Május 24-én az oroszokkal folytatott harci cselekmény közben életét veszítette Ukrajnában egy, az ukránok oldalán önkéntesként harcoló 21 éves magyar állampolgár, Aser Benjámin – tudta meg a Telex. Értesülésüket nem hivatalosan ukrán és magyar források, valamint a fiatalember édesapja is megerősítették. Aser nem kárpátaljai, hanem magyarországi magyar volt, írják. (Elméletileg akár lehetett magyar is, de gyakorlatilag az Aser tipikus zsidó név, a héber Asherből ered, boldogat vagy áldottat jelent. Ahogy a keresztneve és az apja keresztneve - Nátán - is ehhez illeszkedik, mindkét név feltűnően héber eredetű - a szerk.)
Zoom
A 2004-ben született Aser Benjámin eredetileg a Magyar Honvédség kötelékében állt mint szerződéses katona, de a Telex információi szerint 2023 márciusában nem jelent meg a szolgálati helyén, emiatt büntetőeljárás is indult ellene. Úgy tudják, felettesének azt mondta, hogy Ukrajnába megy harcolni.
Egy ukrán forrás meg nem erősített információi szerint Aser Benjámin az egyik legelitebb egységben, a 3. önálló rohamdandárban szolgált, mely az Azov Különleges Műveleti Dandárból kiválva jött létre. Ennek az egységnek a kötelékében esett el az oroszokkal harcolva, nem sokkal 21. születésnapja betöltése után.
A lap úgy tudja, Aser holttestének hazahozatalán a magyar diplomácia is dolgozik, miközben Kanadában élő édesapja, Aser Nátán vagy Kijevben, vagy Torontóban szeretne temetést a fiúnak. Ő ugyanis nem tudna Magyarországra utazni, mivel a 2010-es évek végén egy "furcsa ügy" miatt Kanadába menekült, ahol politikai menedékjogot kapott.
Az apa egy emlékalapítványt is létrehozott Kanadában a fiának, itt érhető el a Facebook-oldala. A Telex telefonon elérte az édesapát, aki elmondta, fia magyar állampolgár volt. Kanadában 2019 és 2021 között tartózkodott, utána visszatért Magyarországra. Az édesapa megerősítette, hogy fia a Magyar Honvédség szerződéses katonája volt, mielőtt Ukrajnába ment, de ő úgy tudja, hogy nem 2023 tavaszán, hanem már előbb elment az ukrán frontra, és azt megelőzően a tervéről „senkinek nem szólt semmit”. Azt is elmondta, hogy fia autista volt, és semmi keresnivalója nem lett volna a Magyar Honvédségnél. Az apa szerint fia szeretett volna a hivatásos állomány tagja lenni, de ezt állítása szerint a Magyar Honvédség elutasította.
„Szerette a haditechnikát, a hadászati kérdéseket, nyolcévesen már tankokat rajzolgatott” – mondta az apja, amikor arról érdeklődtek, mi vonzhatta a fiát a katonai létre. „Azt szeretném, ha Kijevben vagy Torontóban temetnék el Bendzsit, de semmiképpen sem Magyarországon, mert akkor a sírját sem láthatnám.”
„Fontos szempont Benjámin életkora. Ugyanis ukrán származású, nemzetiségű emberek is csak módjával jelentkeznek a frontra ebben az életkorban, és az ukrán állam sem sorozza be automatikusan ilyen fiatalon a saját polgárait. A másik szempont, hogy Benjámin a tetteivel és a döntéseivel egyértelműen az ukrán nép oldalára állt, a közismert jogi konzekvenciák miatt nyilvánvalóan soha nem tért volna vissza Magyarországra. Ezért kifejezett szándékom, hogy a fiamat Kijevben temessék el. Benjámin szíve és lelke Ukrajnához és az ukrán néphez kötötte őt” – mondta az apa.