Donald Trump szerint népirtás zajlik fehér telepesek ellen Dél-Afrikában - az amerikai elnök ezt fehér házi dolgozószobájában fejtette ki, amikor fogadta Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnököt szerdán. (Az MTI a népirtás szót most idézőjelben használja, nem úgy, mint az ún. holokauszt esetében, amelyet időnként még képesek nagybetűvel is írni - a szerk.)
A találkozón Ramaphosa tagadta, hogy faji alapú erőszak zajlana országában, azt ugyanakkor elismerte, hogy komoly probléma a bűnözés, amelynek visszaszorításához az Egyesült Államoktól kért technológiai segítséget és az amerikai elnöktől támogatást.
Trump a fehérek elleni népirtásról szóló állításának alátámasztására egy videót mutatott be a találkozó nyilvános részén. A videóösszeállítás a többi között két kisebb dél-afrikai ellenzéki párt vezetőinek nagygyűléseiről és felszólalásairól mutatott be részleteket, amelyeken a politikusok nyilvános eseményeken - részben zsúfolt stadionokban - fehér telepesek meggyilkolására szólítottak fel.
Az amerikai elnök a videó nyomán azt a kérdést tette fel Dél-Afrika államfőjének, hogy a gyilkosságra való felszólítás miért nem elegendő ahhoz, hogy letartóztassák az érintetteket. Egyben kifejtette, hogy meglátása szerint egyfajta fordított apartheid zajlik Dél-Afrikában.
A dél-afrikai elnök hangsúlyozta, hogy a bemutatott felvételek nem képviselik kormánya álláspontját, amely teljes mértékben ellenzi az erőszakos cselekményeket és az ellenzéki pártok által hangoztatott álláspontot. Azt állította, hogy az erőszakos cselekmények áldozatai között ugyanúgy szerepelnek fekete bőrűek is. Ramaphosa azzal folytatta a magyarázkodást, hogy a termőföldek kisajátításáról szóló és az Egyesült Államok által vitatott törvény nem jelenti azt, hogy bárkitől ellenszolgáltatás nélkül elkoboznának termőföldet, és hangoztatta, hogy a Dél-afrikai Köztársaság alkotmánya tartalmazza a magántulajdon védelmét.
A találkozón John Henry Steenhuisen, a dél-afrikai kormány mezőgazdasági minisztere elmondta, hogy fehér bőrű és korábban ellenzékben dolgozó politikusként azért fogadta el a meghívást a kormányba, hogy a szélsőséges és faji alapú erőszakra felszólító politikai erőket a hatalmon kívül tarthassák.
Cyril Ramaphosa kölcsönösen előnyös kereskedelmi megállapodást ajánlott az Egyesült Államoknak, és reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok részt vesz a G20 novemberi dél-afrikai csúcstalálkozóján. Kijelentette, hogy a világ 20 vezető és feltörekvő gazdaságát tömörítő országcsoport az Egyesült Államok nélkül nem teljes, és emlékeztetett arra, hogy az amerikai kezdeményezésre jött létre. Egyben ismételten hivatalos állami látogatásra hívta meg Donald Trumpot Dél-Afrikába, és kifejtette, reméli, hogy személyesen adhatja át a G20-csoport irányítását.
Az amerikai elnök hangoztatta, hogy fontosnak tartja az amerikai részvételt mind a G20-, mind a G7-csoportban. Utóbbival kapcsolatban meggyőződését fejezte ki, hogy hiba volt kizárni Oroszországot a világ meghatározó gazdaságait tömörítő G8-as csoportból, amely azóta a nyugati nagyhatalmakat tömörítő G7-ként működik.
Donald Trump nem adott választ arra a kérdésre, hogy ott lesz-e személyesen a G20-csúcstalálkozón.
A dél-afrikai államfő az amerikai elnök meghívására érkezett a Fehér Házba, aki közölte, hogy a megbeszélésen elsősorban a dél-afrikai erőszakcselekmények ügyét szerette volna tisztázni.
A közelmúltban az Egyesült Államok dél-afrikai fehér telepeseket fogadott be menekültként, akik (az MTI megfogalmazásában: "állításuk szerint") a faji alapú az üldöztetés elől menekültek el hazájukból.