Befejeződtek kedd délután Rijádban az amerikai-orosz tárgyalások, a felek az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint megállapodtak abban, hogy megkezdik a munkát az ukrajnai háború lezárása érdekében. /Frissített, bővített hír./
A washingtoni külügyminisztérium tájékoztatása szerint a delegációk abban állapodtak meg, hogy megoldják a két ország kapcsolatában fennálló nézeteltéréseket, és megkezdik a munkát az ukrajnai háború befejezése érdekében, de a tárca világossá tette, hogy ez még valóban csak a kezdet.
"Egy telefonhívást követő találkozó nem elegendő a tartós béke megteremtéséhez" - fogalmazott Tammy Bruce amerikai külügyi szóvivő.
"A megbeszélésnek vége; nem ment rosszul. Komolyan megvitattunk mindent, amit akartunk" - szögezte le Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
A tárcavezető a sajtónak adott interjújában elmondta: a felek megkezdik nagykövetségei személyi állományának helyreállítását, kiemelve: "életteli" diplomáciai képviseletekre van szükség, amelyek képesek folytatni ezeket a kezdeményezéseket". Hozzátette, hogy magas rangú delegációkat állítanak össze az ukrajnai béketárgyalásokra, és együttműködésre törekszenek a gazdaság területén is. Ez utóbbival kapcsolatban aláhúzta: a háború lezárásával "rendkívüli lehetőségek" nyílhatnak meg az orosz-amerikai gazdasági partnerség" terén.
Mint mondta, a konfliktus lezárása érdekében mindegyik félnek engedményeket kell tennie, és "mindenkinek lesz helye a tárgyalóasztalnál, Európát is beleértve".
"Egy bizonyos ponton az Európai Uniónak is helye lesz a (tárgyaló)asztalnál, mert ők is részt vettek az (Oroszország elleni) szankciók kivetésében" - tette hozzá.
A megbeszélés után magas rangú amerikai tisztségviselők a sajtónak elmondták: a felek Ukrajnával kapcsolatban várhatóan tárgyalnak majd a területi és biztonsági garanciákról is.
Rubio, illetve a megbeszélésen szintén részt vevő Mike Waltz, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója és Steve Witkoff közel-keleti különmegbízott mindazonáltal jelezték, hogy a felek egyelőre még megközelítőleg sem tűztek ki dátumot Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök csúcstalálkozójául.
Az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatban mind Waltz, mind Tammy Bruce hangsúlyozta: a delegációk feladata, hogy "tartós és minden fél számára elfogadható békét kössenek".
"A tárgyalásoknak a háború végleges, nem pusztán átmeneti lezárását kell elhozniuk" - jelentette ki Waltz.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón kijelentette: az Egyesült Államok "kezdi jobban megérteni" Moszkva álláspontját. "Nem csak hallottuk, meg is hallgattuk egymást" - tette hozzá.
Mindazonáltal Lavrov elfogadhatatlannak nevezte, hogy bármely külföldi ország csapatokat vezényeljen Ukrajnába, bármilyen céllal, és kiemelte, hogy az orosz delegáció ezt Rijádban is jelezte Washingtonnak.
Jurij Usakov, Vlagyimir Putyin orosz elnök külpolitikai tanácsadója a TASZSZ orosz állami hírügynökségnek azt mondta, a négy és félórás megbeszélés sikeres volt. Usakov szintén elmondta, hogy szó volt az orosz államfő és Trump amerikai lehetséges találkozójáról, de ennek időpontját még nem határozták meg.
"Azon dolgozunk, hogy megteremtsük egy ilyen találkozó feltételeit" - tette hozzá.
A találkozó, amely az első ilyen szintű és formátumú az Ukrajna elleni orosz támadás 2022. február 24-i megindítása óta, helyi idő szerint nem sokkal 10 óra 30 perc előtt kezdődött a szaúdi főváros egyik konferenciaközpontjában, a Diriyah Palace-ban. Az amerikai delegációt Rubio, az oroszt pedig Szergej Lavrov vezette.
Putyin tárgyalna Zelenszkijjel
Vlagyimir Putyin orosz elnök kész tárgyalni ukrán hivatali partnerével, Zelenszkijjel is, de utóbbi legitimitása hivatali idejének lejárta miatt megkérdőjelezhető - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak.
"A megállapodások jogi rögzítése komoly viták tárgya, figyelembe véve a valóságot, azt hogy Zelenszkij legitimitása megkérdőjelezhető" - fogalmazott Peszkov.
A szóvivő lehetetlennek nevezte a hosszútávú, átfogó ukrajnai rendezést az összeurópai biztonsági kérdések figyelembevétele nélkül. Azt hangoztatta, hogy Oroszország, ellentétben Ukrajnával és Európával, "a kezdetektől fogva" békeorientált.
Közölte, hogy Moszkva Ukrajna EU-csatlakozását Kijev "szuverén jogának" tekinti, mert az unió gazdasági, nem pedig katonai unió. Megjegyezte ugyanakkor, hogy Oroszország figyelemmel foga kísérni az európai "közös védelmi tervek" esetleges megjelenését.
Hangsúlyozta, hogy Oroszországnak a "különleges hadműveletben" el kell elérnie céljait, ehhez a békés eszközöket részesíti előnyben.
Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva kizártnak nevezte az uniós országok szerepvállalását az ukrajnai rendezésről szóló tárgyalásokon. Mint mondta, jelenleg semmi sem utal arra, hogy áttörés történhetne az Európával való kapcsolatokban.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő keddi sajtótájékoztatóján szintén megismételte az orosz álláspontot, miszerint Ukrajna NATO-tagsága elfogadhatatlan Moszkva számára, mert veszélyt jelent Oroszország biztonságára, és végzetes következményekkel járhat Európára nézve. Hangot adott álláspontjának, miszerint a magasszintű orosz-amerikai kapcsolatfelvétel "valóságos hisztériát okoz az euroatlanti ruszofóbok körében". A Nyugat reakcióját idegesnek, a pánik határán lévőnek nevezte.
Zaharova arra is figyelmeztetett, hogy az európai elit számos képviselőjének visszaüthet a Kijev "bűncselekményeiben" történt szerepvállalása.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese az X nevű közösségi hálózaton azt írta, hogy az EU legvehemensebb, végsőkig háborúpárti országai egy "Trump-ellenes internacionálét" hoznak létre. Rámutatott, hogy miközben ezek az államok Párizsban tanácskoztak, Zelenszkij parancsot adott arra, hogy csapást mérjenek a nemzetközi Kaszpi-tengeri csővezeték-konzorcium amerikai olajat szállító létesítményére.
"A jelenlegi Európa az EU határain belül egy gonosz, beteges öregasszony, aki fiatal és vonzó szépségnek próbál öltözni. Ennek az Európának az ideje visszavonhatatlanul lejárt" - tette hozzá. Hangot adott véleményének, miszerint az "öreg kontinens" gyönge, kevéssé vonzó és senkinek sem kell önmagán kívül.
(MTI nyomán)