"Haladást" sürgetett Martonyi János az izraeli-palesztin megbékélés ügyében az EU-izraeli társulási tanács kedden Brüsszelben megtartott ülése utáni sajtótájékoztatón.
Az észak-afrikai és közel-keleti térségben zajló drámai változások, az ebből fakadó regionális instabilitás miatt "most sürgetőbb, mint valaha", hogy haladás legyen a békefolyamatban - mondta az EU soros elnökségét ellátó Magyarország külügyminisztere, aki a Kairóban tárgyaló Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő távollétében az EU részéről társelnökölt az EU-izraeli társulási tanács ülésén.
Az ülés izraeli társelnöke, Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszter szerint a palesztinok és Izrael közötti közvetlen tárgyalások nélkül nincs békefolyamat. Izrael "bárhol és bármikor kész" a közvetlen tárgyalások felvételére - mondta Lieberman a sajtótájékoztatón. Kérte az EU-t, hogy "vegye rá a palesztinokat a tárgyalóasztalhoz való visszatérésre" (úgy, hogy közben ők tovább építkezhessenek a megszállt területeken - a szerk.).
Martonyi úgy fogalmazott, hogy "akár közvetlen, akár közvetett párbeszéd útján", de mindenképpen sürgető szükség van az előrelépésre.
A közvetlen tárgyalásoktól a palesztinok jelenleg azért zárkóznak el, mert Izrael nem hajlandó meghosszabbítani a megszállt területeken folytatott telepépítés moratóriumát.
Lieberman úgy vélekedett, hogy az arab országokban felszínre tört elégedetlenség főként "a szegénység, a nyomor és az elégtelen kormányzás" számlájára írandó, tehát nem az izraeli-palesztin konfliktus áll a háttérben.
Lieberman úgy vélekedett, hogy az arab országokban felszínre tört elégedetlenség főként "a szegénység, a nyomor és az elégtelen kormányzás" számlájára írandó, tehát nem az izraeli-palesztin konfliktus áll a háttérben.
Az EU-izraeli társulási tanács most tartotta tizedik ülését, az unió és Izrael között 11 éve van érvényben a partnerségi viszony. Martonyi szerint az EU-izraeli kapcsolatrendszer "szilárd és élénk". A felek megállapodtak abban, hogy a kapcsolatok további elmélyítésére fognak törekedni, elsősorban kereskedelmi, mezőgazdasági, kutatás-fejlesztési, valamint rendőri-igazságügyi területen.
A sajtótájékoztató kezdetét néhány másodperces közjáték zavarta meg: egy férfi - aki szemtanúk szerint az épületbe való belépésre feljogosító kártyát viselt - a terembe érkező Libermant kiáltozva fogadta, s szabadságot követelt Palesztinának. A biztonsági emberek azonnal közrefogták és kivezették. A férfi nem tanúsított fizikai ellenállást.
(MTI nyomán)