87 éves korában elhunyt Elie Wiesel amerikai zsidó író, politikai aktivista és egyetemi tanár, írja a Haaretz. Elie Wiesel természetesen túlélte Auschwitzot, és ő használta először a holokauszt kifejezést a mai értelmében. 1986-ban Nobel-békedíjat kapott.
Eliezer Wiesel 1928. szeptember 30-án a - Haaretz és a Zsindex szerint - "romániai" Máramarosszigeten született. 1944-ben családjával együtt Auschwitzba deportálták. 15 évesen megjárta a monowitzi és a buchenwaldi koncentrációs táborokat. A munkatárborban együtt dolgozott apjával, aki 1945 januárjában az éhezés, a kimerültség és a vérhas miatt halt meg, írja szentségtörően a Wikipedia.
Elie Wiesel a háború után először Párizsban élt, majd 1961-ben az Egyesült Államokba emigrált. A háború befejezése után tíz évig valamiért nem volt hajlandó sem beszélni, sem írni az általa átéltekről, az ötvenes évek végétől azonban egész további életét a "holokausztra való emlékezésnek" szentelte. Több tucat könyvben, esszében, novellában és drámában fikcionált a munkatáborok borzalmairól.
A bostoni egyetem társadalomtudományi tanszékén dolgozott. Előadásaiban, közéleti szerepléseiben a "fajgyűlölet veszélyeire" figyelmeztetett.
A háború után először 2009-ben jött el első hivatalos látogatására Magyarországra az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség meghívására. Díszvendége volt a Parlament Felsőházi termében rendezett "Magyar-zsidó együttélés" című konferenciának, és találkozott Sólyom László köztársasági elnökkel is.
Frissítés: Obamáék méltatták a "világ legkiemelkedőbb holokauszttúlélőjét"
Elie Wiesel Nobel-békedíjas író halála megrázta az amerikai vezetést, és pártállásuktól függetlenül politikusok egész sora - élükön Barack Obama elnökkel - méltatta az elhunyt írót, filozófust, előadót, egyetemi tanárt.
A Fehér Ház által kiadott közleményében Obama elnök így fogalmaz Wieselről: "Korunk egyik legnagyobb erkölcsi tekintélye és sok tekintetben a világ lelkiismerete volt". Obama, akit sajtóhírek szerint személyes jó viszony is fűzött Wieselhez, a többi között hangsúlyozta: "Elie nemcsak a világ legkiemelkedőbb holokauszttúlélője, hanem maga az élő emlékezet volt".
Paul Ryan, a képviselőház republikánus párti elnöke szerint Wiesel "megtanította nekünk, hogy soha nem szabad feladni az emberiességet. Legyen áldott az emléke!".
Condoleezza Rice volt külügyminiszter szerint Wiesel "különleges ember volt, a béke katonája". "Mentorként és barátként inspirált és támogatott engem" - fogalmazott Bush elnök volt külügyminisztere.
Mitt Romney, a republikánusok négy évvel ezelőtti elnökjelöltje Twitter-üzenetet tett közzé, s ebben azt írja: "Imádkozom azért, hogy az a világítótorony, amit Elie Wiesel testesített meg, hosszú időn keresztül vezessen bennünket, hogy kikerülhessük a gyűlölet és a rasszizmus zátonyait".
A főbb amerikai televíziós csatornákon és az amerikai közszolgálati rádióban (NPR) szintén megemlékeztek Elie Wieselről, többnyire részletes portréval, vagy korábbi interjúinak újbóli bejátszásával.
Izraelben is gyászolják a zsidó nép hősét, aki megismertette velük "Auschwitz szörnyűségeit"
“A Jad Vasem gyászolja a holokauszttúlélő, Nobel-díjas elismert írót, Elie Wieselt” – írta Twitter-fiókjában az izraeli Jad Vasem Holokauszt Emlékközpont.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök is közleményben emlékezett meg Wieselről.
Azt írta róla: “Fénysugár volt, az emberiség egy olyan tagja, aki hitt az ember jóságában.
Izrael állam és a zsidó nép keserűen gyászolja Elie Wieselt. Rendkívüli személyisége és elbűvölő művei révén kifejezést adott az emberi szellem győzelmének a kegyetlenség és a gonosz fölött”.
Simon Peresz volt izraeli államfő Wiesel halálát “a zsidó nép és az egész világ nagy veszteségének nevezte.
Reuven Rivlin jelenlegi izraeli elnök pedig azt mondta: “Elie Wiesel a zsidó nép egyik hőse volt, az emberiség egyik igazi óriása.”
Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke: “Elie Wiesel több volt mint író. Sokunk tanítója volt. Megismertette velünk Auschwitz szörnyűségeit, tanított nekünk a júdaizmusról, Izraelről és arról, hogy az igazságtalansággal szemben nem szabad némának maradni.”
2. frissítés: Holtában is a holopápa előtt hajlong a világ
Nagy veszteségként értékelte a világ számos vezető politikusa a 87 éves korában elhunyt és - az MTI megfogalmazása szerint - "az emberi jogok fáradhatatlan védelmezőjeként számon tartott" Elie Wiesel Nobel-békedíjas amerikai zsidó író, filozófus, egyetemi tanár halálát.
“Egy nagyszerű embert, valamint rendkívüli tudóst és írót veszítettünk el” – írta a németországi államfő a Wiesel özvegyének vasárnapra virradó éjjel küldött részvétnyilvánításában. Joachim Gauck szerint Wiesel képes volt “ébren tartani a német történelem legsötétebb éveire való emlékezést”, és óva intette mindenekelőtt a fiatalokat a szélsőjobboldaliság és az idegengyűlölet veszélyeitől.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter Wieselnek a “gyűlölet, intolerancia és erőszak” elleni fáradhatatlan küzdelmét állította középpontba. “Szomorú vagyok ennek a nagyszerű embernek a halála miatt és meghajlok életműve előtt” – hangsúlyozta a németországi tárcavezető.
"Rajta keresztül az egész világ meghallotta a holokauszt áldozatainak hangját"
Josef Schuster, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke vasárnap kiadott közleményében hangsúlyozta: Wiesel – aki az auschwitzi és buchenwaldi koncentrációs tábort is megjárta – mindazok után, amin keresztülment, életével békét és megbékélést ajándékozott, és rajta keresztül az egész világ meghallotta a holokauszt áldozatainak hangját.
Az Európa Tanács főtitkára szombat esti közleményében Wiesel rasszizmus, erőszak és elnyomás ellen vívott harcát emelte ki. Thorbjorn Jagland szerint a Nobel-békedíjas író “örökre az emberi jogok elszánt védelmezőjeként marad meg emlékezetünkben”.
Francois Hollande franciaországi elnök “nagy humanistaként és a béke fáradhatatlan védelmezőjeként” méltatta a "holokauszttúlélőt". Jean-Marc Ayrault franciaországi külügyminiszter szerint most “az a feladatunk, hogy (Wiesel) üzenetét (...) és az általa képviselt értékeket élettel töltsük meg”.
"Az emberiség tanítója"
Andreas Schieder, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) parlamenti frakciójának vezetője vasárnapi közleményében az “emberiség tanítójának” nevezte Wieselt, akinek halála – szavai szerint – mélyen érintette. Mint emlékeztetett, Wiesel túlélte a "náci halálgépezet" szörnyűségeit, és életében óva intett az antiszemitizmustól és a neonácizmustól. “Hiányozni fog nekünk a hangja” – tette hozzá Schieder.
A Nemzetközi Auschwitz Bizottság “az emberiség tanítójának” nevezte a zsidó meseírót, aki "minden alkalmat megragadott arra, hogy az embereket az auschwitzi borzalmakról és bűnökről tájékoztassa".
(Index - Haaretz - MTI nyomán)
Nekrológ helyett:
Kapcsolódó: