Az Izrael és a Hamász között közvetítő katari miniszterelnök kijelentette kedden, hogy Izrael újabb Gázai övezeti hadjárata teljesen ellehetetleníti a remélt békemegállapodást.
"Amikor Edan Alexander izraeli-amerikai katonát a Hamász szabadon engedte, azt hittük, hogy ez megnyitja az utat a békéhez, de a válasz a még hevesebb bombázások voltak" - jelentette ki Muhammad bin Abdul Rahman Ál Száni a Katari Gazdasági Fórumon.
"Ez az agresszív és felelőtlen magatartás aláássa a béke minden esélyét" - szögezte le Száni.
Izrael újabb hadjárata keretében szombaton átfogó támadást indított azzal az állítólagos céllal, hogy felszámolja a Hamászt és kiszabadítsa az összes maradék túszt.
Száni kijelentette, hogy az utóbbi két hét dohai tárgyalásai semmilyen eredményt nem hoztak, mert a két fél között "óriási a szakadék".
"Az egyik fél csak részleges megállapodásra törekszik, amelyből (...) szerinte lehet átfogó, míg a másik rögtön egy mindent átfogóra", a háború lezárására és a túszok szabadon engedésére - magyarázta Izraelre és a Hamászra utalva a katari politikus.
A francia külügyminiszter válogatás nélküli erőszakról beszél
Tarthatatlannak nevezte a helyzetet a Gázai övezetben Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter a France Inter közszolgálati rádiónak adott keddi interjújában, amelyben elítélte az izraeli kormányt a válogatás nélküli erőszak és a térség humanitárius blokádja miatt.
A francia miniszter szerint "tűrhetetlenné vált a helyzet a Gázai övezetben, mert az izraeli kormány által ott kifejtett válogatás nélküli erőszak és a humanitárius blokád miatt a térség gyakorlatilag elfekvővé, sőt temetővé vált".
"Ennek véget kell vetni, mert mindenki látja, hogy itt nagyon súlyosan megsértik az emberi méltóságot, a nemzetközi jog szabályait, és ez a helyzet nem szolgálja Izrael biztonságát sem, amelynek garantálásában Franciaország is érdekelt" - szögezte le Barrot, megjegyezve, hogy "az erőszak csak további erőszakot szül".
"Az izraeli hadsereg most már csaknem három hónapja nem engedi be az övezetbe a humanitárius segélyeket, de belpolitikai okokból úgy döntött, félig megnyitja a kapukat" - mondta a miniszter, utalva arra, hogy az izraeli kormány hétfőn elrendelte "minimális élelmiszer- és gyógyszersegély" beengedését a Gázai övezetbe.
Barrot szerint ez nem elégséges, mert azonnal, és nagy mennyiségben kellene segélyeket eljuttatni a Gázai övezetben élőkhöz.
"Nem fordíthatjuk el a fejünket a gázaiak szenvedését látva, elengedhetetlen, hogy a segélyek akadálytalanul bejuthassanak" - mondta. Utalt arra, hogy már bevezettek szankciókat Ciszjordániában létrehozott izraeli telepek ellen, és szó van arról is, hogy felfüggeszthetnék az Izrael és az Európai Unió közötti társulási egyezményt. Utóbbit Hollandia javasolta, és Franciaország is támogatja.
"Ezek politikai és kereskedelmi dimenziójú megállapodások, amelyeket sem Izraelnek, sem az Európai Uniónak nem érdeke megszüntetni, de a civilek szenvedése láttán kénytelenek vagyunk egy lépéssel tovább menni" - fogalmazott Jean-Noël Barrot.
"Október 7. óta arra törekszünk, hogy lefegyverezzük a Hamászt és kiszabadítsuk a túszokat, de Izrael biztonságát is garantálni akarjuk. Nem hagyhatunk erőszakot és gyűlöletet örökül a gyerekekre, ezért is vagyunk elkötelezettek amellett, hogy elismerjük a palesztin államot" - tette hozzá.
Barrot szerint az izraeli kormány hozzáállása "terhet ró az izraeli nép jövőjének biztonságára".
"Mi azokat a hangokat támogatjuk - Izraelen belül és máshol is -, amelyek józanságra intik az izraeli kormányt" - jegyezte meg.
(MTI nyomán)