A kormányzásra készülő német CDU/CSU szövetség visszavinné az atomerőműveket a német energiamixbe: egy a Handelsblatt által megszerzett belső dokumentumban részletes javaslatot fogalmazott meg a 2023-ban végleg leállított hat atomerőmű újbóli üzembe helyezésére, írja a Portfólió.
Zoom
Illusztráció: dpa / Imago / picture alliance
A pártszövetség tervei szerint első körben fel kell mérni a technikai és gazdasági megvalósíthatóságot, és ha ez pozitív eredménnyel zárul, felkérnék az erőművek korábbi üzemeltetőit az újraindításra. Ha azok visszautasítják a részvételt, a CDU/CSU szerint egy a szövetségi állam tulajdonában levő társaság vehetné át az üzemeltetést.
A kezdeményezés szorosan kapcsolódik a koalíciós tárgyalásokhoz, ahol a CDU/CSU és az SPD közötti véleménykülönbségek élesek. Míg a konzervatív oldal szerint történelmi hiba volt az atomenergia kivezetése, az SPD továbbra is kizárja a visszatérést. A vitatott javaslat szövege csak zárójelben szerepel a klíma- és energiapolitikai munkacsoport végső dokumentumában, SPD-álláspontot nem csatoltak hozzá.
A CDU/CSU szerint az erőművek még 20 évig képesek lennének biztonságosan, olcsón és klímabarát módon áramot termelni.
Andreas Lenz CSU-s képviselő szerint, ha az üzemeltetők visszalépnek, az állami tulajdonú Uniper – amely más országokban is működtet atomerőműveket – átvehetné a feladatot. Az újraindítás technikailag nem lenne precedens nélküli: Németországon kívül sok hasonló típusú reaktor működik 50-60 évig, az USA-ban már 80 éves engedélyezési időszakokra is van példa.
A korábbi üzemeltetők – RWE, E.ON, EnBW – azonban egyértelműen szkeptikusak. A sokéves politikai cikcakk és az energiafordulat következtében elvesztették bizalmukat a hosszú távú energiapolitikai stabilitásban. Ezen kívül pénzügyi kockázatokat is látnak: a zöld energia térnyerésével az atomenergia piaci alapon egyre kevésbé éri meg, hacsak nem biztosítanak hozzá állami átvételi garanciákat fix árakon.
További akadály a jogi keret: a német Atomtörvény értelmében 2023. április 15. óta tilos atomerőművet működtetni az országban. Ennek módosítása a következő szövetségi kormány feladata lenne, ami évekig is elhúzódhat, különösen a várható pereket figyelembe véve. Emellett a leszerelési folyamat már előrehaladott: minél tovább haladnak a bontással, annál bonyolultabb és drágább a visszaállítás.
Az ipari szereplők ugyan technikailag lehetségesnek tartják az újraindítást, de hangsúlyozzák a hiányzó engedélyeket, a szakképzett munkaerő hiányát és a politikai bizonytalanságot. A Westinghouse németországi vezetője, Martin Pache szerint a német reaktorok még hosszú ideig működhetnének, ha az állam biztosítaná a stabilitást. Az EnBW vezérigazgatója viszont figyelmeztetett: már néhány hónapnyi leszerelési munka is több tízmillió euróba került, a visszafordítás pedig gyakorlatilag kivitelezhetetlen.
A CDU/CSU javaslata a jövőbe is tekint: a dokumentum a nukleáris innovációk, például a fúziós technológia fejlesztését is támogatja, elsősorban már meglévő erőművi telephelyeken. Ezek először kutatás-fejlesztési projektként indulnának, és szintén egy szövetségi cég felügyelete alá kerülnének.
A CDU/CSU atomenergia-újraindítási biztosan jelentős politikai vihart kavarhat, miközben az ipar érdektelensége, a jogi akadályok és a technikai-bürokratikus nehézségek miatt megvalósítása rendkívül kérdéses. A szövetség egyértelműen jelzi: az ablak lassan bezárul, de a kulcs még a politikai konszenzus, a gazdasági garanciák és a társadalmi támogatás hiányzik.