Călin Georgescu, akinek jó esélye van megnyerni jelenleg a romániai elnökválasztást, azt mondta a Reutersnek: ha nyer, nemhogy a fegyverszállítmányokat, de a gabonaexport-folyosókat is leállítja Ukrajnának - vette észre a Portfólió.
Zoom
Fotó: Andreea Campeanu / Reuters
Románia a gabonaexport szempontjából Ukrajna egyik legfontosabb szövetségese: évente több millió tonna ukrán gabona jut el a Dunán keresztül a nemzetközi piacra, hiszen a Fekete-tengeren harcok folynak, és el is van aknásítva.
Călin Georgescu kijelentette:
ha megválasztják elnöknek, lezárja a gabonaexport-folyosót, és leálltja az Ukrajnának irányított katonai segítséget is.
Románia korábban egyebek mellett Patriot légvédelmi rakétarendszert is küldött Ukrajnának, illetve segített ukrán katonák, vadászpilóták képzésében. Romániában képezték például az ukrán F-16-osok pilótáinak egy részét.
Călin Georgescu nyerte meg az elnökválasztás első fordulóját, a második forduló december 8-án lesz.
Frissítés: felmérés: Georgescu nyerheti az elnökválasztást
"A többi párt által szélsőjobboldalinak tartott", az egykori antiszemita, magyarellenes Vasgárdával nyíltan szimpatizáló Calin Georgescu független jelölt nyerheti meg négy százalékpont előnnyel Romániában az elnökválasztást Elena Lasconival, a "magát jobbközép pártként meghatározó, korábban liberális nézeteket hangoztató" Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnökével szemben egy friss felmérés szerint, amelynek eredményét csütörtökön ismertette a Hotnews.ro hírportál.
Az AtlasIntel közvélemény-kutató december 2-4. között végzett, 3100 megkérdezett válaszain alapuló adatsora szerint a válaszadók 47 százaléka Georgescura szavazna, míg Lasconi 43 százalékuk támogatását élvezi, 6,5 százalékuk pedig érvénytelen szavazatot adna le. A bizonytalanok aránya 2,7 százalék.
Arra a kérdésre, hogy melyik versenyben maradt államfőjelöltről feltételezik inkább, hogy Romániát az Európai Unióban tartja, a válaszadók 57 százaléka Lasconit, 40 százalékuk Georgescut jelölte meg. Hasonló arányban (57-41) többen feltételezik Lasconiról, hogy ragaszkodik Románia NATO-tagságához.
Lasconiban a "Moldovai Köztársaságot érő orosz befolyás visszaszorítása", "Románia korszerűsítése és digitalizálása", "a korrupció elleni küzdelem és törvények betartatása", "hagyományos értékek védelme", "a titkosszolgálatok befolyásának visszaszorítása" tekintetében is többen bíznak, mint Georgescuban, a két jelölt egyedül "Románia nemzetközi tekintélyének növelése" terén ért el azonos (43 százalékos) indexet.
A közvélemény-kutatás résztvevőinek 62 százaléka "Európa-párti, Nyugat-barát" politika hívének mondta magát, míg 31,1 százalékuk "szuverenista" politikát szorgalmaz a román vezetés részéről.
Az AtlasIntel szerint a közvélemény-kutatás hibahatára 2 százalékos, a válaszokat pedig azelőtt gyűjtötték be, hogy Klaus Iohannis távozó elnök szerdán jóváhagyta azon titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentések titkosításának feloldását, amelyek szerint a múlt héten a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította: Románia "állami és nem állami szereplők, kiváltképpen Oroszország ellenséges kibertevékenységének célpontjává vált", és a kampányát kizárólag közösségi médiában folytató, a közéletben korábban ismeretlen Calin Georgescu "bejelentetlen külföldi forrásokból finanszírozta elnökválasztási kampányát".
(MTI nyomán)