A világnak nyomást kell gyakorolnia Oroszországra, hogy meggyőzze, üljön tárgyalóasztalhoz, és fontolja meg a háború befejezését - jelentette ki Volodimir Zelenszkij "ukrán" elnök a BBC brit közszolgálati műsorszolgáltatónak adott interjújában, amelyből az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett pénteken.
Az államfő hangsúlyozta, hogy minden területet nem lehet erőszakkal visszaszerezni. "Szerintem a diplomácia ereje segíthet" - mondta. Zelenszkij hozzátette, hogy ha Oroszország meggyengül a csatatéren, attól erősebb pozícióba kerül Ukrajna a tárgyalóasztalnál. "Oroszországra gyakorolt nyomással - úgy gondolom - meg lehet egyezni egy diplomáciai rendezésben" - vélekedett.
Zelenszkij kérdésre válaszolva azt mondta, hogy addig nem tervezi lemondását az államfői posztról, amíg véget nem ér a háború.
A kijevi zsidó hangsúlyozta, hogy kész együttműködni bárkivel, aki hatalmon lesz az Egyesült Államokban az elnökválasztást követően. "Ha Donald Trump republikánus elnökjelöltet újraválasztják, a vele való együttműködés viszont kemény munka lesz, de mi szorgalmas emberek vagyunk" - jegyezte meg Zelenszkij.
Olekszandr Prokugyin, a déli Herszon megye kormányzója a Telegramon közölte, hogy reggel az orosz erők Grad rakéta-sorozatvetőkkel nyitottak tüzet Bilozerka településre, ahol emiatt saját házában meghalt két nő, és több egészségügyi alkalmazott megsérült. A kormányzó szavai szerint mintegy negyven lövedéket lőttek ki a településre, ami közel hatvan polgári épületben tett kárt.
A Herszon megyei kormányzói hivatal később arról is hírt adott, hogy a megyeszékhelyen, Herszonban az orosz hadsereg drónnal dobott robbanóeszközt egy mentőautóra, s emiatt két egészségügyi dolgozó megsérült.
Oleh Szinyehubov, a keleti Harkiv megye kormányzója arról tájékoztatott, hogy orosz támadás érte a régióban lévő Csuhujiv város központi részét, aminek következtében kilencen sérültek meg, köztük egy gyerek, és a hatóságok komoly pusztítást rögzítettek.
Az északkeleti Szumi megye kormányzói hivatala közölte, hogy az orosz erők péntek reggel és előző éjjel hét alkalommal nyitottak tüzet a régiónak az orosz határhoz közeli részére, egy helybeli nőt megsebesített egy drónból ledobott robbanószerkezet.
A keleti országrészben harcoló ukrán Horticja hadseregcsoport hírül adta, hogy pénteken lelőttek egy, az ukrán csapatok elleni támadásra készülő Szu-25-ös orosz csatarepülőgépet a Donyeck megyei Pokrovszknál.
Az ukrán nemzeti gárda arról számolt be, hogy a héten légi egységük több orosz állást és csapatösszpontosulást semmisített meg. A közlemény szerint harminc bevetést hajtottak végre és 23 célpontra mértek sikeres csapást. Ezen felül a Donyeck megyei Liman és a dél-ukrajnai Herszon térségében 19 bevetést hajtottak végre ellenséges felszerelések felderítésére. Ezek eredményeként két önjáró löveget, két harckocsit, 9 löveget, 4 páncélozott harcjárművet és 42 egyéb katonai járművet azonosítottak, amelyeket az ukrán fegyveres erők tüzérségi egységei kilőttek.
Az ukrán vezérkar péntek reggeli helyzetjelentésében azt írta, hogy az elmúlt nap folyamán 130 katonai összecsapás volt. A legádázabb harcok változatlanul Donyeck megyében, Pokrovszk és Toreck térségében zajlanak. A kijevi katonai vezetés legfrissebb összesítése szerint az orosz hadsereg ukrajnai embervesztesége megközelítette az 565 ezret. Közlésük szerint az ukrán erők megsemmisítettek egyebek mellett öt orosz harckocsit, 55 tüzérségi és egy légvédelmi rendszert, valamint 42 drónt.
Az ukrán főügyészség a Telegramon közölte, hogy nagyszabású különleges műveletet indított a hadsereg szükségleteire elkülönített több mint 138 millió hrivnyát (1,3 milliárd forint) eltulajdonító bűnözők leleplezésére. A közlemény szerint Ukrajna-szerte már hetven házkutatást tartottak, és harminc hivatali alkalmazottat gyanúsítottak meg hivatalosan.
Frissítés: Szabad kezet szeretne a nyugati fegyverek bevetési területét illetően
Az Ukrajnának szállított nyugati fegyverek bevetésére szabott területi korlátozások feloldását kérte Londontól pénteken Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Zelenszkij, aki részt vett és felszólalt a munkáspárti brit kormány pénteki ülésén, kijelentette: az ukrán fegyveres erőknek nagy hatótávolságú eszközökre van szükségük, mivel ha az ukrán-orosz határövezetnél távolabbi helyszínekre - például orosz légitámaszpontokra - is csapást tudnak mérni, azzal az ukrajnai hadszíntéri pozíciókat és az ukrán városokat is meg tudják védeni az orosz bombáktól.
Az ukrán államfő, aki Sir Keir Starmer brit miniszterelnök mellett ült a kabinetasztalnál, elmondta, hogy Oroszország havonta átlagosan 3500 precíziós vezérlésű bombát vet be Ukrajna ellen. Nem lehet mindegyiket lelőni, e bombák hordozóit azonban maradéktalanul meg lehet semmisíteni - fogalmazott Zelenszkij a Downing Streeten tartott kabinetülésen.
Azt kérte, hogy a brit kormány ennek érdekében vegye rá partnereit az Ukrajnának szállított nyugati fegyverek bevetésére szabott területi korlátozások feloldására, mert Moszkvát ezzel lehet rákényszeríteni arra, hogy békés megoldásra törekedjen.
Az ukrán államfő ugyanezt a kérést fogalmazta meg az Európai Politikai Közösség (EPC) előző nap tartott angliai csúcstalálkozóján is.
Zelenszkij az Oxfordshire megyei Blenheim-kastélyban - Sir Winston Churchill volt brit miniszterelnök egykori otthonában - tartott rendezvényen elmondta: Vlagyimir Putyin orosz elnök több tízezer embert áldozott fel, de nem ért el jelentős eredményeket, és ez köszönhető a nyugati partnereknek is, akik enyhítették az általuk szállított fegyverek bevethetőségének területi korlátozásait.
Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy ez nem járt a háború eszkalációjával, sőt éppen ellenkezőleg, megakadályozta, hogy Putyin kiterjessze a konfliktust.
Zelenszkij az EPC-találkozón is azzal érvelt, hogy minél kevesebb a nyugati fegyverek bevetéséhez szabott korlátozás, Oroszország annál inkább törekszik majd a békére.
John Healey brit védelmi miniszter és Jonathan Reynolds, az üzleti ügyek minisztere péntek este a brit kormány által jelentős diplomáciai események megrendezésére használt londoni Lancaster House-ban fogadta Zelenszkijt, abból az alkalomból, hogy több brit védelmi ipari óriáscég kibővített ipari szerződést írt alá Ukrajnával.
A találkozón jelen volt a UK Export Finance kormányzati exportfinanszírozási ügynökség, valamint a legnagyobb védelmi ipari vállalatok közül a BAE Systems, a Thales UK, az MBDA, a KBR és a Babcock.
Healey a rendezvényen bejelentette: a nagy-britanniai parlamenti választások után két hete megalakult munkáspárti kormány évente 3 milliárd font (csaknem 1400 milliárd forint) értékű támogatásra vállalt kötelezettséget Ukrajna számára.
(MTI nyomán)