius-fok korábbi rekordot.
Az éghajlatváltozás következtében a legalább 30 Celsius-fokos kánikulák egyre valószínűbbé váltak Kínában a World Weather Attribution (WWA) nevű nemzetközi kezdeményezés huszonkét nemzetközi klímaszakértője által kidolgozott, május közepén közzétett tanulmány szerint.
Sanghajban egyes internetes alkalmazások szerint a hőérzet meghaladta a 40 Celsius-fokot.
Más ázsiai országokban idén már halálesetekkel járó hőhullámok is voltak.
Április közepén India egyes régióban a 44 Celsius-fokot is elérte a hőmérséklet, legkevesebb tizenegy ember halálát okozva Mumbai közelében egyetlen nap alatt. Dakkában, Banglades fővárosában hat évtizedes napi melegrekordot mértek.
Tak nyugat-thaiföldi tartományban 45,4 Celsius-fokos rekord meleget mértek, a laoszi Szainjabuli tartományban pedig az ország történelmében abszolút rekordnak számító 42,9 Celsius-fokos hőség volt a WWA adatai szerint.
Az ENSZ május közepén figyelmeztetett, hogy a 2023-2027-es évek szinte teljes bizonyossággal a Földön valaha mért legforróbb időszak lesz az üvegházhatású gázok és az El Nino meteorológiai jelenség együttes hatása következtében.
(MTI)