Az amerikai Meta globális közösségimédia-szolgáltató óriásvállalat több mint 50 ezer kilométer hosszú, öt kontinenst összekötő tenger alatti kábelt telepít, hogy növelje a digitális adatátvitel kapacitását és megbízhatóságát - jelentette be a vállalat blogbejegyzésben.
A Waterworth Project elnevezésű, "legambiciózusabb" tenger alatti kábelprojektként beharangozott kezdeményezés célja, hogy "a legmodernebb összeköttetést hozza létre az Egyesült Államokban, Indiában, Brazíliában, Dél-Afrikában és más régiókban" - részletezte a Meta. A cég szerint a projekt "több éves, több milliárd dolláros beruházást" jelent.
Zoom
Forrás: Meta
A tenger alatti kábelek kritikus infrastruktúrák, amelyek a világ szinte teljes digitális távközlési adatait továbbítják.
A tengerek alatt kígyózó, jelenleg világszerte mintegy 450 telepített vezeték mintegy 1,2 millió kilométert tesz ki - derül ki az amerikai Center for Strategic and International Studies (CSIS) stratégiai és nemzetközi tanulmányok központjának 2024 augusztusában közzétett jelentéséből.
Míg a 2021-es adatok szerint négy vállalat osztozott szinte a teljes piacon, az amerikai SubCom, a francia Alcatel Submarine Networks (ASN), a japán Nippon Electric Company (NEC) és a kínai HMN Technologies, a digitális óriások, mint például a Meta, most saját infrastruktúrát fejleszt.
Ezeknek az infrastruktúráknak rendkívüli a stratégiai jelentőségük, ugyanakkor rendszeresen károsodnak a természeti csapások, víz alatti földcsuszamlások, cunamik, valamint a hajók horgonyai által. Szabotázsakcióknak és kémkedési kísérleteknek is ki vannak téve.
(MTI)